Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa Opuszczona (2). Upadłe imperium byłego posła i "króla chrupek" z Ostrowca Świętokrzyskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]

Monika Kluzek
Monika Kluzek
Wideo
od 16 lat
Opuszczone, zaniedbane i zrujnowane. W województwie świętokrzyskim nie brakuje budowli, które kiedyś można było uznać za prawdziwe perły architektury lub pełniły ważne funkcje. Przez lata pełniły ważne funkcje, jednak z czasem popadły w zapomnienie. W cyklu Strefa Opuszczona przypominamy historię opuszczonych budowli w Świętokrzyskiem. Dziś odcinek drugi, w którym przybliżamy historię znanego polityka, byłego posła Zbigniewa Kośli oraz kompleksu budynków, których był właścicielem.

Patrząc dziś na ruiny mieszczące się na osiedlu Kolonia Robotnicza w Ostrowcu Świętokrzyskim trudno uwierzyć, że w latach 90. było to miejsce tętniące życiem. W kompleksie budynków przy ulicy Folwark Piaski pod koniec XX wieku prężnie funkcjonowały restauracja i klub oraz Zakład Produkcji Wędliniarskiej, Garmażeryjnej i Chrupek "Ekstruzja". Właścicielem tego dobytku był Zbigniew Kośla.

Barwna postać

Zbigniew Kośla urodził się 25 maja 1947 roku w Łęknicy w województwie lubuskim, zmarł 30 stycznia 2006 roku w Kielcach.

W 1978 roku ukończył studia na Wydziale Organizacji i Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Najpierw pracował jako masarz i kierownik działu w zakładach mięsnych w Radomiu.

Potem trafił do Ostrowca Świętokrzyskiego gdzie na początku lat 90- tych zrobił wielką karierę polityczną.

Na przełomie lat 90. został właścicielem Zakładu Produkcji Wędliniarskiej, Garmażeryjnej i Chrupek "Ekstrazja" i ubojni zwierząt w Ostrowcu Świętokrzyskim. Należący do niego zakład był ówcześnie jednym z największych zakładów mięsnych w Polsce. Dorobił się na tym sporego majątku. Na początku lat 90. magazyn "Wprost" umieścił go na liście 100 najbogatszych Polaków. Za pierwszym razem zajął 39. miejsce, za drugim 63. W regionie był nazywany "królem chrupek" , w czasie kampanii wyborczych potrafił rozdawać je hurtowo potencjalnym wyborcom.

Niestety, złote lata nie trwały długo, a Zbigniew Kośla nie radził sobie w interesach najlepiej. Prowadzony przez niego zakład zbankrutował. Mężczyzna wziął na ubojnię kredyt w wysokości 10 miliardów starych złotych, w międzyczasie jednak oprocentowanie poszło w górę tak drastycznie, że praktycznie nie było szans na jego spłatę.

Polityczna kariera

Zbigniew Kośla próbował swoich sił w wyborach parlamentarnych, za każdym razem z innej listy.

W 1989 roku bez powodzenia startował do Sejmu z listy Stronnictwa Demokratycznego. W 1990 roku został radnym i członkiem zarządu miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

Nieco lepiej poszło w 1991 roku, kiedy został posłem z Kielecczyzny z listy Kongresu Liberalno-Demokratycznego i został wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Po rozwiązaniu parlamentu przez Lecha Wałęsę w 1993 roku wystartował do Sejmu z listy proprezydenckiego Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform. Tym razem bez powodzenia. Cztery lata później nadszedł czas na Porozumienie Prawicy Polskiej Leszka Moczulskiego, co okazało się zupełnym niewypałem.

W 2001 roku Kośla przystąpił do Samoobrony i objął funkcję przewodniczącego struktur w powiecie tarnobrzeskim. Wtedy też wystartował jako kandydat Samoobrony w Nowym Sączu, również bez powodzenia.

W latach 2002-2006 zasiadał w Sejmiku Województwa Podkarpackiego, pełnił funkcję jego wiceprzewodniczącego. Był członkiem rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Środowiska. Także w 2002 roku kandydował z ramienia Samoobrony na urząd prezydenta Tarnobrzega, co skończyło się niepowodzeniem.

W 2005 roku w wyborach parlamentarnych kandydował do Senatu z własnego komitetu. Ostatecznie zajął 17. miejsce spośród 20 kandydatów.

Wyroki

Jak podaje Wikipedia:

Zbigniew Kośla był sześciokrotnie skazywany prawomocnymi wyrokami sądów za: usiłowanie zgwałcenia małoletniej, zanieczyszczanie środowiska odpadami z ubojni, zniesławienie prokuratora, niepłacenie zaliczek na poczet podatku dochodowego, uszczuplenie podatkowe, wywieranie wpływu na treść czynności w śledztwie i sprzedaż majątku objętego egzekucją komorniczą. Trzykrotnie sądy wymierzały mu karę grzywny, a trzykrotnie karę pozbawienia wolności.

Ostrowiecki "Dworek"

Kompleks budynków przy ulicy Folwark Piaski w Ostrowcu Świętokrzyskim to miejsce doskonale znane w lokalnej społeczności. W latach 90. mieścił się tam popularny klub i dyskoteka. Z czasem lokal zaczął funkcjonować także jako dom weselny. Jeszcze 10 lat temu organizowano tam imprezy okolicznościowe.

"Dworek" oraz jego właściciel były na ustach całej Polski na przełomie XX i XXI wieku. Sąd w Ostrowcu Świętokrzyskim ustalił, że w 1997 roku na zapleczu dyskoteki "Dworek" miało miejsce usiłowanie gwałtu na 17-letniej dziewczynie. Tak w 2001 roku o sprawie pisał Dziennik Polski:

Napastowana zeznała, że Kośla, mówiąc potocznie, dobierał się do niej, ale wyrwała się i uciekła. Pomagał mu ochroniarz z dyskoteki, który mu przyprowadził dziewczynę. Wyrok jednego roku i dwóch miesięcy pozbawienia wolności był łączną karą za usiłowanie gwałtu i nakłanianie jednego ze świadków do składania fałszywych zeznań.
W zapalczywości obronnej Kośla zarzucił prokuraturze w Ostrowcu Świętokrzyskim korupcję i doczekał się jeszcze jednego procesu w Starachowicach i kolejnego roku więzienia z zawieszeniem na trzy lata. To właśnie śledztwo w tej sprawie, by zapewnić obiektywizm, toczyło się w Nowym Sączu.

Po śmierci Zbigniewa Kośli w 2006 roku majątek przeszedł na żonę. Niestety, dobytek polityka to były ogromne długi. W ostrowieckim "Dworku" organizowano jeszcze przyjęcia weselne i okolicznościowe. Po kilku latach jednak majątek został przejęty przez komornika i od tego czasu popada w ruinę.

W kwietniu 2020 roku w pustostanie wybuchł pożar, który ostatecznie zrujnował budynek. Zobacz: Pożar pustostanu na ulicy Folwark Piaski w Ostrowcu. Strażacy gasili ogień z wysokości [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie