Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Statuetka z programu The Voice of Poland, popiersie Julii Wieniawy oraz druki z... betonu. To wszystko można oglądać w Targach Kielce

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Czy poznajecie tę statuetkę? Podczas tegorocznej edycji targów Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce, swoje prace prezentuje między innymi warszawska spółka Sygnis, która od pięciu lat tworzy statuetki dla zwycięzców programu The Voice of Poland.
Czy poznajecie tę statuetkę? Podczas tegorocznej edycji targów Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce, swoje prace prezentuje między innymi warszawska spółka Sygnis, która od pięciu lat tworzy statuetki dla zwycięzców programu The Voice of Poland. Kamil Bielaszewski
Statuetka dla zwycięzcy programu "The Voice of Poland", popiersie Julii Wieniawy, figurki postaci z bajek, czaszka noworodka, ultraszybka, bardzo nowoczesna wycinarka laserowa czy drukowanie z... betonu – to tylko niektóre z ciekawostek jakie do piątku, 31 marca, możemy oglądać podczas tegorocznej edycji targów Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce.

Ciekawostki na targach "Przemysłowa Wiosna" w Targach Kielce. Popiersie Julii Wieniawy i statuetka dla zwycięzcy programu "The Voice of Poland"

Blisko 600 wystawców z 20 krajów od wtorku, 28 marca, aż do piątku, 31 marca będzie prezentować największe nowinki przemysłu technologicznego. W 7 halach Targów Kielce właśnie wystartowała kolejna edycja prestiżowej wystawy "Przemysłowa Wiosna". O czym więcej przeczytasz tutaj:

Specjaliści z różnych dziedzin technologii i przemysłu, na swoich stoiskach prezentują najnowocześniejsze obrabiarki, frezarki, ogromne maszyny CNC, lasery czy drukarki 3D. Na każdej z wystaw można znaleźć coś wyjątkowego.

Statuetka "The Voice of Poland' firmy Sygnis

Jedną z firm goszczących podczas tegorocznej edycji "Przemysłowej Wiosny" w Targach Kielce jest warszawska spółka Sygnis.

- Jesteśmy warszawską spółką, która jednocześnie dostarcza i sprowadza z całego świata najnowsze rozwiązania do polskich instytutów badawczych, szkół i przedsiębiorstw, a z drugiej strony eksportuje polską myśl techniczną globalnie - mówił na wstępie Marek Lorent-Kamiński, PR i komunikacja Sygnis S.A.

To, co szczególnie wzbudziło nasze zainteresowanie na wystawie firmy Sygnis była statuetka z programu The Voice of Poland, popiersie znanej gwiazdy młodego pokolenia Julii Wieniawy oraz maleńka czaszka. Okazuje się, że to wszystko zostało wykonane właśnie przez warszawską spółkę.

od 16 lat

- Na podstawie skanu 3D drukowaliśmy popiersie Julii Wieniawy na imprezę Aktivist 3D Party. Było to w 2019 roku. Figurka bardzo podobała się pani Julii, myślę że jedno ze zdjęć znalazło się nawet na Pudelku, w momencie w którym składała pocałunek samej sobie, wydrukowanej w 3D. Było to bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Od tego czasu, rozwijamy możliwości skanu 3D

- dodał Marek Lorent-Kamiński.

Od pięciu lat spółka Sygnis produkuje także statuetki dla zwycięzców kolejnych edycji programu The Voice of Poland.

od 16 lat

- Od pięciu lat nasza spółka produkuje dla firmy Rochstar statuetki dla zwycięzców programu The Voice of Poland. Co roku wytwarzamy kilka statuetek, w kilku częściach drukując je metodą 3D, a następnie chromując natryskowo. To właśnie te statuetki trafiają do zwycięzców The Voice of Kids, The Voice of Poland oraz The Voice of Senior.

Już od pięciu lat warszawska spółka produkuje statuetki dla zwycięzców programu The Voice of Poland.
Już od pięciu lat warszawska spółka produkuje statuetki dla zwycięzców programu The Voice of Poland. Kamil Bielaszewski

Co ciekawe, jeszcze w tym roku spółka wydrukuje dla warszawskiego zoo słonicę w skali 1:1.

Technologia 3D w medycynie
Wyjątkowym zadaniem z jakim musiała zmierzyć się firma Sygnis było wydrukowanie modelu czaszki nowonarodzonego dziecka. Zadaniem specjalistów było wydrukowanie przedoperacyjnego modelu czaszki noworodka. W momencie otrzymania telefonu od lekarzy, dziecko z ciężką wadą kostną dopiero co przyszło na świat. Życie dziewczynki było poważnie zagrożone. Wydruk 3D miał precyzyjnie odwzorować ubytki czaszki i pomóc chirurgom przygotować się do operacji ratującej życie. Z całą realizacją Sygnis zamknęła się w 26 godzinach. Po tym czasie, wydruki 3D znalazły się w szpitalu, w rękach lekarzy. Niedługo potem firma otrzymała wiadomość o powodzeniu operacji i wypisaniu dziecka ze szpitala. Zobaczcie:

Model czaszki nowonarodzonego dziecka wykonany metodą 3D pozwolił chirurgom na wykonanie skomplikowanej operacji i uratowanie życia maleńkiej dziewc
Model czaszki nowonarodzonego dziecka wykonany metodą 3D pozwolił chirurgom na wykonanie skomplikowanej operacji i uratowanie życia maleńkiej dziewczynce. Kamil Bielaszewski

Drukowanie z... betonu

Okazuje się, że drukarki 3D nie tylko kapitalnie sprawdzają się w nowoczesnej medycynie. Kielecka firma 3dArtech z pomocą tej technologii, wytwarza elementy małej architektury. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że drukowane są elementy z... betonu.

- Wydruki z betonu realizowane są przez naszą firmę od niedawna. Mamy za sobą kilka zbliżonych technologii, takich jak technologia Skribi, która zajmuje się drukowaniem innymi masami na panelach płaskich. Jeśli chodzi o betony, są to pierwsze targi, na których się wystawiamy. Jest to technologia, którą cały czas rozwijamy. Polega na druku obiektów przestrzennych za pomocą mas betonowych. To masy oparte o cement czy beton z różnymi dodatkami. Wśród elementów, które w taki sposób drukujemy są między innymi: elementy małej architektury, różnego rodzaju dzbany, dzbanki, stoliki, ławki, fotele. Jednak naszym docelowym produktem są prefabrykaty służące do szalowania budynków

- wymieniał Karol Jankowicz, z kieleckiej firmy 3dArtech.

od 16 lat

Ultraszybka i mocna wycinarka laserowa polskiej produkcji

Prawdziwy hit Przemysłowej Wiosny 2023 w Targach Kielce zaprezentowała firma Eagle Laser. Na ich stoisku odbyła się polska premiera wycinarki laserowej iNspire o mocy 30kW (kilowatów). Światowa premiera, która miała miejsce podczas targów w Stuttgarcie (Niemcy), odbiła się szerokim echem w mediach. Premiera w kieleckich Targach robiła wielkie wrażenie. Ta maszyna potrafi wycinać elementy z grubych bloków metalu z ogromną prędkością.

- 30 kilowatów wiąże się z tym, że oprócz tego, że tniemy szybciej cieńsze i pośrednie materiały do 10 milimetrów, to zwiększa nam się zakres cięcia tych grubych materiałów. Zakres i prędkość tych grubych materiałów wzrasta wraz ze wzrostem mocy. Jeśli dodamy mocy, to konwencjonalna maszyna 6-8 kilowatowa ma dużo mniejsze osiągi w produkcji metali na godzinę, czy na minutę względem tej maszyny

- wyjaśniał Marcin Bartosiak z firmy Eagle Laser.

od 16 lat

Tuż obok laserowej wycinarki iNspire, można było zauważyć metalowe elementy o grubości nawet kilkunastu centymetrów, wycięte właśnie przez tę nowoczesną maszynę.

Zobaczcie, jakie cuda prezentowano podczas targów Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie