Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Statuetki “Bonum Publicum” wręczone. Ważne słowa Wiesława Myśliwskiego

Małgorzata Płaza
Laureatki młodzieżowej edycji z Hanną Patkowską, Wiesławem Myśliwskim, burmistrzem Markiem Bronkowskim, przedstawicielami Collegium Gostomianum Krzysztofem Zielińskim i Dariuszem Szczygielskim oraz Jerzym Krzemińskim, kustoszem Muzeum Okręgowego.
Laureatki młodzieżowej edycji z Hanną Patkowską, Wiesławem Myśliwskim, burmistrzem Markiem Bronkowskim, przedstawicielami Collegium Gostomianum Krzysztofem Zielińskim i Dariuszem Szczygielskim oraz Jerzym Krzemińskim, kustoszem Muzeum Okręgowego. Małgorzata Płaza
Izabela Krasińska i Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne „Gate” z Rzeszowa zostali laureatami Nagród „Bonum Publicum” Burmistrza Miasta Sandomierza imienia Aleksandra Patkowskiego. Zostali uhonorowani podczas uroczystości w Zamku Królewskim.

Nagroda ma na celu inspirowanie działań wzorowanych na dorobku i osiągnięciach Aleksandra Patkowskiego, związanego z Sandomierzem twórcy polskiego regionalizmu - wyzwalanie aktywności na rzecz własnego środowiska, rozwijanie badań z zakresu przeszłości i kultury regionu oraz popularyzację „małych ojczyzn”.

- W naszych czasach, wypełnionych pośpiechem i myśleniem tylko o sobie, promieniem nadziei są osoby czy instytucje, które idee Aleksandra Patkowskiego wcielają w życie. Coraz trudniej bowiem jest spotkać osoby, które mają duszę i pasję społecznika i chcą bezinteresownie dzielić się swoim czasem i wiedzą, które identyfikują się ze swoim miejscem pochodzenia czy miejscem, w którym przyszło im żyć i pracować - mówił burmistrz Marek Bronkowski.

Wśród gości gali była córka patrona nagrody, członkini jury - profesor Hanna Patkowska.

Konkurs o nagrodę „Bonum Publicum”, organizowany przez miasto i Muzeum Okręgowe, został wznowiony po trzech latach przerwy i wzbogacony o nową kategorię - publikację dotyczącą ziemi sandomierskiej. Izabela Krasińska otrzymała nagrodę za książkę „Życie kulturalne miast i miasteczek guberni radomskiej w latach 1864- 1914”. W imieniu laureatki statuetkę odebrał historyk Piotr Sławiński.
Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne „Gate” otrzymało “Bonum Publicum” za dokonania w zakresie kultury i utrwalania tradycji.

W czasie uroczystości ogłoszone zostały również wyniki szkolnej edycji, współorganizowanej przez Collegium Gostomianum, I Liceum Ogólnokształcące w Sandomierzu.

Pierwszą nagrodę otrzymały Aleksandra Marciniec i Wiktoria Wojtaszek z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Busku Zdroju za opracowanie „Ponidzie. Region, tradycja – mała ojczyzna i jej piewca Leszek Marciniec – Ola Marciniec”. Drugą nagrodę dostały Ilona Marzec, Aleksandra Pawlicka, Agata Wątroba i Aneta Czarna z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Wieluniu za prezentację „Kościółki typu wieluńskiego”. Trzecią uhonorowana została Kamila Adamczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie za opracowanie „Zabytki mojego regionu – powiat włoszczowski”.

Pisarz Wiesław Myśliwski, przewodniczący jury zaapelował do burmistrza o podniesienie rangi nagrody.
Przypomniał, że w czasie kilkunastu lat jej funkcjonowania wyróżniono wiele cennych inicjatyw; osoby, stowarzyszenia i instytucje, które działają na rzecz nie tylko lokalnych środowisk, ale w skali ogólnopolskiej.

- Jest to nagroda, w moim przekonaniu, ważna dla miasta i ważna dla pamięci Aleksandra Patkowskiego, który był pionierem w skali europejskiej działań kulturoznawczych i regionalnych - podkreślił Wiesław Myśliwski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie