Zaplanowanych zostało 73 inwestycje. 36 z nich to inwestycje jednoroczne, także z Budżetu Obywatelskiego. 37 to inwestycje wieloletnie. Ich łączny koszt to prawie 60 milionów złotych, z czego 14 milionów złotych to pieniądze gminne. Zdecydowana większość to pieniądze pozyskane z różnych programów.
Najważniejsze i najdroższe będą budowy ulic: Kościelnej, drogi w ciągu ulicy Słonecznej od skrzyżowania z ulicą Kościelną do ulicy Górnej, projekt i budowa ulicy Fryderyka Lempe, budowa ulicy Staropolskiej, modernizacja pasażu Staffa, zagospodarowanie osiedla przy ulicy Harcerskiej, przebudowa boiska do piłki nożnej przy stadionie. Ponad 14 milionów przeznaczone jest na ostatni etap termomodernizacji gminnych budynków, w tym Miejskiej Hali Sportowej, ponad 4,5 miliona złotych – na zagospodarowanie kilku skwerów w mieście, dwa miliony zaplanowano na modernizację targowiska miejskiego, odbudowana ma być też grobla na Pasterniku. Kolejne inwestycje to zagospodarowanie parku miejskiego, rewitalizacja zaniedbanych części miasta, budowa Centrum Strzelectwa Sportowego czy zakup dwóch zamiatarek do ulic.
Projekt budżetu zyskał pełne poparcie radnych, nie obyło się jednak bez dyskusji. Sylwester Kwiecień stwierdził, że Rada Miejska musi po raz kolejny zastanowić się nad regulaminem Budżetu Obywatelskiego. Obecny podział na 23 okręgi sprawia, że nie można zaplanować bardziej ambitnej inwestycji i ludzie tracą zainteresowanie inicjatywą. Zygmunt Andrejas stwierdził, że jego zdaniem są bardziej potrzebne inwestycje niż budowa Pasażu Staffa, bo w mieście są uliczki, którymi ludzie nie mają jak przejść. Bronisław Paluch apelował, aby doprowadzić do odmulenia zbiornika Pasternik.
Przewodniczący rady Miejskiej Michał Walendzik odniósł się do kwestii deficytu budżetu. Powiedział, że na 12 milionów deficytu trzy miliony to środki własne, które gmina posiada. Pozostała kwota ma być sfinansowana z kredytów i pożyczek. Przewodniczący podkreślił, że dochody zaplanowane na 2018 rok są o 30 milionów złotych wyższe niż dochody w 2017 roku, co jest zasługą skutecznego sięgania po pieniądze zewnętrzne.
Do opinii radnych odniósł się krótko prezydent Marek Materek.
- Zaproponuję zmianę co do podziały miasta na 23 okręgi głosowania do Budżetu Obywatelskiego. Za kwotę 52 tysięcy złotych można robić tylko remonty, nie można myśleć o większych inwestycjach. Inwestycje warte około 400 tysięcy złotych pozwolą się ubiegać po pieniądze zewnętrzne – powiedział Marek Materek i przypomniał radnym, że sami wpisali pasaż Staffa do budżetu w 2015 roku, a w 2018 roku jest możliwość jego budowy przy 85-procentowym dofinansowaniu. Dodał też, że gmina nie może zlecić czyszczenia dna Pasternika, bo zbiornik nie jest własnością gminy Starachowice.
Za uchwaleniem budżetu jednogłośnie opowiedzieli się wszyscy radni.
QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

ZOBACZ TAKŻE: Charytatywna licytacja gołębi w Targach Kielce
(Źródło:echodnia.eu)