Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Suchedniów ma swoją planszówkę. Jest świetna, ale... nie do kupienia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Gmina Suchedniów ma od niedawna własną grę planszową. Przez pół roku pracowało nad nią grono specjalistów. Już została wydana. Dzięki niej można zdobyć mnóstwo wiadomości o historii, mieszkańcach i przyrodzie gminy.

„Cztery Światy z tą Historią - Suchedniowskie Wędrowanie” - to tytuł gry planszowej, wydanej dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania Wokół Łysicy przez stowarzyszenie Kuźniczy Krąg. Prace nad nią trwały pół roku. Przygotowywali Krzysztof Karbownik, Marcin Medyński, Marta Ptak, Magdalena Miazga, Szymon Piasta i Agnieszka Włodarczyk - Mazurek. Grafiki wykonał Grzegorz Chorążak, a piękne pionki z ceramiki własnoręcznie - Magdalena Sułek.

Idziemy przez Suchedniów
Gra ma charakter edukacyjny. Plansza ze 104 polami prezentuje mini mapę miasteczka, z najważniejszymi miejscami i budynkami. Nie wystarczy jednak rzucać kostką - zanim ruszymy do przodu, trzeba odpowiedzieć na jedno z 270 pytań, dotyczących historii, kultury, znanych postaci związanych z Suchedniowem, sportem, oraz miejscową przyrodą. Są i pytania o lokalne nazwy - jak Watykan, Szelejtów czy Babską Ścieżkę. Przy odrobinie szczęścia można przemieścić pionek bez testu z wiedzy. Oprócz tego są pola - niespodzianki. Jak w słynnym Eurobiznesie ciągnie się kartę - można zdobyć dodatkowy rzut kostką, albo uciekając przed watahą wilków wrócić na start. Gra nie jest wcale łatwa - bo twórcom chodziło o to, by stanowiła nie tylko rozrywkę, ale przede wszystkim uczyła. I to zadanie wypełnia znakomicie. Czas gry określono na godzinę. Przetestowaliśmy - pochłania więcej czasu, ale nie jest to czas stracony.

Niestety, nie kupisz
- Podobną grę o sobie ma w Polsce chyba tylko Lądek Zdrój - mówi Agnieszka Włodarczyk - Mazurek. Pierwszy nakład to 245 sztuk. Niestety, w wolnej sprzedaży nie ma ani jednego egzemplarza. Za to będzie można „Suchedniowskie Wędrowanie” otrzymać jako nagrodę podczas różnych imprez, albo jako promocyjny gadżet. Najwięcej, po sto sztuk, jest w posiadaniu gminy Suchedniów i Kuźniczego Kręgu. Za to pograć można w ośrodku „Kuźnica”, egzemplarze trafią też do szkół i biblioteki.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Egzaminy i matury zagrożone. Nauczyciele zdeterminowani

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie