Straż Pożarna w Siedlcach włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

OPRAC.:
Michał Kolera
Michał Kolera
OSP Siedlce
OSP Siedlce
Określona liczba doskonale wyszkolonych druhów, odpowiednie wyposażenie sprzętowe, skuteczny system powiadamiania i alarmowania i oczywiście stała gotowość do podejmowania działań ratowniczych – te wszystkie wymagania musieli spełnić druhowie z Siedlec, aby mogli zostać włączeni do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Po OSP w Chęcinach, Wolicy i Bolminie to już czwarta jednostka na terenie Gminy i Miasta Chęciny, która zasiliła KSRG.

Krajowy System Ratowniczo - Gaśniczy stanowi fundament ratowniczy kraju.

- Znalezienie się w jego strukturach to prestiżowe wydarzenie, które stanowi jednocześnie wyróżnienie dla jednostek za ich dotychczasowe działania ratownicze. Jestem dumny, że druhowie z Siedlec dołączyli do tego elitarnego grona świetnie wyszkolonych i profesjonalnie wyposażonych strażaków, a spełniając wszelkie normy zostali włączeni do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – mówi burmistrz gminy i miasta Chęciny, Robert Jaworski, który podkreśla, że strażacy z Siedlec od dawna dążyli do włączenia ich jednostki do systemu.

- Mocno w tym wszystkim wspierał druhów z Siedlec świętej pamięci prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedlcach Łukasz Wojsa, który był też funkcjonariuszem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, a od kwietnia 2019 roku pracował jako Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej w Urzędzie Gminy i Miasta w Chęcinach. On zawsze robił wszystko, aby dbać o bezpieczeństwo mieszkańców całej gminy, a jako Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej dbał o wszystkie jednostki, zabiegając o ich doposażenie i remonty strażnic. To dzięki jego staraniom udało się nie tak dawno wyremontować strażnicę w Siedlcach i zakupić nowoczesny samochód. Świętej pamięci druh Łukasz Wojsa, wspaniały człowiek i nieoceniony strażak czynnie angażował się w codzienne życie jednostki oraz podnoszenie jej gotowości bojowej. Jestem przekonany, że dziś byłby dumny ze swoich kolegów druhów. Spełniło się jego marzenie – zapewnia burmistrz gminy i miasta Chęciny, Robert Jaworski.

- Dla nas wszystkich to historyczna chwila – przyznaje Artur Chabik, wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedlcach. - Od dwóch lat wspólnie ze świętej pamięci Łukaszem Wojsą, z którym zawsze pracowaliśmy w Państwowej Straży Pożarnej na tej samej zmianie i z Andrzejem Iwańskim, także pracownikiem tej formacji, zabiegaliśmy o to, aby Ochotnicza Straż Pożarna w Siedlcach została włączona do systemu. Druhowie z naszej jednostki przeszli szereg szkoleń. Do tego sukcesywnie wzbogacaliśmy się w nowoczesny sprzęt, a to głównie dzięki wsparciu władz gminy Chęciny i Państwowej Straży Pożarnej. Remiza przeszła kapitalny remont, a nawet udało się pozyskać nowy samochód. Dzięki włączeniu do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego otwierają się przed nami nowe możliwości. Łukasz byłby dumny. Wszyscy jesteśmy dumni. Długo na to pracowaliśmy – dodaje.

Gotowość bojowa i wyposażenie druhów to bezpieczeństwo mieszkańców

Warto zaznaczyć, że jednostki należące do Krajowegp Systemu Ratowniczo - Gaśniczego muszą spełniać szereg wymagań. - Jednostki, które są włączone do niego muszą mieć co najmniej dwunastu ratowników przeszkolonych do działań ratowniczo-gaśniczych. Ci ratownicy muszą przejść szereg szkoleń zakończonych egzaminami. Poza tym, muszą posiadać odpowiedni sprzęt, w tym co najmniej jeden średni lub ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy, wyposażony między innymi w pełny zestaw ratownictwa medycznego i zestaw do ratownictwa drogowego. Do tego jednostka musi posiadać skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania oraz urządzenia łączności w sieci radiowej systemu na potrzeby działań ratowniczych – wymienia starszy brygadier Sławomir Karwat Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, który chwali wyszkolenie i doposażenie druhów z jednostki z Siedlec.

- Druhowie z Siedlec są bardzo dobrze przeszkoleni. Posiadają też najwyższej jakości sprzęt, a do tego mają nowoczesną i funkcjonalną remizę. W tych działaniach wspieramy druhów nie tylko my. To przede wszystkim zasługa lokalnych władz samorządowych. Burmistrz Robert Jaworski doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że gotowość bojowa do akcji i wyposażenie druhów to bezpieczeństwo mieszkańców i od lat już sukcesywnie dąży do tego, aby druhowie pracowali w warunkach o wysokich standardach, za co z tego miejsca pragnę mu serdecznie podziękować. W tym zakresie gminę Chęciny można stawiać jako wzór do naśladowania – podkreśla komendant Sławomir Karwat i dodaje, że druhowie z jednostek ochotniczych są ogromnym wsparciem dla strażaków z Państwowej Straży Pożarnej.

Jednostki włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego są na pierwszej linii frontu

Na terenie województwa świętokrzyskiego do niego włączonych jest blisko pięćdziesiąt jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Wśród nich są aż trzy jednostki z terenu Gminy i Miasta Chęciny – z Chęcin, Wolicy i Siedlec. Jednostka z Siedlec dołączyła do systemu w listopadzie, po uprzednim podpisaniu w sierpniu trójstronnego porozumienia pomiędzy komendantem miejskim Sławomirem Karwatem a burmistrzem Robertem Jaworskim oraz wiceprezesem jednostki Arturem Chabikiem. Porozumienie zostało poprzedzone inspekcją gotowości operacyjnej oraz wizytacją jednostki w Siedlcach, które potwierdziły spełnienie wymagań normatywu sprzętowo-technicznego oraz bardzo dobry stan przygotowania do działań ratowniczo-gaśniczych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami i wytycznymi podpisanie porozumienia stanowi pierwszy krok do włączenia na okres nie dłużej jak 5 lat danej jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego , a decyzję tę podejmuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Jednostki włączone do systemu mają możliwość dalszego rozwoju i stanowią siły pierwszego rzutu w przypadku wystąpienia zagrożenia. Zadania ratownicze przewidziane dla jednostki w ramach systemu to między innymi walka z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne i kwalifikowana pierwsza pomoc.

Będzie waloryzacja 500+?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie