Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starachowice. Niezwykłe renesansowe Święto Patrona w Szkole Podstawowej numer 1 [ZDJĘCIA]

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
Święto Patrona Szkoły Podstawowej numer 1 imienia Jana Kochanowskiego stało w tym roku na bardzo wysokim, międzynarodowym poziomie artystycznym. Uroczystości, które odbyły się 21 października uświetnił swoim występem Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu Floripari!

18 października 1980 roku szkoła otrzymała imię Jana Kochanowskiego i co roku tego dnia w październiku obchodzone jest Święto Patrona. W tym roku, ze względu na koncertowe plany Floripari (Rzeźbiący Kwiaty) uroczystość opóźniła się o 3 dni, ale warto było poczekać. Krakowski zespół powstał w 1994 roku a już przeszło 20 lat temu związał swoją działalność z Zamkiem Królewskim na Wawelu, przywracając tradycje muzyczne dworu królewskiego i muzycznych kapel sprzed wieków. Będąc muzyczną wizytówką tego szczególnego miejsca, zespół występował dla wielu ważnych osobistości i koronowanych głów składających wizyty na wawelskim wzgórzu, między innymi prezydenta Portugalii, króla Malezji, królowej Szwecji, przedstawicieli NATO, rządu Norwegii, księcia Monako i innych. Kilka dni temu ich słuchaczami byli młodzi Starachowiczanie.

W poniedziałek w Starachowicach Muzycy przedstawili jeden ze swoich programów edukacyjnych „Jak to na Królewskim dworze bywało? – opowieść o życiu, etykiecie, muzyce, tańcach i instrumentach z epoki Jana Kochanowskiego”.

Uczniowie wysłuchali utworów z czasów poety. Z muzyką tej epoki nierozerwalnie związany był taniec, który był niezwykle ważną i cenioną umiejętnością na renesansowych dworach. Dziewczęta i chłopcy z "Jedynki" zatańczyli jeden z najbardziej dostojnych w epoce taniec, służący otwarciu ceremonii dworskich, czyli pawanę. Zespół Floripari przeprowadził też mini warsztaty ze śpiewu oraz umożliwił uczniom zagranie na swoich instrumentach. A grają krakowianie między innymi na bendirze, violi da gamba, lutni, piszczałkach, klawesynie czy lirze korbowej.

W pierwszej części dnia uczniowie klasy VIb ubrani w stroje z epoki renesansu przeprowadzili dla kolegów i koleżanek konkursy z Janem Kochanowskim w tle. Pod czujnym okiem pani bibliotekarki Anny Kołaczyńskiej uczniowie mogli spróbować też sztuki skryptorium, czyli pisania gęsim piórem, tak jak tworzył swoje dzieła sam mistrz Jan z Czarnolasu.

Ciekawym i atrakcyjnym punktem dnia była też prezentacja renesansowych ubiorów.

Gospodynią Święta Patrona była dyrektor "Kochanowskiego" Jadwiga Kicińska a całość przygotował zespół nauczycielek w składzie Marzena Kalisz, Aneta Trzos i Renata Kwiecień.

Gratulacje za stworzenie tej żywej - wręcz dotykalnej - lekcji historii i sztuki, która jej uczestnikom na długo zapadnie w pamięć.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie