Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli 2019 w powiecie jędrzejowskim. Chaos i... puste szkoły RAPORT Z KAŻDEJ GMINY

albo
Ogólnopolski strajk nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i szkół średnich stał się faktem. Od poniedziałku, 8 kwietnia rozpoczął się protest we wszystkich zgłaszających gotowość do strajku placówkach. W samym województwie świętokrzyskim strajkuje blisko 600 placówek. W powiecie jędrzejowskim według naszych wstępnych szacunków zajęcia zostały zawieszone w około 70 procent szkół i przedszkoli. Ile dni potrwa strajk? Tego nie wie nikt.

Jak przebiega protest we wszystkich 9 gminach w powiecie jędrzejowskim? Oto raport, który sukcesywnie będziemy uzupełniać.

Gmina Małogoszcz

Większość szkół na terenie gminy strajkuje. Nie ma jednak problemów z opieką, bowiem:

W Przedszkolu Publicznym w Małogoszczu sytuacja jest bardzo spokojna. Na godzinę 8.20 do strajku przystąpiło 7 nauczycieli, a 5 przychodzących na popołudniową zmianę także zadeklarowało przystąpienie do niego i jest to 100% nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej zatrudnionych w placówce - informowała dyrektor przedszkola Ewa Wypych. Nauczyciele rozpoczęli strajk o godzinie 6.30. Z grupy 160 dzieci w przedszkolu nie pojawiło się... żadne dziecko. Informacja z godziny 13.30: do strajku przystąpiło 12 nauczycieli, 2 nie strajkuje.

Szkoła podstawowa i gimnazjum w Małogoszczu W szkole pracuje 74 nauczycieli. Na godzinę 8.50 do strajku nie przystąpiło tylko 3 nauczycieli, lecz jak przyznała dyrektor szkoły Renata Majchrowicz, sytuacja jest bardzo płynna choćby ze względu na to, że nauczyciele rozpoczynają pracę o różnych porach. W szkole uczy się ponad 550 uczniów i żadne z nich nie pojawiło się w placówce.

Liceum Ogólnokształcące w Małogoszczu O godzinie 9, na listę strajkujących wpisało się 13 nauczycieli z 16 zatrudnionych, ale to dlatego, że trójka z nich rozpoczyna zajęcia później. W piątek 100% zatrudnionych deklarowało swój udział w strajku - mówiła dyrektor Renata Smagacz. Do szkoły przybyło 5 pełnoletnich uczniów, którzy po wpisaniu się na listę przybyłych tego dnia do placówki, po kilkunastu minutach ją opuścili. - Uczniowie w czasie swojej obecności w szkole musieli być pod moją opieką - mówiła dyrektor. Gdyby do szkoły przyszli uczniowie poniżej 18 roku życia, musieli by ich odbierać rodzice.

Informacja z godziny 13.30: w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Małogoszczu (szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum) strajk podjęło 71 nauczycieli, 8 nie strajkuje.

Szkoła Podstawowa w Kozłowie - 10 nauczycieli strajkuje, 3 nie podjęło strajku. W placówce nie pojawili się uczniowie.

Zespół Placówek Oświatowych w Złotnikach - 30 spośród 35 nauczycieli przystąpiło do strajku. W szkole pojawiło się 4 uczniów i mają zapewnioną opiekę.

Przedszkole Publiczne w Kozłowie, Zespół Placówek Oświatowych w Żarczycach Dużych i Szkoła Podstawowa w Rembieszycach nie przystąpiły do strajku.

Jak przekazał informację burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski: - Egzamin gimnazjalny i egzamin ósmoklasisty nie jest zagrożony i odbędzie się zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Gmina Sędziszów

Do strajku przystąpili nauczyciele z placówek w Sędziszowie. Dyrektorzy trzech placówek: Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ulicy Tadeusza Kościuszki 7 w Sędziszowie, Szkoły Podstawowej numer 2 imienia Świętego Floriana w Sędziszowie i Publicznego Przedszkola w Sędziszowie, nie zgłaszali żadnych problemów na przykład związanych z zapewnieniem opieki nad uczniami. Wszyscy czekają na dalsze sygnały z centrali - informował burmistrz Wacław Szarek.

Strajk nie odbywa się w: Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego imienia Macieja Rataja w Krzelowie.

Gmina Słupia

Wójt Tomasz Koper informował, że dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych imienia Zbigniewa Kopra w Słupi (szkoła podstawowa i przedszkole), gdzie odbywa się strajk na terenie gminy, nie zgłaszał żadnych problemów w trakcie trwania protestu. Rodzice nie posłali swoich dzieci do placówki, ale w razie potrzeby będzie zapewniona im opieka.

Gmina Wodzisław

Na terenie gminy Wodzisław spośród 3 szkół samorządowych i 3 szkół stowarzyszeniowych, żadna nie przystąpiła do strajku. O tym poinformował wójt Dominik Łukasik.

Gmina Jędrzejów

W każdej ze strajkujących na terenie gminy Jędrzejów placówek jest zapewniona opieka dzieciom.

W Szkole Podstawowej w Potoku Wielkim nie było dzieci. W Szkole Podstawowej numer 1 było 7 dzieci, teraz pozostało 1. W Publicznym Przedszkolu numer 1 jest dziś ponad 100 przedszkolaków i dla nich zapewniona jest opieka. W Szkole Podstawowej numer 2 do strajku nie przystąpiło 7 nauczycieli, więc w razie potrzeby zapewniona jest opieka dla prawie 200 uczniów. W każdej placówce jest po kilkanaście dzieci.

Ostatecznie do strajku nie przystąpiło 5 placówek: Szkoła Podstawowa numer 4 w Jędrzejowie, Szkoła Podstawowa w Podchojnach, Szkoła Podstawowa w Łysakowie, Szkoła Podstawowa w Piaskach i Zespół Placówek Oświatowych w Prząsławiu.

Co z egzaminem gimnazjalnym? W Gimnazjum numer 1 - obecnie Szkoła Podstawowa numer 5 przy ulicy Ogrodowej w Jędrzejowie są już przygotowane komisje, a w razie potrzeby swoją pomoc deklarują starosta i wicestarosta. W dawnym Gimnazjum numer 2 (obecna Szkoła Podstawowa numer 4) nie ma strajku więc egzamin odbędzie się zgodnie z planem.

Jeśli chodzi o szkoły ponadgimnazjalne: do strajku przystąpiły wszystkie 4 placówki - takie informacje przekazała wicestarosta Maria Barańska.

  • Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie: 20 na 33 nauczycieli podjęło strajk. W szkole pojawiło się około 80 uczniów . Byli to głównie uczniowie klas maturalnych. W szkole odbywały się lekcje, a nawet pisano sprawdziany.
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 imienia księdza Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie: 47 spośród 55 nauczycieli przystąpiło do strajku. W szkole pojawiło się 10 uczniów.
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia generała Stefana Roweckiego "Grota": 41 na 64 nauczycieli przystąpiło do strajku oraz jeden pracownik administracji. Do szkoły przyszło 11 uczniów.
  • Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jędrzejowie: 49 na 59 nauczycieli przystąpiło do strajku. Do placówki przyszło 3 podopiecznych.

Według informacji przekazanej od pani wicestarosty: - Dyrektorzy każdej ze szkół na ten moment deklarują, że egzaminy maturalne nie są zagrożone i każdy dołoży wszelkich starań, aby bez problemu się odbyły. Podobnie rady klasyfikacyjne mają się odbyć w terminie.

Gmina Nagłowice

Zespół Placówek Oświatowych w Nagłowicach - w strajku uczestniczy 12 nauczycieli spośród około 40 uczących w placówce. W zespole placówek pojawiło się ponad 100 uczniów i jest dla nich zapewniona opieka.

Zespół Placówek Oświatowych w Warzynie - w strajku uczestniczy 14 nauczycieli i 5 osób z obsługi. W placówce pojawiło się 3 dzieci i jest zapewniona dla nich opieka.

Jak mówił dziś wójt Nagłowic Jacek Lato dyrektorzy placówek na ten moment nie zgłaszają, aby był jakiś problem z egzaminami gimnazjalnymi. Zatem egzaminy się odbędą.

Gmina Oksa

W gminie do strajku przystąpiły tylko szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa w Oksie i Szkoła Podstawowa w Węgleszynie. Do pierwszej placówki przyszedł tylko 1 uczeń, a do drugiej 32 - nad nimi była zapewniona opieka. W obu placówkach do strajku przystąpiło 100% nauczycieli.

W przedszkolach: w Oksie i Węgleszynie nie przystąpiono do strajku.

Gmina Imielno

W gminie Imielno są 3 placówki oświatowe: Samorządowa Szkoła Podstawowa w Imielnie, Samorządowa Szkoła Podstawowa w Mierzwinie, Samorządowa Szkoła Podstawowa w Motkowicach. Zawieszono zajęcia w szkołach w Mierzwinie i Motkowicach.

W szkole w Mierzwinie nie strajkuje 5-6 nauczycieli, a 7-8 strajkuje. W szkole razem z dziećmi, które pojechały na szkolną wycieczkę jest ponad 50 uczniów.

W szkole w Motkowicach 6 nauczycieli nie strajkuje, a 8-9 przystąpiło do strajku. Do szkoły przyszło około 40 dzieci. W obu placówkach jest zapewniona opieka nad uczniami, a nawet w okrojonej wersji zostały przeprowadzone zajęcia dydaktyczne.

- Zarówno w Motkowicach jak i w Mierzwinie egzaminy gimnazjalne nie są zagrożone - informował wójt Zbigniew Huk.

Gmina Sobków

W gminie Sobków spośród 8 szkół 5 podjęło strajk i są to: Zespół Placówek Oświatowych w Brzegach (11 na 18 nauczycieli strajkowało) przybyło 13 uczniów, a do godziny 13 nie było już dzieci, Szkoła Podstawowa w Sokołowie Dolnym (11 na 13 nauczycieli podjęło strajk) do szkoły przyszło 4 dzieci, Szkoła Podstawowa w Chomentowie (8 na 10 nauczycieli podjęło strajk) do szkoły przyszło 3 uczniów, Zespół Placówek Oświatowych w Korytnicy (8 na 9 nauczycieli podjęło strajk) w szkole nie pojawiło się żadne dziecko, Szkoła Podstawowa w Sobkowie (15 na 28 nauczycieli podjęło strajk) pojawiło się 2 uczniów.

Do strajku nie przystąpiły: Zespół Placówek Oświatowych w Miąsowej, Zespół Placówek Oświatowych w Mokrsku, Szkoła Podstawowa w Lipie, oraz 2 przedszkola: Przedszkole Samorządowe w Sobkowie i Przedszkole Samorządowe w Miąsowej.

Jak zapewniali dyrektorzy strajkujących placówek: egzaminy gimnazjalne nie są zagrożone i odbędą się zgodnie z planem.
Takie informacje przekazał dziś wójt gminy Sobków, Tomasz Chaja.

Co dalej
Jak dalej będzie wyglądał strajk w szkołach? Tak naprawdę nauczyciele codziennie podejmują decyzję czy w danym dniu przystępują do strajku czy nie. Można się spodziewać, że strajk będzie trwał aż do odwołania przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Codziennie będziemy informować o sytuacji. Warto też sprawdzać na stronach internetowych szkół.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie