Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa Opuszczona (10). Wspaniałe ruiny szlacheckiego dworu w Modliszewicach (ZDJĘCIA)

Monika Kluzek
Monika Kluzek
W województwie świętokrzyskim nie brakuje budowli, które kiedyś można było uznać za prawdziwe perły architektury. Przez lata pełniły ważne funkcje, jednak z czasem popadły w zapomnienie. W cyklu Strefa Opuszczona przypominamy historię najciekawszych opuszczonych budowli w Świętokrzyskiem. Dziś odcinek dziesiąty, w którym przybliżamy historię dworu obronnego w Modliszewicach w powiecie koneckim.

Modliszewice to malowniczo położona wieś, przez którą przebiega droga wojewódzka numer 746 oraz przechodzi czerwony szlak rowerowy do Sielpii Wielkiej. Pierwsze wzmianki o Modliszewicach pochodzą z XIII wieku.

Żeby zobaczyć poprzednie odcinki cyklu kliknij tutaj >>Strefa Opuszczona

W Modliszewicach znajdują się ruiny renesansowego dworu obronnego. Pierwotnie dwór wznosił się na usypanej wysepce otoczonej fosą. Należał do rodu Odrowążów. Ruiny, które możemy podziwiać współcześnie, to wzniesiony w tym miejscu w drugiej połowie XVI wieku dwór zbudowany przez Andrzeja Dunina Modliszewskiego. Powstał on jako dwukondygnacyjna rezydencja obronna murowana z kamienia i cegły. Za projekt budynku odpowiedzialny był włoski architekt Santi Gucci.

Obiekt powstał na planie prostokąta o wymiarach 27 na 11 metrów. Dwie basteje ze strzelnicami zostały wzniesione w przeciwległych narożach.

Obiekt powstał na planie prostokąta o wymiarach 27 na 11 metrów. Dwie basteje ze strzelnicami zostały wzniesione w przeciwległych narożach.

Dwór położony jest malowniczo na wysepce. Od południa otacza go staw, od północy fosa. Jest idealnym przykładem typowej siedziby zamożnego szlachcica, a swoją budową nawiązuje jeszcze do tradycji średniowiecznych siedzib obronnych.

Historia dworu obronnego w Modliszewicach

W początkach XVII wieku Modliszewice kupił Jan Lipski herbu Łada, późniejszy arcybiskup gnieźnieński i prymas polski. Około 1630 roku dobudował on od strony północnej piętrowy budynek bramny, a całość otoczył murem obwodowym. Pod koniec XVII wieku dwór przeszedł w ręce Humięckich.

Pierwsza połowa XVIII wieku to czas, w których dwór należał do Małachowskich herbu Nałęcz. Oni dobudowali przylegający do bramy budynek zwany kuźnią. Kolejnymi właścicielami posiadłości byli Tarnowscy, którzy nie wprowadzali żadnych zmian w budynkach.

Podczas okupacji swoją siedzibę w dworze miał Niemiec Kreislandwirt Fitting. Był on człowiekiem okrutnym, który grabił całą okolicę a Polaków zmuszał do morderczej pracy. W obawie przed zamachem rozkazał postawić przy dworze wieżę strzelniczą. Został zabity na rozkaz Armii Krajowej 29 maja 1944 roku.

W połowie XIX wieku dwór został opuszczony. Rozebrano pozostałości południowego skrzydła. Do czasów współczesnych zachowało się wiele interesujących detali architektonicznych. W latach 80. i 90. XX wieku dwór został częściowo odbudowany. Niestety, ze względu na brak funduszy, dalsze prace renowacyjne zostały wstrzymane.

Obecnie dwór jest własnością Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie