Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare zdjęcia Pińczowa ze zbiorów Krzysztofa Polańskiego. Są ciekawe okazy [GALERIA]

Michał Kolera
Michał Kolera
Święto Pracy w Pińczowie na początku lat 50-tych. Na drugim planie zawodnicy drużyny KS Nida Pińczów.
Święto Pracy w Pińczowie na początku lat 50-tych. Na drugim planie zawodnicy drużyny KS Nida Pińczów. archiwum Krzysztofa Polańskiego
Archiwalne zdjęcia Pińczowa ze zbiorów Krzysztofa Polańskiego. Zobaczymy na nich między innymi ulicę Klasztorną, pińczowskie kamieniołomy. Jest też garść pocztówek z panoramami. Zobacz w galerii kolejną porcję starych fotografii z kolekcji pana Krzysztofa.

Krzysztof Polański z Kielc jest dobrze znaną postacią w Pińczowie. To dzięki niemu w 2021 roku, podczas konkursu Muzeum Regionalnego, pińczowianie mogli zobaczyć tak unikatowe obiekty jak most nad rzeką Nidą zniszczony przez wojska rosyjskie podczas walk pierwszej wojny światowej, nieistniejące już pozostałości murów obronnych otaczających niegdyś pińczowski zamek, czy młyn Lejbusia. W kolekcji Krzysztofa Polańskiego znajduje się ponad 500 starych fotografii Pińczowa i okolic.

Krzysztof Polański związany jest z Pińczowem od młodości

- Moja rodzina pochodzi z Bolesławia pod Lwowem. Po drugiej wojnie światowej rodzice zostali przesiedleni do Wałbrzycha pod czesko-polsko-niemiecką granicą. W 1958 roku ojciec znalazł pracę w Pińczowie jako mechanik w Pińczowskich Zakładach Kamienia Budowlanego. Mieszkaliśmy później nad Nidą aż siedem lat. Z Pińczowem są związane moje najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa. Pamiętam na przykład, że w pierwszej połowie lat 60. na ulicach tego miasta spacerowały krowy i gęsi - relacjonował w 2021 roku pan Krzysztof.

Parę dobrych lat temu, kiedy pan Krzysztof osiadł już na stałe w Kielcach, odezwał się w nim sentyment do grodu nad Nidą. Zaczął więc zbierać pocztówki i stare zdjęcia. Przeważnie kupuje je w Internecie, ale też pobiera. - Na przykład ze strony jednego z wiedeńskich muzeów. Stamtąd uzyskałem fotografie z okresu austriackiej okupacji w 1916 roku. Kupuję też odbitki papierowe. Kolekcja przez lata znacznie się rozrosła - dodawał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto