Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy ze Skotnik kupili termowizyjną kamerę i przeszkolili mieszkańców z zakresu udzielania pierwszej pomocy

Klaudia Tajs
Od lewej:  sekretarz jednostki Łukasz Słabowski, Rafał Stefaniak, zastępca naczelnika o   Janusz Piotrowski pełniący obowiązki prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Skotnikach z kamerą.
Od lewej: sekretarz jednostki Łukasz Słabowski, Rafał Stefaniak, zastępca naczelnika o Janusz Piotrowski pełniący obowiązki prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Skotnikach z kamerą. Klaudia Tajs
Kamera termowizyjna służy już druhom z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Skotnikach w gminie Samborzec. Pieniądze na zakup kamery i przeprowadzenie szkoleń i cyklu spotkań pochodziły z projektu "Wspólnie dla bezpieczeństwa", jaki zrealizowano w ramach projektu Działaj Lokalnie.

Kamera, jak mówi Janusz Piotrowski pełniący obowiązki prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Skotnikach, ułatwi druhom prowadzenie różnych akcji ratowniczo - gaśniczych. - Kamera będzie wykorzystywana także w akcjach poszukiwawczych zaginionych osób - powiedział Janusz Piotrowski. - Dzięki takiej kamerze wiemy gdzie jest ognisko pożaru, bo przez ścianę możemy zobaczyć temperaturę. Kamera wskazuje ciepłotę ludzkiego ciała, dlatego możemy znaleźć osobę. Kamera kosztowała 19 tysięcy złotych i nasza jednostka bez wsparcia nie byłaby w stanie zakupić sprzętu.

W ramach projektu przeprowadzono także spotkania i szkolenia. - Były to dwa spotkania, albo niestety w związku z pandemią musieliśmy ograniczyć liczbę uczestników - dodał sekretarz jednostki Łukasz Słabowski. - Łącznie przeszkoliliśmy 25 osób. Omówiliśmy tematy z zakresu pożarnictwa i zagrożeń oraz z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wykorzystaliśmy także film instruktażowy. Chętnych do udziału w szkoleniach było dużo, ale musieliśmy ograniczyć ich liczbę ze względu na pandemię. My robiąc takie szkolenia dokształcamy niektóre osoby, sami też utrwalamy wiadomości.

Rafał Stefaniak, zastępca naczelnika jednostki w Skotnikach dodał, że podczas szkoleń uczestnicy poznali także jak prawidłowo korzystać z gaśnicy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. - Na zajęcia zaprosiliśmy ratownika medycznego, który tłumaczył, jak zachowywać się w danej sytuacji - wyjaśnił Rafał Stefaniak. - To ważne wskazówki, bo pierwsza pomoc musi być udzielana jak najszybciej. Udzieliliśmy także instruktarzu, jak należy się zachować w zimie, kiedy mamy do czynienia z lodem.

Projekt "Wspólnie dla bezpieczeństwa" zrealizowano w ramach programu Działaj Lokalnie Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności. Program ten realizowany jest przez Akademię Rozwoju Filantropi w Polsce oraz Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu. Druhów przy realizacji projektu dofinansowały władze gminy Samborzec oraz Starostwo Powiatowe w Sandomierzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie