Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startuje trzecia edycja Enei Akademi Talentów. To szansa na granty dla szkół, dzieci i młodzieży [SZCZEGÓŁY]

Enea, Agata Chrobot
Maciej Jarzyna  odebrał statuetkę z rąk członka zarządu Enei Połaniec - Andrzeja Wicika.
Maciej Jarzyna odebrał statuetkę z rąk członka zarządu Enei Połaniec - Andrzeja Wicika. Enea Elektrownia Połaniec
Już 1 października rozpoczyna się trzecia edycja Enei Akademii Talentów. Tegoroczna odsłona daje szansę na zdobycie grantów i stypendiów w kategoriach: sztuka, nauka i sport. W tym roku nie tylko uczniowie i szkoły, ale i organizacje z inicjatywą mogą wziąć udział w „akademii”. Dodatkowo o stypendia mogą ubiegać się uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Enea Akademia Talentów to propozycja dla uzdolnionych uczniów szkół podstawowych (od IV klasy) i ponadpodstawowych oraz szkół, a także organizacji z inicjatywą, które stawiają na aktywne wspieranie uzdolnionej młodzieży. W dwóch poprzednich edycjach programu stypendia zdobyło aż czterdzieścioro uczniów. Wśród nich są sportowcy, pasjonaci historii i matematyki, konstruktorzy i programiści, muzycy, miłośnicy rysunku, tańca czy fotografii. Za sprawą grantów przekazanych 18 szkołom, ich uczniowie mają szansę udziału w dodatkowych zajęciach sportowych, tanecznych i teatralnych oraz realizacji projektów z dziedziny robotyki i fizyki. W projekcie mogą brać udział uczniowie oraz szkoły i organizacje z tych obszarów Polski, na których Grupa Enea jest szczególnie aktywna biznesowo, w tym powiat staszowski na terenie którego działa elektrownia w Połańcu.

Jak się zgłosić i ubiegać o granty?

Zainteresowani mogą zgłaszać się od 1 października do 31 października. Aplikowanie możliwe jest wyłącznie poprzez stronę internetową: enea.pl/pl/akademiatalentow. Spośród zgłoszeń jury wybierze maksymalnie 36 uczniów i 20 organizacji kwalifikujących się do drugiego etapu. W nim uczniowie będą musieli przygotować zadanie, w formie filmiku, w którym pokażą jak wykorzystają swoje stypendium. Zadanie to powinno inspirować innych do ubiegania się o stypendia. Rolą organizacji z inicjatywą będzie udowodnienie, że ich projekt będzie rozwijać zdolności młodych ludzi i inspirować inne organizacje do poszukiwania innowacyjnych sposobów na rozwój talentów.

Najlepsi zostaną wybrani przez grono jury poszerzone o przedstawicieli świata nauki, sztuki i sportu oraz w toku głosowania internautów. Zwycięzców - uczniów oraz szkoły i organizacje poznamy 29 stycznia 2020 r. Utalentowani młodzi ludzie otrzymają stypendia w wysokości 3 000 złotych, szkoły - granty o wartości 10 000 złotych.

Co o "Akademii" mówią nagrodzeni?

– Enea Akademia Talentów, to niepowtarzalna okazja do pokazania swoich zdolności i osiągnięć ludziom, którzy chcą je dostrzec, docenić i pomóc w ich rozwoju – dodaje Paulina Suchecka, stypendystka II edycji Enea Akademii Talentów.

– Największą wartością projektów jest to, że stworzyły one przestrzeń zaangażowania dla młodzieży z naszej szkoły. Młodzi ludzie brali udział w tworzeniu koncepcji projektów, jak i w ich realizacji. Środki pozyskane w ramach Enei Akademii Talentów pozwoliły na zrealizowanie wielu pomysłów na bardzo wysokim poziomie. Młodzież biorąc odpowiedzialność za przedsięwzięcia czerpała z nich bardzo dużo radości i satysfakcji. Polecamy innym szkołom włączenie się w program Enea Akademia Talentów – powiedział Jakub Kozikowski, wicedyrektor Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury, laureat II edycji programu.

- Sukces dwóch edycji Enei Akademii Talentów udowodnił, jak znaczącą rolę może pełnić nasza firma w kształtowaniu przyszłości dzieci - podkreśla Zbigniew Piętka, wiceprezes Enei do spraw korporacyjnych.

Konferencja promująca projekt. Maciej Jarzyna ze statuetką

W środę w Elektrowni w Połańcu odbyła się konferencja regionalna promująca projekt Enea Akademia Talentów. Na spotkanie licznie przybyli przedstawiciele lokalnych szkół, klubów sportowych, stowarzyszeń i organizacji z inicjatywą. Gościem honorowym był laureat drugiej edycji programu - Maciej Jarzyna, uczeń Szkoły Podstawowej w Połańcu, który odebrał statuetkę z rąk członka zarządu Enei Połaniec - Andrzeja Wicika oraz gratulacje od członka zarządu Fundacji Enea - Joanny Sobótki-Klimczak.

Laureat opowiedział o zwycięskim projekcie, podziękował za możliwość rozwoju. Dzięki programowi Enea Akademia Talentów, mógł spełnić swoje marzenia i pojechać na wycieczkę do Tajlandii, gdzie zaprezentował swój projekt.

Przypomnijmy, że Maciej Jarzyna był w grupie uczniów, która otrzymała na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2018 dwa złote medale za projekty: „Inteligentna sygnalizacja ruchu wahadłowego” oraz ,,System wspomagania kręgosłupa”. Maciej Jarzyna wraz z Michałem Baszakiem pracowali nad pierwszym spośród wyżej wymienionych wynalazków.

- Mam nadzieje że z końcem stycznia przyszłego roku uda nam się wyłonić kolejnych laureatów naszego projektu i spotkamy się znowu aby nagrodzić tych najlepszych z najlepszych - powiedziała Joanna Sobótka-Klimczak, członek zarządu Fundacji Enea.

Organizatorzy

Organizatorami akcji są Fundacja Enea oraz Enea. Patronat honorowy nad Eneą Akademią Talentów objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Energii, Rzecznik Praw Dziecka, Wielkopolski Kurator Oświaty, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Lubuski Kurator Oświaty, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Lubelski Kurator Oświaty, Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Podlaski Kurator Oświaty.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie