Strażacy ze Skalbmierza podsumowali ostatnie pięć lat swojej działalności. O tego roku będą mieli duże wsparcie… pań [ZDJĘCIA]

oprac. Krzysztof Wieczorek
W jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Skalbmierzu odbyło się w minioną niedzielę walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Druhny i druhowie udzielili absolutorium zarządowi za ostatnią, pięcioletnią kadencję oraz wybrali nowy zarząd.

W trakcie spotkania minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych w ostatnim czasie członków jednostki – w tym jej prezesa świętej pamięci Dariusza Wojtasika. Decyzją druhen i druhów nowym prezesem jednostki został druh Piotr Dębowski, wiceprezesem i naczelnikiem druh Adam Dębowski oraz wiceprezesem druh Paweł Bątkowski. W skład zarządu weszli również: druh Patryk Wojtasik – skarbnik, druh Jakub Czapla – sekretarz, druh Weronika Derek – kronikarz, druh Damian Skwarczyński – gospodarz, druh Joanna Wojtasik – członek. Wybrano także nowy skład komisji rewizyjnej oraz delegatów i przedstawicieli do Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Zaproszenie na walne zebranie przyjęli włodarze miasta i gminy Skalbmierz, przedstawiciele Rady Miejskiej w Skalbmierzu, Rady Powiatu Kazimierskiego, zarządu miasta, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej, parafii Skalbmierz, a także sponsorzy, członkowie wspierający i sympatycy jednostki w Skalbmierzu.

W szeregi jednostki wkroczyło - składając ślubowanie na sztandar - 10 nowych członkiń. Przy jednostce powstała Kobieca Drużyna Pożarnicza. Panie, które do tej pory aktywnie wspierały jednostkę jako członkinie niezrzeszone, postanowiły oficjalnie wstąpić w szeregi jednostki. Staraniem gminy druhny otrzymały nowe umundurowanie. - Dziękujemy za tę piękną inicjatywę i liczymy, że praca druhen w jednostce przyniesie wiele cennych inicjatyw, jak choćby zaproponowana koncepcja modernizacji sali głównej w jednostce, która już uzyskała naszą aprobatę. Również 4 członków zasiliło działającą przy jednostce Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Jesteśmy dumni z młodych strażaków ochotników, którzy również chcą się szkolić i działać na rzecz swojej jednostki, a co z tym idzie na rzecz wszystkich mieszkańców miasta i gminy Skalbmierz – czytamy na profilu facebookowym Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu.

Po dłuższej przerwie, spowodowanej głównie pandemią, wystąpiła również orkiestra dęta, którą w najbliższym czasie czekają również duże zmiany. Grupa będzie miała niebawem nowego kapelmistrza. Zaproszenie do prowadzenia skalbmierskiej orkiestry przyjął Antoni Majerski, klarnecista i dyrygent, kapelmistrz kilku formacji, między innymi orkiestr dętych w Wieliczce i Niepołomicach. - Liczymy, że jeszcze w okresie wakacyjnym ruszymy z próbami i nauką gry na instrumentach dętych dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Zależy nam na odbudowaniu świetności naszej orkiestry i znalezieniu nowych członków, którzy zasilą jej szeregi – informują władze gminy
W trakcie spotkania podziękowano również za wieloletnią pracę na stanowisku konserwatorów druhom: Markowi Gali i Tadeuszowi Majewiczowi.

Spotkanie było również okazją do podsumowania działalności jednostki w 2020 roku. Mimo pandemii działań nie brakowało. Strażacy podejmowali wiele cennych inicjatyw. Jednostka wyjechała do ponad 60 akcji. Druhny i druhowie ze Skalbmierza są pierwszą siłą po Państwowej Straży Pożarnej w powiecie. Podsumowano pozyskane dotacje na sprzęt, wyposażenie i remonty. W ubiegłym roku wykonano remont garaży, gdzie wyłożone zostało podłoże z żywicy. W tym roku, zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, w garażach pojawiły się również nowe szafki dla strażaków biorących udział w akcjach. Planów i działań na ten rok jest wiele.

Jednostka w Skalbmierzu obchodzi w tym roku 110-lecie istnienia.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie