Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Surwiwal stał się hitem w Górach Świętokrzyskich. Przyjeżdżają do nas z innych województw. Zobaczcie film

Lidia Cichocka
Hunert Ogar biwakujący w Paśmie Jeleniowskim
Hunert Ogar biwakujący w Paśmie Jeleniowskim
Kilkaset osób skorzystało z możliwości biwakowania w lasach Pasma Jeleniowskiego w Górach Świętokrzyskich. To jeden z 43 udostępnionych przez Lasy Państwowe obszarów leśnych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu.

W naszym województwie wybór padł na Nadleśnictwo Łagów, które należy do Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”.

Tworząc na razie pilotażowy projekt bushcraftu i surwiwalu leśnicy spełnili oczekiwania całkiem sporej grupy osób lubiącej tak nietypowe formy aktywności, samowystarczalnych, chcących spędzić w lesie, w zupełnym odosobnieniu kilka dni.

- Udostępniony przez nas teren jest bardzo ciekawy – mówi Andrzej Zagnieński z Nadleśnictwa Łagów, który jest koordynatorem Kompleksu. To 2 tysiące hektarów w Paśmie Jeleniowskim, w pobliżu rezerwatów przyrody: „Szczytniak”, „Góra Jeleniowska” oraz „Małe Gołoborze”. Interesujący zarówno przyrodniczo jak i kulturowo. Na tym obszarze znajduje się kaplica na Górze Witosławskiej, XIX-wieczna figura Chrystusa w jej sąsiedztwie, czy źródło „Malinowy Stok”.

Zainteresowanie propozycją jest duże, od jesieni 2019 roku pobyt w tym terenie zgłosiło kilkaset osób. - Przyjeżdżają do nas z Krakowa, Warszawy, Łodzi, Katowic i ogólnie Śląska, ale są też mieszkańcy regionu spragnieni kontaktu z przyrodą – dodaje Zagnieński. - Każdego prosimy o wypełnienie ankiety z oceną, sugestiami co jeszcze można poprawić.

Leśnika bardzo cieszą podziękowania i zachwyty. - Okazuje się, że w porównaniu z innymi obszarami nasz jest duży i w ciągu kilku dni wędrówki można nie spotkać nikogo. Ci turyści doceniają ciszę, obecność dzikich zwierząt, przyrodę na wyciągnięcie ręki. Dziękują za wyczerpujące wskazówki, chwalą czytelny regulamin.

Jednym z ostatnich goszczących w lasach jeleniowskich z własnym namiotem był leśnik z Radomia, Hubert Ogar. - Z kolegami spędziliśmy tam ostatni weekend, była to moja pierwsza surwiwalowa wyprawa zimą. Bardzo ciekawe, nowe przeżycie - ocenia. - Chociaż było zimno i poruszanie się po śniegu czy oblodzonych kamieniach nie było najłatwiejsze, to wrażenia są niezapomniane. Nocą bardzo słychać sowy, raz słyszeliśmy stado jeleni. Znajdowaliśmy ślady innych zwierząt. Już teraz planujemy kolejny wypad, ale raczej wiosną.

Razem z nimi w lasach były inne osoby. - Na parkingu stało kilka samochodów, przy wejściu do lasu spotkaliśmy dwóch chłopaków, ale oni poszli w inną stronę i do końca pobytu nie widzieliśmy się.

Pilotażowy program Lasów Państwowych kończy się w styczniu, ale Andrzej Zagnieński jest przekonany, że będzie on kontynuowany. - Bo nie ma wad, odnieśliśmy sukces – stwierdza. - Turyści są bardzo zadowoleni, my, leśnicy też. To zupełnie inna grupa gości, nie zostawiają po sobie śmieci, nie niszczą. Cieszy nas ich zachwyt, satysfakcję dają podziękowania.

Łagowscy leśnicy chcieliby z myślą o miłośnikach surwiwalu postawić dwie wiaty, ławy. - Nie wszyscy lubią jadać siedząc na ziemi, choć takich jest oczywiście więcej. Zależy nam na promowaniu naszych lasów.

Zgodnie z regulaminem w wyprawach surwiwalowych może brać udział do 4 osób, biwakować można 2 noce bez zgody nadleśnictwa, wystarczy je poinformować mailem.

Wszystkie szczegóły, w tym mapy i regulamin zostały opublikowane na stronie internetowej Lasów Państwowych. Mapa jest również dostępna w aplikacji Bank Danych o Lasach https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy.

Survival
Sztuka przetrwania – rodzaj aktywności skierowanej na gromadzenie wiedzy i umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych.

Bushcraft
Bushcraft to wykorzystanie i ćwiczenie umiejętności, zdobywanie i rozwijanie wiedzy i zrozumienia, aby przetrwać i rozwijać się w środowisku naturalnym.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie