Staszowski ekonomik - szkołą kluczowych kompetencji

Teresa ZIELIŃSKA
Swoimi doświadczeniami chciała się również podzielić młodzież uczestnicząca w projekcie.
Swoimi doświadczeniami chciała się również podzielić młodzież uczestnicząca w projekcie. Teresa Zielińska
"Szkoła kluczowych kompetencji" - tak zatytułowany był projekt realizowany przez trzy lata przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Staszowie.

W czwartek 4 października odbyło się oficjalne podsumowanie projektu z udziałem przedstawicieli Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta i Gminy, dyrektorów szkół z powiatu staszowskiego oraz przedstawicieli firm i instytucji działających na terenie powiatu.

Staszowska szkoła była jedną z dziesięciu w województwie świętokrzyskim, w których realizowano projekt "Szkoła kluczowych kompetencji" w ramach Programu rozwijania umiejętności uczniów szkół Polski Wschodniej. W całej Polsce udział w programie wzięło 50 szkół z 5 województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Każde województwo miało swojego partnera w postaci wyższej uczelni; w przypadku województwa świętokrzyskiego była to Wyższa Szkoła Humanistyczno - Przyrodnicza w Sandomierzu, a liderem całego projektu była Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Projekt finansowany był z unijnych środków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

- W ramach tego projektu kształtowane były cztery kluczowe kompetencje ucznia: matematyka, język angielski, przedsiębiorczość oraz technologia informacyjna. Nauczyciele każdego przedmiotu opracowali i realizowali autorskie programy nauczania, realizowane w wybranych klasach - mówi Wiesława Klubińska, nauczycielka przedsiębiorczości w Zespole Szkół Ekonomicznych w Staszowie.

- Opracowując te programy, staraliśmy się je dostosować do potrzeb uczniów, biorąc pod uwagę możliwości szkoły, rynek pracy i potrzeby wynikające z przeprowadzonej na początku diagnozy. Ja z elementów mojego autorskiego programu korzystam również na pozostałych prowadzonych przeze mnie zajęciach. Efekty są widoczne. W tym roku egzamin z przedsiębiorczości zdało w naszej szkole sto procent uczniów.

Oprócz Wiesławy Klubińskiej w projekcie uczestniczyli nauczyciele: Barbara Ciepiela - matematyka, Sylwia Małas - język angielski oraz Waldemar Madej - technologia informacyjna. Realizacja programu zakończy się w grudniu tego roku. Jednak w czwartek 4 października podsumowano już jego realizację. Z tej okazji zaproszono do szkoły przedstawicieli Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta i Gminy, dyrektorów szkół z terenu powiatu staszowskiego oraz przedstawicieli firm i instytucji. Nie zabrakło także młodzieży, która uczestniczyła w realizacji projektu.

Jak podkreślał dyrektor szkoły Jan Ungeheuer, w latach 2007-2012 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Staszowie zrealizowano 19 projektów, na kwotę ponad 2 mln 675 tys. zł, z czego 9 projektów szkoła realizowała samodzielnie, 7 - wspólnie ze Starostwem Powiatowym, 2 - z liderem projektu, a 1 - z Urzędem Marszałkowskim. W staszowskim ZSE uczy się około 570 uczniów w 22 zespołach klasowych. Kadra nauczycielska liczy 43 osoby.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
absolwent
Jestem absolwentem owej szkoły. Zdawałem maturę w latach 90- tych. Pozdrawiam grono pedagogiczne.
G
Gość
I to jest racja. Najważniejsza matura. Warunki w jakich się uczą dzieci też ważne, ale jednak drugoplanowe.
Nie zmienia to faktu, że faktycznie szkoła jest dobra.
G
Gość
Jeśli twoim zdaniem o jakości szkoły świadcza jedynie wyniki maturalne to ja wymiękam i znikam z tego tematu. Szkoda pisania

Na wynikach maturalnych zależy przede wszystkim uczniom i rodzicom, inne rzeczy są drugoplanowe. Póki co to wyniki maturalne decydują o dostaniu się na studia.
G
Gość
Jeśli twoim zdaniem o jakości szkoły świadcza jedynie wyniki maturalne to ja wymiękam i znikam z tego tematu. Szkoda pisania
G
Gość
Ekonomik to dziś bez wątpliwosci szkoła o najwyższym poziomie nauczania w Staszu. Szkoda tylko, że mocno niedoceniana przez władze

Wyniki maturalne jakoś tego nie potwierdzają, że to najlepsza szkoła w Staszowie. Trzymajmy się faktów i nie twórzmy legend.
G
Gość
Panie dyrektorze, może czas docenić wreszcie młode dziewczyny nauczycielki, które zostają po godzinach i robią projekty i dać im wreszcie nagrody dyrektora za kilka lat pracy przy projektach???????
G
Gość
ooooooooo a skąd te projekty jak nie władzy i starostowe poparcie dyrektorki

Skąd? A pewnie stąd, że pracują tam właściwi ludzie na własciwych miejscach. Potrafią z sensem napisać wnioski o unijne pieniądze. Co do władz to pamiętam już kilka prób likwidacji lub znacznego ograniczenia działalności szkoły
g
gość
A ilu uczniów na korkach?
G
Gość
ooooooooo a skąd te projekty jak nie władzy i starostowe poparcie dyrektorki
G
Gość
Ekonomik to dziś bez wątpliwosci szkoła o najwyższym poziomie nauczania w Staszu. Szkoda tylko, że mocno niedoceniana przez władze
G
Gość
Kto tak ładnie potrafił przygotować i realizować projekty? Ciekawe czy jeszcze jakaś szkoła zdobyła tyle kasy? Ile poszło na sprzęt i pomoce naukowe a ile na wynagrodzenia ciekawe?
G
Gość
Samochwała w koncie stała i tak opowiadała......................

...a "konto" jej urosło jak w Amber Gold!
g
gość
To najlepsza szkoła w Staszowie

Samochwała w koncie stała i tak opowiadała......................
G
Gość
Wiemy, wiemy!!!
E
Eve
To najlepsza szkoła w Staszowie
Dodaj ogłoszenie