Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Susza zagraża uprawom na terenie powiatu kazimierskiego. Interwencja posła Adama Cyrańskiego i odpowiedź wicewojewody Rafała Nowaka

Paweł Więcek
Paweł Więcek
pixabay.com/pixabay license
Tak suchego marca nie było od 30 lat. Kwiecień jest także bardzo deficytowy pod względem opadów. Susza staje się faktem i poważnie zagraża uprawom na terenie powiatu kazimierskiego. Katastrofa wisi w powietrzu.

Jak informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, marcowy deficyt opadów po wyjątkowo ubogiej w opady tegorocznej zimie powoduje, że znów w Polsce pojawia się ryzyko suszy. Tak zwana susza atmosferyczna najintensywniej doświadczyła wschodnią część województwa dolnośląskiego, województwo łódzkie, świętokrzyskie, niemal całe śląskie i małopolskie, mazowieckie i południową część województwa wielkopolskiego. Na tych obszarach sumy opadów w marcu wyniosły poniżej 40 procent normy wieloletniej dla tego miesiąca.

Słoneczna, bezchmurna aura spowodowała stan suszy. Obserwowany on jest zarówno w zasobach wody zgromadzonej w glebie, jak i w płytkich poziomach rzek. Sumy opadów w marcu były bardzo niskie – średnia obszarowa wartość opadu wyniosła 26,4 milimetrów, podczas gdy norma dla marca za lata 1987-2018 to 39,7 milimetrów,

W kwietniu zła sytuacja hydrologiczna pogłębia się. W połowie bieżącego miesiąca zasoby wodne w glebie są bardzo małe, co oznacza deficyt wody dostępnej dla roślin. Stany wody w rzekach układają się w strefach niskiej i średniej.

Obecna pogoda i brak opadów poważnie zagrażają uprawom na terenie powiatu kazimierskiego. - Poziom wód gruntowych jest znacząco obniżony. Wysychają potoki i dorzecza Wisły oraz Nidy. Sytuacja jest trudna, jeżeli nie dramatyczna. Jare zboża są w kiepskim stanie, a warzywa nie powschodziły. W uprawach ozimych, czyli tych, które zasiano jesienią, dramatu nie ma, ale jeśli będzie następować susza, to i tu będzie problem – mówi starosta kazimierski Jan Nowak.

- W niedzielę miałem przyjemność latać samolotem. Oglądałem nasz powiat z góry. Leciałem przez Wisłę. Na wysokości od Nowego Korczyna po Koszyce co kilometr, dwa widać mielizny na dnie, wyspy piaskowe, a więc można sobie wyobrazić, co się na Wiśle dzieje. Stan potęguje się z dnia na dzień. Liczymy na deszcz. Wśród rolników już pojawia się oczekiwanie pomocy ze strony państwa w stosunku do kwestii związanej z zasiewami wiosennymi. Ale by ocenić straty, trochę czasu trzeba, natomiast już dziś musimy o tym myśleć – podkreśla Jan Nowak.

W ostatnich dniach interwencję poselską w związku z nadciągającą katastrofą podjął świętokrzyski poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Cyrański. Parlamentarzysta zwrócił się do czterech ministerstw z pytaniami dotyczącymi z jednej strony planów zwiększenia zasobów wodnych, a z drugiej – działań, jakie zamierza podjąć rząd w celu złagodzenia skutków klęski suszy dla producentów rolnych.

Jak podkreśla Adam Cyrański, Polska jest jednym z pięciu krajów w Europie o najniższych zasobach wodnych. - W naszym kraju magazynuje się około sześć procent wody w 69 zbiornikach

retencyjnych, a w Hiszpanii – 45 procent w 1969 zbiornikach. Potrzebne są funkcjonalne i strukturalne zabezpieczenia, jakie doprowadzą do powrotu do bezpiecznego poziom wód gruntowych i podziemnych – mówi Adam Cyrański. Poseł postuluje między innymi wprowadzenie do obrotu gospodarstwa rolnego większej swobody w rozbudowywaniu obiektów małej retencji.

Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak mówi, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w ciągu ostatnich trzech lat potroił wydatki na inwestycje wpływające na poprawę bilansu wodnego w Polsce. Jak podkreśla Rafał Nowak, władza centralna już pracuje nad programami pomocowymi. - Jeśli sytuacja w najbliższych tygodniach nie ulegnie poprawie, rolnicy otrzymają od nas wsparcie – mówi Rafał Nowak.

Rafał Nowak wicewojewoda świętokrzyski

Poprzez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie na poprawę bilansu wodnego w Polsce w 2018 roku wydatkowaliśmy 622 miliony złotych, w roku ubiegłym - 1,4 miliarda złotych, natomiast w 2020 roku łączna kwota przewidziana na działania z tego zakresu to dwa miliardy złotych. Dodatkowo ze względu na obecną sytuację przeznaczamy 155 milionów złotych na realizację 645 zadań inwestycyjnych w całym kraju poprawiających zdolności retencyjne cieków i obiektów melioracyjnych. Od dwóch lat zrealizowaliśmy osiem tysięcy zadań mających wpływ na poprawę lokalnego bilansu wodnego. Łączna kwota przeznaczona na powyższe inwestycje wyniosła 554 miliony złotych. Dodatkowo Państwowe Gospodarstwo Wodne przeznaczy 60 milionów złotych na nowatorski program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych w regionach, które są najbardziej zagrożone suszą.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Zobacz też, jak prawidłowo myć ręce:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie