Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Politechniki Świętokrzyskiej wśród zwycięzców XII Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Karolina Janus i Jakub Krasowski – studenci Politechniki Świętokrzyskiej – laureaci nagród głównych w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca.
Karolina Janus i Jakub Krasowski – studenci Politechniki Świętokrzyskiej – laureaci nagród głównych w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca. Zdjęcia Dawid Łukasik
W czwartek, 3 lutego 2022 roku poznaliśmy laureatów XII Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską. W tej edycji wśród nagrodzonych jest dwoje studentów Politechniki Świętokrzyskiej. Ich wynalazki zostaną zaprezentowane i promowane na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie Geneva Inventions 2022 oraz podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2022.

Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano 103 rozwiązania z 19 uczelni z całej Polski. Najwięcej z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – 38, Politechniki Lubelskiej - 14, Politechniki Wrocławskiej oraz Politechniki Świętokrzyskiej – po 9.

W XII edycji Konkursu Student-Wynalazca Komisja Konkursowa przyznała pięć równorzędnych nagród głównych, wyróżnienia oraz nagrody specjalne ufundowane przez prezes Urzędu Patentowego RP, Komitet Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk, wojewodę świętokrzyskiego, marszałka województwa świętokrzyskiego, prezesa Jednostki Innowacyjno-Wdrożeniowej INWEX, prezesa Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz rektora Politechniki Świętokrzyskiej.

W gronie pięciorga laureatów nagrody głównej są studenci Politechniki Świętokrzyskiej.

Karolina Janus została doceniona za rozwiązanie dla drogownictwa „Sposób wykonania mieszanki mineralno-asfaltowej typu beton asfaltowy o ciągłym uziarnieniu i mieszanka mineralno-asfaltowa typu beton asfaltowy o ciągłym uziarnieniu do budowy nawierzchni drogowej o podwyższonej trwałości eksploatacyjnej”, przy którym współpracowała z dr hab. inż. Anną Chomicz-Kowalską, prof. PŚk, dr. inż. Krzysztofem Maciejewskim.

- Wynalazek to ekologiczna mieszanka mineralno-asfaltowa wytwarzana metodą na ciepło. Została w niej zastosowana mieszanka włókien polipropylenowych oraz włókien bazaltowych. Te włókna są stosowane zarówno w budownictwie drogowym, jak i w betonach, jednak specjalne proporcje tych włókien w mieszance, jak i obniżenie temperatury poprzez zastosowanie asfaltu spienionego zapewnia bardzo dużą trwałość takiej nawierzchni - mówiła doktorantka Karolina Janus.

Jakub Krasowski otrzymał nagrodę za rozwiązanie „Sposób przebudowy zniszczonej nawierzchni drogowej oraz nawierzchnia drogowa wykonana według tego sposobu”, które opracował pod opieką prof. dr hab. inż. Marka Iwańskiego, dr. inż. Przemysława Buczyńskiigo, dr. hab. inż. Grzegorza Mazurka, prof. PŚk, dr. inż. Mateusza Iwański, mgr. inż. Waldemara Świądera.

- Tematem mojego wynalazku jest sposób przebudowy nawierzchni z dedykowanym spoiwem hydraulicznym. Ma on na celu poprawę parametrów warstw wykonanych w tej technologii, które z jednej strony zapewnia trwałość tak wykonanej podbudowy, a z drugiej eliminuje ryzyko wystąpienia między innymi spękań odbitych czy utratę trwałości zmęczeniowej takiej konstrukcji. Realizacja tego projektu trwał dwa lata - mówił Jakub Krasowski.

Wśród laureatów nagród głównych są także: Agnieszka Krawczyk-Łebek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu nagrodzona za rozwiązanie „Cykl 38 wynalazków dotyczących nowych glikozydów flawonoidowych o potencjalnej aktywności przeciwdrobnoustrojowej”; Jakub Szczerba ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Termipol za „Bezprzewodowy system nadzór nad temperaturą ciała pacjenta – Fevero”; Wojciech Reklewski z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie za „Sposób i urządzenie do detekcji zespołu QRS w sygnale elektrokardiogramu w cyklu 4 wynalazków”.

Wśród wyróżnionych w tej edycji jest Anna Wrzochal z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Doceniono opracowane przez nią i dr Monikę Knefel, mgr inż. Dorotę Tworek, mgr Karinę Przybyło-Kisielewską, dr farm. Milenę Korczak, lek. med. Ewę Chmielarz, mgr Annę Kalską, mgr Irmine Kłys, mgr. Wojciecha Tworka „Zastosowanie krenoterapii do regulacji procesu przemiany materii i pracy układu pokarmowego”.

Nagroda specjalna wojewody świętokrzyskiego trafiła do Andrzeja Grycza z Politechniki Świętokrzyskiej za rozwiązanie „Bateria łazienkowa” opracowane pod opieką dr. hab. inż. Marcina Graby.

Nagrodę specjalną prezesa Jednostki Innowacyjno-Wdrożeniowej INWEX przyznano Laurze Frydel z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach za „Sposób wytwarzania adsorbentu haloizytowo-węglowego na bazie prekursora węglowego z celulozy rozpuszczonej w odczynniku Schweizera do adsorpcji ftalanu dibutylu z fazy ciekłej” opracowane pod opieką dr Beaty Szczepanik, dr. hab. Piotra Słomkiewicza, prof. UJK.

Idea organizacji Konkursu powstała w Politechnice Świętokrzyskiej w 2010 roku. Ma on na celu zwiększenie stopnia udziału studentów, przyszłych pracowników i pracodawców, w tworzeniu oraz rozwoju gospodarki opartej na innowacjach oraz pobudzenie studentów do działań twórczych. Jest adresowany do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami/współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego/przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej lub urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. Do Konkursu mogą być również zgłoszone wynalazki i wzory, które powstały w ramach współpracy międzynarodowej, a ich współtwórcami są studenci zagranicznych uczelni.

W rozstrzygniętej XII edycji Konkursu zgłoszono 103 rozwiązania opracowane przez 141 twórców. Zgłoszone rozwiązania odnoszą się praktycznie do wszystkich obszarów techniki, w tym dotyczących maszyn i urządzeń, inżynierii materiałowej, chemicznej i medycznej oraz inżynierii rolniczej i ochrony środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie