Sukces sandomierzan w Pucharze Polski w Nordic Walkingu

/MLE/
Reprezentanci Sandomierza: od lewej: Jacek Wiśniewski, Zygmunt Olenderek oraz Jacek Sieroń. archiwum prywatne
Jacek Wiśniewski, Jacek Sieroń i Zygmunt Olenderek, reprezentanci Sandomierza w swoich kategoriach zdobyli Puchar Polski w Nordic Walkingu, który odbył się w Gdańsku.

- Trasa zawodów była bardzo trudna, poprowadzona po leśnym terenie, na morenowych wzgórzach, gdzie różnica wzniesień wynosiła osiemdziesiąt metrów - mówi Jacek Wiśniewski z Sandomierzu.

Zygmunt Olenderek (mieszkaniec Tarnobrzega, ale reprezentujący Sandomierz) zdobył Puchar Polski na dystansie dziesięciu kilometrów w kategorii masters 70-latków. Z kolei Jacek Wiśniewski wygrał na dystansie 20 kilometrów w kategorii masters 40-latków. Jacek Sieroń zwyciężył na dystansie dziesięciu kilometrów.

W tegorocznym finale Pucharu Polski w Nordic Walkingu wystartowały 454 osoby ustanawiając tym samym rekord frekwencji w 2013 roku. Dzięki organizowanej w tym czasie Międzynarodowej Konwencji Nordic Walkingu, w zawodach wzięło udział aż 17 krajów. Oprócz Polaków metę przekroczyły osoby z Wielkiej Brytanii, Łotwy, Hiszpanii, Portugalii, Finlandii, Holandii, Niemiec, Grecji, Włoch, Rosji, Francji, Słowenii a nawet Nowej Zelandii, Japonii i Republiki Południowej Afryki.

Puchar Polski rozgrywany jest tylko w kategoriach wiekowych i liczy się czas, kto pierwszy przyjdzie do mety. Nordic Walking to dyscyplina polegająca na chodzeniu podpierając się kijami.

- Wbrew pozorom to trudna konkurencja sportowa, przede wszystkim bardzo techniczna. Kij musi być odpowiedni, nie można podpierać się z przodu, za szeroko, kij musi być puszczony za linią bioder oraz w zależności od podłoża posiadać odpowiednią końcówkę - informuje Jacek Wiśniewski.