Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studentka Politechnik Anna Kulik u giganta technologii Huawei

/dota/
Od lewej: profesor Roman Stanisław Deniziak - przewodniczący komisji konkursowej w Politechnice Świętokrzyskiej, Anna Kulik - tegoroczna zwyciężczyni, Jacek Kominek - ubiegłoroczny laureat konkursu „Seeds for The Future”, który uczestniczył w warsztatach Huawei w Chińskiej Republice Ludowej.
Od lewej: profesor Roman Stanisław Deniziak - przewodniczący komisji konkursowej w Politechnice Świętokrzyskiej, Anna Kulik - tegoroczna zwyciężczyni, Jacek Kominek - ubiegłoroczny laureat konkursu „Seeds for The Future”, który uczestniczył w warsztatach Huawei w Chińskiej Republice Ludowej. Kamil Dziewit
Anna Kulik - studentka trzeciego roku informatyki w Politechnice Świętokrzyskiej wyjedzie do Chin, na warsztaty w firmie Huawei. Napisana przez nią praca wygrała w III edycji konkursu „Seeds for The Future”

- Nagroda wydawała się tak niesamowicie nieosiągalna i odrealniona, że grzech byłoby nie spróbować - śmieje się Anna Kulik, studentka Politechniki Świętokrzyskiej. Dlatego wystartowała w III edycji konkursu „Seeds for The Future” i ostatecznie wygrała dwutygodniowe warsztaty kulturoznawczo-technologiczne w siedzibie głównej koncernu Huawei w Chińskiej Republice Ludowej.

Cyberbezpieczeństwo w Polsce

Zakończyła się III edycja konkursu „Seeds for The Future” organizowanego przez firmę Huawei, organizowanego we współpracy z najlepszymi uczelniami w kraju. W Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach, został zakończony etap oceny nadesłanych prac konkursowych i wyłoniono zwycięzcę.

Komisja konkursowa w składzie: profesor Roman Stanisław Deniziak - przewodniczący, profesor Marian Marciniak, doktor inżynier Mariusz Wiśniewski spośród nadesłanych prac wyłoniła laureata konkursu. Została nim Anna Kulik - studentka trzeciego roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia, na kierunku informatyka. Pochodzi z Nowego Jaworu w powiecie starachowickim. Jest przewodniczącą koła naukowego, oraz udziela się w samorządzie studenckim. Uznanie komisji zdobyła napisana przez nią praca na temat: „Rola i znaczenie cyberbezpieczeństwa w Polsce.”

Cztery kryteria oceny prac konkursowych

- W projekcie starałam się przedstawić najczęstsze zagrożenia, jakie czyhają na nas w cyberświecie oraz to jak się ich wystrzegać. Pragnęłam również pokazać instytucje, które pomagają obywatelom, kiedy już padną ofiarą ataku cyberprzestępcy. Chciałam także nakreślić najczęściej popełniane przewinienia w przedsiębiorstwach, a także tak szerzący się w ostatnim czasie tak zwany hejt, czyli mowę nienawiści, którą niestety internet jest przepełniony - mówi Anna Kulik.

Prace konkursowe były oceniane na podstawie czterech kryteriów: zgodność z wiodącą tematyką konkursu, złożoność i trudność rozwiązywanego problemu, opis i analiza istniejących rozwiązań i technologii oraz innowacyjność i oryginalność proponowanych rozwiązań i technologii.

„Grzechem byłoby nie spróbować”

Jak przyznaje sama laureatka, w konkursie wzięła udział, bo chciała skorzystać z ogromnej szansy, jaką dają warsztaty w firmie Huawei.

- Nagroda wydawała się tak niesamowicie nieosiągalna i odrealniona, że grzech byłoby nie spróbować - zdradza Anna Kulik. - A poza tym staram się korzystać z każdej szansy, jaką daje mi życie, na rozwój na podróże, nowe znajomości i doświadczenia.

Najtrudniej było zacząć, czyli wybrać temat. - Mój temat wybrałam dlatego, że wydał mi się najważniejszy. Rola bezpieczeństwa w wirtualnym świecie naprawdę jest ogromna, mimo, że nadal tak mało o nim wiemy, dlatego w swojej pracy chciałam podkreślić jak ważna to jest sprawa - podkreśla.

Spełnienie marzeń nie tylko zawodowych

Zwycięstwo przyszło niespodziewanie. - Nigdy nie przypuszczałam, że może się udać, że wygram. Wyjazd to będzie spełnienie marzeń, zarówno prywatnych, związanych z pobytem w tak odległym kulturowo kraju, jak i zawodowych, czyli warsztaty w znanej na całym świecie ogromnej firmie, które dadzą mnóstwo doświadczenia i wielkie możliwości po powrocie do kraju. Dlatego jestem bardzo wdzięczna za wybranie właśnie mojej pracy i będę starać się jak najlepiej potrafię reprezentować świętokrzyskie na drugim końcu świata - zaznacza Ania.

Jacek Kominek przetarł szlaki

Politechnika Świętokrzyska wzięła udział w konkursie po raz pierwszy w 2015 roku, a studentem, który został wyłoniony był pochodzący z Kleczanowa, Jacek Kominek - obecnie student studiów magisterskich na kierunku informatyka.

Jacek wraz z profesorem Stanisław Deniziakiem przygotował spotkanie informacyjne na temat konkursu. Odbyło się ono 12 maja 2016 roku. Zainteresowani studenci dowiedzieli się o warunkach i regulaminie konkursu oraz, co szczególnie ważne, mieli możliwość skorzystać z okazji i zadać pytania laureatowi zeszłorocznej edycji „Seeds for The Future”.

Duża szansa dla studentów politechniki

- To bardzo duża szansa dla studentów politechniki, mieć możliwość zdobywać wiedzę od lidera rynku ICT, poznać sposób pracy i funkcjonowania międzynarodowej korporacji w samym jej sercu - w Chinach. Zachęcam wszystkich studentów do udziału, warto wykorzystać możliwości, jakie daje Politechnika Świętokrzyska wraz z firma Huawei - mówi Jacek Kominek.

Politechnika Świętokrzyska jako jedna z dwunastu uczelni w Polsce bierze udział w konkursie globalnego chińskiego koncernu, jakim jest Huawei. Politechnika znalazła się w gronie takich uczelni jak Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Poznańska czy Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Cenne talenty poszukiwane

Międzynarodowy konkurs organizowany przez firmę Huawei pod nazwą „Seeds for the Future” ma na celu wyłonienie największych talentów wśród studentów uczelni wyższych i zapewnienie im wysokiej klasy warunków edukacji w zakresie nowych technologii.

Prowadzony w Polsce od roku 2014 program obejmuje swoim zasięgiem 50 krajów, angażując 10 tysięcy studentów, z ponad 100 uczelni świata. Huawei współpracuje z uczelniami w zakresie organizacji warsztatów i szkoleń dla studentów, rozwoju talentów, wsparcia uczelni poprzez dostarczenie innowacyjnych rozwiązań oraz umożliwienie wybranym studentom odbycia praktyk i rozwoju kariery w firmie Huawei.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie