Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sto milionów euro na modernizację Cementowni Małogoszcz. Będzie najnowocześniejsza w Europie!

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
LafargeHolcim, globalny producent materiałów budowlanych, zainwestuje ponad 100 milionów euro w unowocześnienie i przebudowę Cementowni Małogoszcz. Modernizacja umożliwi wzrost efektywności technicznej zakładu i minimalizację wpływu na środowisko poprzez redukcję emisji CO2 o około 20 procent i ograniczenie zużycia energii o ⅓. To jedna z największych inwestycji koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej. Po jej ukończeniu cementownia w Małogoszczu będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie. W czwartek, 16 września, pod inwestycję wmurowany zostanie Akt Fundacyjny.

Część inwestycji realizowana jest przy współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku, a jej zakończenie planowane jest na 2023 rok.

Cementownia Małogoszcz przejdzie gruntowną modernizację. LafargeHolcim, zainwestuje ponad 100 milionów euro w unowocześnienie zakładu i jego linii produkcyjnych. Inwestycja ma znaczący wymiar ekonomiczny i realizuje cele środowiskowe. Niedawno firma jako pierwsza w sektorze cementowym na świecie podpisała deklarację Net-Zero Pledge i zobowiązuje się do 2030 roku zredukować emisji CO2 o 20 procent w porównaniu z rokiem 2018. W Polsce ambicją Lafarge jest osiągnięcie poziomu 55 procent redukcji CO2, w porównaniu do 1990 roku. Modernizacja cementowni istotnie przyczyni się do realizacji tego celu.
To jedna z największych inwestycji koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej, a po jej ukończeniu będzie to jedną z najnowocześniejszych cementowni w Europie. Obniżenie emisyjności będzie to możliwe dzięki budowie jednego, nowoczesnego pieca obrotowego do wypału klinkieru o wydajności około 4 tysiące ton na dobę. Powstanie również nowa, efektywniejsza instalacja paliw alternatywnych, która umożliwi większe zastosowanie biomasy, czyli odnawialnych źródeł energii pochodzących z przemysłu meblarskiego czy papierniczego. Pozwoli to zminimalizować udział paliw kopalnych w produkcji i będzie stanowić istotny element gospodarki obiegu zamkniętego rozwiązując problem odpadów. Poprawi się również efektywność energetyczna zakładu. Zużycie energii zmniejszy się o ⅓ dzięki mniej energochłonnym urządzeniom i produkcji energii własnej. Obniży się również emisja wtórna pyłów poprzez przebudowę magazynów surowców oraz terminali rozładunkowych. Modernizacja nie zatrzyma produkcji w zakładzie, a klienci będą obsługiwani w normalnym, dotychczasowym trybie.

- Jestem dumny, że na swoje 50-lecie, w 2024 roku Cementownia Małogoszcz będzie już przemysłową perłą regionu. Tym samym zwiększamy również atrakcyjność gospodarczą tego regionu, z którym jesteśmy mocno związani. Chcemy dalej rozwijać naszą współpracę z najbliższą społecznością i być dobrym sąsiadem. Dlatego inwestujemy w najnowocześniejsze technologie, które jeszcze bardziej zminimalizują wpływ naszej działalności na środowisko naturalne i najbliższe otoczenie - mówi Jacek Patyk, dyrektor Cementowni Małogoszcz.

Modernizacja ma również wpływ na rozwój gospodarczy regionu świętokrzyskiego. Oprócz tworzenia miejsc pracy Lafarge odprowadza około 10 milionów złotych rocznie z tytułu podatków i opłat, stanowiąc istotną część dochodów lokalnych samorządów. Cała branża cementowa w Polsce tworzy bezpośrednio prawie 4 tysiące miejsc pracy, a pośrednio to niemal 30 tysięcy. Jedno euro zainwestowane w sektorze cementowym generuje 2,8 euro wartości dodanej w gospodarce UE między innymi w transport, telekomunikację, handel, recykling, energię elektryczna czy gaz.

- To, że za trzy lata najnowocześniejsza cementownia w Europie będzie właśnie tutaj, w Małogoszczu, jest wielkim osiągnięciem. Dobra współpraca pomiędzy zakładem, mieszkańcami, a władzami samorządowymi oraz administracją państwową sprawiła, że Lafarge postrzega to miejsce jako dobre do inwestowania. Pomimo niepewności gospodarczych wywołanych epidemią, rozpoczynamy ten projekt, Będzie to duży impuls do pobudzenia gospodarczego dla gminy, powiatu i województwa świętokrzyskiego. Modernizacja dowodzi także dużych kompetencji ludzi, którzy pracują w małogoskiej cementowni - dodaje Stanisław Sobczyk, wicepres zarządu Lafarge w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie