Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staszów. Zachęcali do skorzystania z mediacji przy rozwiązywaniu sporów

Agnieszka Kuraś
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Mediacji w Sądzie Rejonowym w Staszowie dyżury prowadzili mediatorzy oraz odbyły się ciekawe zajęcia dla uczniów ze szkoły podstawowej i młodzieży licealnej z edukacji prawnej.

- Celem akcji jest rozpowszechnienie informacji i edukacja społeczeństwa o metodach alternatywnego rozwiązywania sporów, tak żeby strony, które popadły w konflikt mogły przed mediatorem, osobą neutralną i nie związaną z żadną ze stron móc rozwiązać samodzielnie spór zanim trafią do sądu. Przede wszystkim przy zawarciu ugody przed mediatorem obie strony mają poczucie stron wygranych, ponieważ taka ugoda respektuje warunki, dążenia i żądania zarówno jednej, jak i drugiej strony. Natomiast wiadomo, że w przypadku spraw, które kierowane są do sądu, wyrok wydaje sędzia na podstawie zgromadzonych dowodów według swojego uznania, swojej wiedzy i bardzo często jest tak, że jedna strona, a nawet dwie mogą wyjść z sali sądowej niezadowolone z wyroku. Dlatego mediacja jest alternatywną metodą rozwiązywania sporów taką, która uczy rozmawiać ze sobą, przedstawiać tło konfliktów i tego, aby strony same dążyły do rozwiązania konfliktów – mówiła adwokat Agnieszka Kazimierska-Godzwon.

W staszowskim sądzie przez cały tydzień wszyscy zainteresowani mogli dowiedzieć się szczegółów dotyczących możliwości przeprowadzenia mediacji. Informacji na ten temat w budynku sądu udzielały mediatorki - adwokat Agnieszka Kazimierska -Godzwon, kurator sądowy Agnieszka Warchałowska, pracownica sądu Anna Szulc oraz nauczycielka Anna Walas.

- Mediacją zainteresowane były osoby, które składały pozwy. My informowałyśmy na czym polega ta metoda rozwiązywania konfliktów i jak przebiega. Informowałyśmy także o zaletach mediacji, czyli szybsze rozwiązywanie sporów i mniejsze koszty, niż w przypadku skierowania sprawy do sądu – mówiła mediatorka Anna Szulc.
- Ważne jest też to, że w przypadku mediacji spory mogą być rozwiązywane poza salą sądową i poza tym formalizmem - dodała.

W piątek, 20 października, ostatniego dnia Tygodnia Mediacji, do sądu została zaproszona klasa pierwsza o profilu matematyczno-fizycznym z Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie. Młodzież mogła nie tylko zwiedzić budynek sądu, obejrzeć salę sądową, ale przede wszystkim wysłuchać ciekawych prelekcji wspomnianych mediatorek i wziąć udział w symulowanej mediacji.

Tego dnia kurator sądowy Agnieszka Warchałowska zapoznała młodzież z aspektem odpowiedzialności prawnej młodych ludzi do 18 roku życia. Szczegółowo, podając przykłady z życia wyjaśniała młodzieży, jakie konsekwencje prawne może ponieść w przypadku: niechodzenia do szkoły, demoralizacji, posiadania, czy zażywania narkotyków i dopalaczy, używania alkoholu, papierosów, a także w przypadku rozboju, kradzieży, nękania innych, a nawet gwałtu i w wielu innych sytuacjach. Z kolei mediatorka Anna Szulc opowiedziała młodzieży o tym, na czym polega sposób rozwiązywania konfliktów przy pomocy mediacji. Wskazała zalety tej metody. Ostatnią prelegentką była adwokat Agnieszka Kazimierska -Godzwon, która przeprowadziła symulowaną mediację.

Młodzi ludzie z zainteresowaniem wzięli udział w lekcji z edukacji prawnej.

ZOBACZ TAKŻE: Zbigniew Boniek na konferencji Bezpieczny Stadion

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie