Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Signum Polonicum w Pińczowie. Szkolili się w sztuce władania szablą

Michał IMOSA [email protected]
Kunszt walki szablą doskonalono w wirydarzu Belwederu.
Kunszt walki szablą doskonalono w wirydarzu Belwederu.
Nad Nidę ściągnęli waszmościowie z Katowic, Zawiercia, Łodzi, Bydgoszczy, Wrocławia i Pińczowa. U nas doskonalili kunszt władania szablami

Mówią o szkoleniu:

Mówią o szkoleniu:

Krzysztof Dusik, założyciel sekcji Signum Polonicum w Pińczowie:
- Historia polskiego oręża jest tak piękna i tak znakomicie udokumentowana, że trzeba ją popularyzować także w takiej formie, jak czynią to ludzie spod Znaku Polski.

Marek Omasta, wicestarosta pińczowski:
- Istnienie sekcji dodaje uroku Pińczowowi i w popularyzowaniu Signum Polonicum dostrzegamy szanse na skuteczną promocję miasta i powiatu.

Dwudniowe szkolenie instruktorów-rycerzy ze Stowarzyszenia Signum Polonicum (Znak Polski) odbyło się po raz pierwszy w odnowionych salach i wirydarzu pińczowskiego Belwederu.

Po raz kolejny przyjechał do Pińczowa twórca stowarzyszenia Signum Polonicum - Zbigniew Sawicki z Zawiercia, który jest zauroczony grodem nad Nidą, a zwłaszcza jego historią i tradycjami.

Paweł Wawrecki, dyrektor Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury udostępnił rycerzom sale do szkoleń, spotkań, a nawet rycerskiej biesiady oraz wirydarz, gdzie waszmościowie doskonalili kunszt władania szablami. Ta broń ma szczególne znaczenie w dziejach polskiego oręża, a polska sztuka walki przez wieki była wzorem dla całej Europy. Ćwiczących rycerzy odwiedził burmistrz Włodzimierz Badurak, który patronował odbywającemu się zjazdowi i szkoleniu oraz wicestarosta Marek Omasta i dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych imienia Staszica Tadeusz Niewygoda.

PIŃCZOWIANIN ZDAŁ EGZAMIN

- W trakcie szkolenia odbyły się egzaminy na stopnie szkoleniowe i pomyślnie zdał taki egzamin pińczowianin Paweł Kapsa. Rycerzom marzy się zorganizowanie u nas widowiska historycznego opartego na faktach z XVII wieku - chodzi o potop szwedzki i walki o zamek w Pińczowie, w których brali udział król Jan Kazimierz i Stefan Czarniecki. Rozmawiano już z zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi, które bardzo chętnie do nas przyjadą. Mamy tutaj grupę kilkunastu pasjonatów, którzy szkolą się we władaniu szablą i palcatami. Są to głownie uczniowie pińczowskich szkół wszystkich szczebli, ale i dorośli. Rośnie także grono sympatyków deklarujących pomoc naszej sekcji - mówi Krzysztof Dusik, nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych imienia Staszica, propagator idei Signum Polonicum w Pińczowie.

EDUKACJA I PROMOCJA

- To znakomita forma edukacji historycznej młodych oraz promocji Pińczowa oraz powiatu. Na miarę naszych możliwości będziemy wspierać działalność sekcji Krzysztofa Dusika - zapewnił nas Marek Omasta, wicestarosta pińczowski.

Signum Polonicum stworzył 30 lat temu historyk z Zawiercia Zbigniew Sawicki. Znakowi Polski przyświeca hasło: "Niechaj narodowie wżdy postronni znają, że Polacy nie gęsi i swoją sztukę walki mają". Jego członkowie biorą udział w imprezach historycznych w całej Polsce. Stowarzyszenie organizuje letnie i zimowe obozy szkoleniowe, pomaga w zakładaniu bractw rycerskich oraz wydaje podręczniki poświęcone sztukom walki. Istotą działalności Signum Polonicum jest kultywowanie i wierne odtwarzanie sztuk walki od czasów Zawiszy Czarnego poprzez husarię, lisowczyków do szwoleżerów gwardii cesarza Napoleona i ułanów Legii Nadwiślańskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie