Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefy ASF obejmują prawie jedną trzecią Polski, a rolnicy tracą coraz więcej

s
Paweł Nowak Polska Press
Wraz z coraz większym zagrożeniem ASF w Polsce, rośnie liczba pytań. Gdzie trafi żywiec wieprzowy produkowany w Wielkopolsce, jeśli zostanie ona objęta strefą czerwoną?

Jak podał Główny Inspektorat Weterynarii, Panama zdecydowała o wstrzymaniu importu mięsa i produktów wieprzowych pochodzących z Polski. To pokłosie afrykańskiego pomoru świń. Trzeba jednak podkreślić, że producenci znad Wisły nie stracą akurat na tej decyzji zbyt dużo - nasza sprzedaż do Panamy jest znikoma.

Obawy mają jednak również polscy konsumenci wieprzowiny. Czy słusznie? Dodajmy, że w Wielkopolsce hoduje się przecież 4 z 10 milionów świń w Polsce. Gdzie trafi żywiec wieprzowy produkowany w woj. wielkopolskim, jeśli teren zostanie objęty czerwoną strefą?

Sprawdź również: "Zagrożenie ASF w Kujawsko-Pomorskiem". Fałszywy alert RCB

- Cena skupu świń w strefach czerwonej i niebieskiej jest niższa niż w strefie białej. Dzieje się tak z powodu większych kosztów jakie ponosi przetwórca ze względu na dodatkowe procedury i wymagania weterynaryjne oraz na ograniczenia związane z rynkiem, a w szczególności eksportem na rynki zagraniczne - wskazuje Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. - Rzadko mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w strefie czerwonej lub niebieskiej znajduje się wystarczająco dużo zakładów przetwórczych mogących zagospodarować całą podaż żywca. Nadpodaż prowadzi do spadku ceny i niezadowolenia rolników.

Warto wiedzieć: Objawy ASF u świń. Jak rozpoznać, że wirus afrykańskiego pomoru świń dotarł do chlewni?

Jak podkreśla Aleksander Dargiewicz, rozwiązanie to skierowanie nadwyżki żywca do uboju w strefie białej. Pamiętać należy jednak, że zakład zainteresowany skupem świń ze stref ASF, musi uzyskać zgodę Inspekcji Weterynaryjnej.

- Decyzje te często nie są wydawane ze względu na naciski ze strony samych producentów świń ze strefy białej, którzy niesłusznie obawiają się zawleczenia choroby na ich teren. Przypomnijmy, że świnie pochodzące ze strefy z ograniczeniami są przed wysyłką badane w kierunku ASF i nie stanowią zagrożenia. Dużo większe zagrożenie stanowią podróżni, kierowcy, osoby zbierający grzyby, przemieszczający się ze strefy czerwonej do białej, jeżeli zostawią resztki jedzenia w miejscu dostępnym dla dzików - opisuje Dargiewicz.

Przypomnijmy, kilka dni temu znaleziono martwego dzika zarażonego wirusem ASF w Lubuskim. Ba, na dodatek - w powiecie głogowskim - potwierdzony został pierwszy na Dolnym Śląsku przypadek afrykańskiego pomoru świń (szczegóły.

_________________
Agro Pomorska odcinek 82

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Strefy ASF obejmują prawie jedną trzecią Polski, a rolnicy tracą coraz więcej - Gazeta Pomorska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie