Chłopcy stanowili grupę reżyserską o nazwie „Zakurzony Lew” i przygotowali adaptację dzieła literackiego znajdującego się programie dla uczniów gimnazjum. Zaprezentowali niezwykłą ekranizację wiersza Zbigniewa Herberta „Chciałbym opisać”, a swemu dziełu nadali tytuł „Bez nikogo”. Reżyserem i montażystą był Maciek, aktorem i narratorem – Krzysiek, natomiast doborem tekstu zajęła się polonistka Małgorzata Malinowska. Jury było zaskoczone, że tak liryczny i dojrzały w swej wymowie film powstał dzięki pracy bardzo małego zespołu reżyserskiego. Etiudę nagrodzono trzecim miejscem w kategorii uczniów szkół gimnazjalnych, tym samym znalazła się ona wśród siedmiu filmów nagrodzonych w tej edycji konkursu.
Organizatorem konkursu jest Liceum Ogólnokształcące „Mikron” w Łodzi przy współpracy z łódzką szkołą filmową. Jury przewodniczył prof. dr hab. Janusz Tylman – operator i reżyser filmów dokumentalnych, znalazł się w nim także Tomasz Komorowski – fotograf i wykładowca łódzkiej szkoły filmowej. Wielkim przeżyciem dla autorów filmu oraz dla ich opiekunki i sekundującego im taty Maćka była projekcja filmu na dużym ekranie.
Po prezentacji nagrodzonych etiud w kuluarach chłopcy usłyszeli wiele ciepłych słów od członków jury. Podkreślono nieprzeciętne wyczucie kadru i umiejętności montażowe Maćka, muzyczne prowadzenie emocji w kolejnych ujęciach oraz skupienie i prawdę artystycznego wyrazu pięknej interpretacji wiersza Herberta dokonanej przez Krzyśka. Chłopcy uzyskali również cenne wskazówki do dalszej pracy nad filmem. Oprócz tego spotkało ich jeszcze jedno wyróżnienie. Fotografia z planu zdjęciowego przedstawiająca Krzysztofa, a wykonana przez Maćka została wykorzystana na plakacie promującym tegoroczną edycję konkursu.
Nagrodzone zespoły zwiedziły łódzką filmówkę, a młodych adeptów sztuki filmowej oprowadzał profesor Janusz Tylman. Byli oni także świadkami codziennej pracy studentów i ich opiekunów w halach studyjnych i w plenerze przed szkołą. Nie obyło się bez zdjęć na słynnych schodach w najstarszym budynku filmówki, na których w czasach studiów kwitło studenckie życie towarzyskie, o czym przypominają okolicznościowe tabliczki z wielkimi nazwiskami – Wajdy, Polańskiego czy Hasa.
W kolejnej części festiwalu laureaci wzięli udział w warsztatach montażu poklatkowego w Muzeum Animacji Se-Ma-For, z którym współpracują organizatorzy konkursu, gdzie nasza ostrowiecka drużyna animowała film na temat bohaterstwa.
- W ciągu czterdziestu minut powstał scenariusz, przygotowaliśmy lalki – wycinanki i animowaliśmy klatka po klatce humorystyczny filmik „Idol GMS” – mówi Małgorzata Malinowska. - Była to nawet dla mnie nie tylko doskonała zabawa, ale i całkiem nowe doświadczenie. Chłopcy sobie świetnie radzili i już mają pomysły na kolejne projekty filmowe. Maciek podkreśla, że trzeba się ogromnie natrudzić, aby powstała jedna minuta filmu animowanego, gdyż trzeba wykonać aż 24 zdjęcia na sekundę, aby oko odbiorcy zauważyło ruch w filmie. Obydwa filmy – i nagrodzony „Bez nikogo”, i błyskawicznie nakręcony animowany żart filmowy będzie można wkrótce obejrzeć na internetowej stronie szkoły.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?