Staszowskie Towarzystwo Kulturalne obchodziło jubileusz 35-lecia

  Agnieszka Kuraś

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

    Staszowskie Towarzystwo Kulturalne obchodziło jubileusz 35-lecia
  1/34
  przejdź do galerii
  W tym roku Staszowskie Towarzystwo Kulturalne obchodzi jubileusz 35-lecia. Z tej okazji, w czwartek 1 grudnia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie odbyło się uroczyste spotkanie.  Jak mówił Dariusz Kubalski prezes Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego w 1981 roku grupa mieszkańców wywodząca się z inteligencji podjęła inicjatywę utworzenia Stowarzyszenia, które miało pobudzić i koordynować życie kulturalne, oświatowe i naukowe miasta. Stowarzyszenie w ciągu 35-lat działalności wypracowało bogaty dorobek.

  - Od początku istnienia Staszowskie Towarzystwo Kulturalne prowadziło swoją działalność na trzech głównych obszarach: wydawniczym, imprezowo - organizacyjnym i inicjatywnym oraz muzealnym. Obecnie Towarzystwo swoje cele statutowe realizuje między innymi poprzez prowadzenie redakcji „Gońca Staszowskiego”, Uniwersytetu III Wieku i organizację wystaw i prelekcji okolicznościowych w Muzeum Ziemi Staszowskiej – wymieniał prezes.

  Obecnie Zarząd Stowarzyszenia tworzą: Dariusz Kubalski – prezes, Teresa Cierlik – wiceprezes, Czesław Pargieła – wiceprezes, Henryka Czapla – skarbnik, Kazimiera Dorosińska – sekretarz, Józef Żak – rzecznik Zarządu, Marek Sobieniak – członek Zarządu.
  Obchody Jubileuszu stały się okazją do wręczenia odznak i medale zasłużonym członkom Towarzystwa. Honorowe odznaki ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego otrzymali: poeta Wiesław Kot, malarz i rzeźbiarz Władysław Sadłocha oraz kustosz Muzeum Ziemi Staszowskiej Lucjan Zaczkowski. Honorowymi odznakami ,,Zasłużony dla Miasta Staszowa” wyróżniono: Teresę Cierlik, Kazimierę Dorosińską, Marka Sobieniaka, Józefa Żaka, Stanisława Ratusznika, Sławomira Migalskiego i PPHU ,,Subor” Zakład Pracy Chronionej w Staszowie.

  Z okazji jubileuszu listami gratulacyjnymi i pamiątkowymi medalami podziękowano za współpracę i wspieranie Towarzystwa ponad 40 osobom, wśród których znaleźli się: samorządowcy, nauczyciele, przedsiębiorcy, członkowie stowarzyszeń i działacze społeczni.
  W kierunku członków Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego popłynęło wiele słów uznania i życzeń wytrwałości w działaniach od zaproszonych na jubileusz gości.

  Uroczystość uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej imienia Stanisława Moniuszki w Staszowie i uczniów Publicznego Gimnazjum numer 2 w Staszowie.

  Więcej na temat jubileuszu będzie można przeczytać w piątkowym wydaniu "Echa Staszowskiego".

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (33)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (33) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]