Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starachowicki "Pałacyk" pięknieje z dnia na dzień. Coraz bliżej końca przebudowy historycznego budynku. Zobacz zdjęcia

Mateusz Dudzik
Mateusz Dudzik
Przebudowa starachowickiego "Pałacyku" powinna się zakończyć w pierwszej połowie 2023 roku
Przebudowa starachowickiego "Pałacyku" powinna się zakończyć w pierwszej połowie 2023 roku
Stuletni „Pałacyk” zmienia swoje oblicze. Intensywne prace trwają przy przebudowie historycznego obiektu, gotowa jest już także konstrukcja nowego skrzydła i łącznika. Dzięki inwestycji, na które Gmina Starachowice pozyskała zewnętrzne dofinansowanie, niszczejący od lat obiekt ma szansę odzyskać dawny blask i ponownie stać się tętniącym życiem miejscem spotkań.

Starachowicki "Pałacyk" pięknieje z dnia na dzień. Blisko końca przebudowy

W „Pałacyku” ekipa budowlana pracuje zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Coraz okazalej prezentuje się elewacja obiektu, która w ostatnich latach nie grzeszyła urodą. Już dziś wygląda ona zdecydowanie lepiej, a to dopiero początek zmian. W nowym łączniku gotowa jest bryła obiektu, obecnie wykonawca skupia się na przygotowaniu i wykonaniu poszycia dachowego w całym kompleksie. Odwiedzając teren budowy przy ulicy Konstytucji 3 Maja w Starachowicach, możemy dotrzeć już także nowo powstały parking dla samochodów, zlokalizowany nieopodal budynku głównego.

Inkubator myśli społecznej ma powstać w Starachowicach

Po zakończeniu wszystkich prac, obiekt ma służyć lokalnej społeczności. Celem jest utworzenie tzw. "Impact Hubu", czyli inkubatora myśli społecznej. Będzie to miejsce, w którym mieszkańcy, młodzież, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych będą mogli się spotykać, organizować wystawy i inne cykliczne wydarzenia.

– Stworzymy tu przestrzeń dla współdziałania, integracji, wymiany doświadczeń i wzajemnego uczenia się od siebie przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, liderów społecznych i młodzieży – informuje Prezydent Miasta Marek Materek.

Starachowicki "Pałacyk" ma już 100 lat

Pałacyk powstał w 1922 roku. Jak na ówczesne czasy, był to budynek bardzo okazały, budowany z przeznaczeniem na mieszkanie dyrektora starachowickiej Fabryki Amunicji. Szefowie Zakładów Starachowickich mieszkali tam do 1939 roku. Po wojnie budynek zaczął stopniowo popadać w ruinę. Potem kolejno wprowadzały i wyprowadzały się z niego różne instytucje. W budynku m.in. przez blisko ćwierć wieku mieściło się Przedszkole Miejskie, które zostało zamknięte na początku lat 90.

Na cel tej inwestycji Gmina Starachowice zabezpieczyła ok. 12 mln zł. Źródła finansowania pochodzą z dwóch różnych programów. Budynek główny będzie finansowany z programu „Rewitalizacja – Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie” (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Świętokrzyskiego 2014-2020).

Nowe skrzydło, łącznik oraz zagospodarowanie otoczenia zostaną zrealizowane w ramach projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%).

Co się znajdzie w starachowickim "Pałacyku"

– Dzięki pozyskanym funduszom zewnętrznym rewitalizujemy budynek pałacyku, w którym swoje siedziby będą mieć starachowickie organizacje pozarządowe i firmy – wyjaśnia Prezydent Miasta Marek Materek. – Chcemy tu stworzyć miejsce, w którym wszystkie instytucje, organizacje i firmy działające w Starachowicach będą się spotykały, integrowały i wymieniały doświadczeniami. Starachowiczanie doskonale znają to miejsce i wspominają je z sentymentem. Bardzo się ucieszą, że ponownie oddamy ten budynek do użytku.

W pierwszej kolejności, w ramach inwestycji, konieczna była rozbiórka dwóch historycznie późniejszych przybudówek przy Pałacyku. Obecnie budynek został rozbudowany o nowe skrzydło usytuowane po stronie północno-wschodniej, skomunikowane z obiektem istniejącym za pośrednictwem łącznika.

W wyniku zaplanowanej przebudowy powstanie nowa przestrzeń. W części historycznej budynku wstępnie zaplanowano: w obrębie piwnic – pomieszczenia techniczne, obsługi budynku, w obrębie parteru - kawiarnia z zapleczem i oranżerią, punkt informacji, sala biurowo-ekspozycyjna, toalety personelu oraz toalety ogólnodostępne, w obrębie I piętra – pomieszczenie organizacji pozarządowych, dwa pomieszczenia biurowe, pomieszczenie gospodarcze oraz toalety ogólnodostępne.

Na parterze budynku będą zlokalizowane: sala konferencyjno-wykładowa na 100 osób, zaplecze sali konferencyjnej, foyer oraz szatnia i toalety ogólnodostępne.

Na pierwszym piętrze zlokalizowana będzie komunikacja, przestrzeń dla młodzieży i open space.

Dostęp do całego kompleksu osobom niepełnosprawnym zostanie zapewniony poprzez podjazdy oraz dźwigi lub podnośniki osobowe. Obiekt powinien być ukończony w pierwszej połowie 2023 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto