Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straszny dwór zachwycił w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach (ZDJĘCIA)

Danuta Parol
Piątkowy wieczór w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach był wyjątkowy. Zaprezentowano Straszny dwór, najdoskonalszy od strony muzycznej spośród operowych dzieł Stanisława Moniuszki. Przedstawienie zachwyciło publiczność. Utalentowani wokalnie i aktorsko młodzi wykonawcy, znakomity chór.

Całości dopełniła scenografia, barwne kostiumy użyczone z Opery Krakowskiej i choreografia- oddające znakomicie realia sielskiej atmosfery szlacheckiego dworku. Przedstawienie pełne entuzjazmu, ruchu, zaangażowania, świeżego spojrzenia. Całość przygotował reżyser prof. Ryszard Cieśla . Warto wspomnieć, że dokładnie 22 lata temu w Kieleckim Centrum Kultury odbyła się premiera Strasznego dworu w reżyserii Marii Fołtyn.

- To było nasza realizacja i przyznam, że nie było łatwo, zwłaszcza o pieniądze. Ale udało się. Opera została przyjęta owacyjnie – wspomina Andrzej Ruciński, wieloletni dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury.

Moniuszko prace nad Straszny,dworem rozpoczął w 1862 roku. Później porzucił ją , aby pod koniec powstania styczniowego znów do niej powrócić. Uważał , że po tragicznych przejściach narodu nie czas na dramaty na scenie, lecz trzeba raczej czegoś „dla pokrzepienia serc”. W Strasznym dworze służy temu subtelna, a zarazem barwna instrumentacja a nade wszystko urzekająca atmosfera polskości, osiągana przez arie, taneczne rytmy i intonacje zbliżone do rodzimego folkloru. Nie brak też zabawnych sytuacji związanych z opowieściami o dworze w Kalinowie, który jest przeklęty. Nie zważają na to bracia Stefan i Zbigniew, mimo wcześniej złożonych „kawalerskich ślubów” zakochują się w Jadwidze i Hannie - córkach Miecznika, Przedstawienie kończy słynny mazur w wykonaniu wszystkich artystów oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Marty Kluczyńskiej – dyrygentki od lat związanej z Teatrem Wielkim – Operą Narodową.

Na sukces zapracowali wszyscy wykonawcy. Scenę zdominowali młodzi utalentowani studenci i absolwenci Wydziału Wokalno- Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Chór Kameralny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina wzmocniony studentami Wydziału Wokalno- Aktorskiego tej uczelni oraz artystami Chóru Filharmonii Narodowej przygotował Krzysztof Kusiel-Moroz, dyrygent , pedagog, kompozytor. Ruch sceniczny opracowała znakomita tancerka, choreograf i pedagog Aleksandra Dziurosz , kostiumy i elementy scenograficzne to praca Barbary Kędzierskiej- wybitnego scenografa i kostiumologa. Publiczność doceniła trud włożony przez wykonawców, doskonałe przygotowanie przedstawienia nagradzając arie, świetnie pomyślane sceny zespołowe dużymi brawami.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie