Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci z Warszawy badają Ponidzie

/MIO/
Magda Gołębiewska, Kasia Kurek, Eliza Struś, Stefan Józefowicz, Mikołaj Adamiuk i Filip Stański zawędrowali aż w okolice Zakamienia aby pobierać próbki gleb przeznaczonych do dalszych wnikliwych badań naukowych.
Magda Gołębiewska, Kasia Kurek, Eliza Struś, Stefan Józefowicz, Mikołaj Adamiuk i Filip Stański zawędrowali aż w okolice Zakamienia aby pobierać próbki gleb przeznaczonych do dalszych wnikliwych badań naukowych.
Sześcioosobową grupkę studentów II roku Wydziału Geografii Uniwersytetu Warszawskiego spotkaliśmy podczas zajęć polegających na badaniu gleby w rejonie Bogucic i przysiółka Zakamień.

To jedna z wielu grup tego wydziału pracująca w ramach praktyk, nad zbieraniem materiału niezbędnego do badań naukowych regionu Ponidzia.

- Mieszkamy w byłym internacie Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Żwirki i Wigury w Pińczowie a zajęcia w kilkuosobowych grupach prowadzimy w terenie, ściśle według wskazań, wytycznych i harmonogramu. W tegorocznych praktykach uczestniczy ponad 80 studentów po opieką doktora Andrzeja Harasimiuka. Naszą rolą jest pobieranie próbek gleby na precyzyjnie wyznaczonym terenie. Próbki te poddawane będą potem dokładnej analizie laboratoryjnej a cały materiał będzie opracowany naukowo. Wyniki pozostaną w zasobach Uniwersytetu Warszawskiego a kopie tych badań trafią także do Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego w Chrobrzu gdzie znajduje się stała ekspozycja pod nazwą "Geograficzne Studium Regionu" - powiedzieli nam: Magda Gołębiewska, Katarzyna Kurek, Eliza Struś oraz Stefan Józefowicz, Mikołaj Adamiuk i Filip Stański. Grupa wyposażona w plecaki i narzędzia, w tym świder do prowadzenia odwiertów w glebie bardzo sumiennie i precyzyjnie wykonywała swoje zlecone zadanie.

Inni studenci tego rocznika w ramach praktyk zajmują się badaniami środowiska przyrodniczego, rzeźby terenu, stosunków wodnych, klimatu czy obiegu pierwiastków. Studenci Wydziału Geografii zajmują się także badaniami upraw rolniczych oraz geografii społeczno - ekonomicznej. Efekty ich prac na przestrzeni lat można obejrzeć w Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu na specjalnej stałej ekspozycji. Obok map, plansz, publikacji naukowych, albumów, zdjęć satelitarnych eksponowane są i opisane kopaliny: gipsy, wapienie, margle i opoki. Jest to bardzo dokładny obraz Ponidzia i w czasie wakacyjnych eskapad warto zapoznać się z tym dorobkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie