Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażnicy Miejscy w Sandomierzu poszukiwani do pracy. Dwa nabory zakończyły się fiaskiem. Dlaczego?

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
W Sandomierzu trwa nabór pracowników do Straży Miejskiej. Dwukrotny nabór zakończył się fiaskiem. Burmistrz Sandomierza ogłosił trzeci już nabór, a na chętnych czekają trzy etaty.
W Sandomierzu trwa nabór pracowników do Straży Miejskiej. Dwukrotny nabór zakończył się fiaskiem. Burmistrz Sandomierza ogłosił trzeci już nabór, a na chętnych czekają trzy etaty. Klaudia Tajs
W Sandomierzu trwa nabór do pracy w Straży Miejskiej. Dwukrotny nabór zakończył się fiaskiem. Burmistrz Sandomierza ogłosił już trzeci, a na chętnych czekają trzy etaty.

W Sandomierzu potrzeba nowych strażników

Obecnie w sandomierskiej Straży Miejskiej pracuje 17 osób plus komendant i zastępca. Jednak potrzeby są znacznie większe, ponieważ powstające Centrum Monitoringu będą obsługiwać pracownicy Straży Miejskiej stąd potrzeba uzupełnienia stanu liczebnego formacji o trzy nowe osoby.

- Robimy trzecią rekrutację do Straży Miejskiej - wyjaśnia burmistrz Marcin Marzec. - Wcześniej dwa razy rekrutowaliśmy strażników po to, aby dwóch najstarszych pracowników przesunąć do Miejskiego Centrum Monitoringu, a młodzi poszliby w teren. W pierwszej rekrutacji zgłosiła się jedna osoba, która nie spełniła warunków formalnych. W drugim postępowaniu były dwie osoby. Niestety nie udało się znaleźć odpowiednich osób z różnych powodów, także formalnych. Zapraszam chętnych. Jeden ze strażników odszedł z pracy w ostatnich dniach, dlatego ogłosiliśmy nabór na trzy etaty.

Na początek strażnik miejski aplikant otrzymuje wynagrodzenie w wysokości najniższej krajowej. Do tego doliczany jest dodatek z tytułu wysługi lat. Burmistrz Marcin Marzec ma świadomość, że tej wysokości pobory mogą zniechęcać do podjęcia pracy w Straży Miejskiej.

- Związki zawodowe odwiedzają mnie w ostatnim czasie w urzędzie miejskim średnio raz na dwa tygodnie - dodaje burmistrz - Kiedy podwyżki pytają. Każdy chce zarabiać jak najwięcej. Inflacja, wzrost cen energii, gazu, paliwa powodują, że ta siła nabywcza pieniądza jest coraz mniejsza. Wszyscy chcemy zarabiać coraz więcej, a budżet z gumy nie jest. Rozmawiam z panią skarbnik, która szuka takich możliwości.

Jacek Kuliga komendant Staży Miejskiej w Sandomierzu nie ukrywa, że praca w kierowanej przez niego formacji do łatwych i przyjemnych nie należy.

- To bardzo ciężka praca na dwie zmiany, także w weekendy i święta - mówi komendant. - Często jesteśmy opluwani, bo specyfika pracy jest taka a nie inna. Tymczasem mamy duże zapotrzebowanie na nowych pracowników, ze względu na powstające Miejskie Centrum Monitoringu.

Jakie niezbędne wymagania stoją przed kandydatami na Strażnika Miejskiego?
To obywatelstwo polskie, ukończone 21 lat, wykształcenie co najmniej średnie, korzystanie z pełni praw publicznych, brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu za ścigane z oskarżenia publicznego i umyślne popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, sprawność pod względem fizycznym i psychicznym, nienaganna opinia, uregulowany stosunek do służby wojskowej -nie dotyczy kobiet.

Wymagania dodatkowe to posiadanie prawa jazdy kat. B, umiejętność dobrej organizacji pracy, zdecydowanie i samodzielność w działaniu, dyspozycyjność, umiejętność pracy w zespole, wysoka kultura osobista, dobra znajomość topografii Sandomierza, znajomość struktury organizacyjnej Urzędu Miejskiego w Sandomierzu; znajomość regulacji prawnych z zakresu m.in.: ustawy o pracownikach samorządowych, ustawy o strażach gminnych, kodeksu wykroczeń, kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zakres wykonywanych zadań na stanowisku jest bardzo szeroki. To między innymi ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych, czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego - w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym, współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń, zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalenie, w miarę możliwości, świadków zdarzenia, ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej, współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych oraz informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto