Nasza Loteria

Światowe odkrycie sprzed 410 milionów lat pod Kielcami! (zdjęcia)

Lidia Cichocka [email protected]
Piotr Szrek i Sylwester Salwa z Państwowego Instytutu Geologicznego przy znalezionym w pobliżu Kostomłotów głazie z dziurkami, które okazały się śladami po poprzerastanych korzeniach roślin, które żyły tutaj miliony lat temu.
Piotr Szrek i Sylwester Salwa z Państwowego Instytutu Geologicznego przy znalezionym w pobliżu Kostomłotów głazie z dziurkami, które okazały się śladami po poprzerastanych korzeniach roślin, które żyły tutaj miliony lat temu. Marta Hodbod
Najstarsze ślady złożonego systemu korzeniowego na świecie odkryto w Kostomłotach w pobliżu Kielc.

Odkrycie sprzed 410 milionów lat pod Kielcami

Odkrycia dokonał niemal ten sam zespół co poprzednio w Zachełmiu: dr Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, dr Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Uppsali w Szwecji oraz dr Sylwester Salwa dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego w Kielcach. - To za jego podpowiedzią jeździliśmy na wzmiankowane jeszcze przez Czarnockiego odsłonięcie skał na północno-zachodnim obrzeżu Kielc - mówi Piotr Szrek. -Interesowało nas powstawanie tych osadów. Półtora roku temu na grzędzie skalnej zwróciłem uwagę na podziurawiony głaz. Na początku nie wiedzieliśmy co to jest, ale kiedy udało się znaleźć miejsce z którego ten kamień spadł i kiedy przeanalizowałem rozmiary tych dziurek - kanalików okazało się, że odpowiadają one systemowi korzeni. Ciekawostką okazał się ich wiek, bo te osady pochodzą z wczesnego dewonu, mają ok. 410 milionów lat.

Organizmy fotosyntezujące występowały znacznie wcześniej, rośliny lądowe pojawiły się 470 milionów lat temu i znane są z wielu miejsc jednak do tej pory nie były znane ich układy korzeniowe, a te odkryte w pobliżu Kielc są na dodatek duże. - To najstarszy dowód na to, że w okresie wczesnego dewonu rośliny naczyniowe uniezależniły się od źródła wody, wkroczyły na ląd zupełnie zmieniając krajobraz - podkreśla paleontolog i wyjaśnia: - Korzenie wtedy tak samo jak dzisiaj stabilizują osad, to dlatego obsadza się nimi brzegi i zbocza. Pojawienie się roślin z tak rozbudowanym systemem korzeniowym sprawiło, że koryta dewońskich rzeki zaczęły inaczej wyglądać.

A jak 400 milionów lat temu wyglądały okolice dzisiejszych Kostomłotów, gdzie dokonano odkrycia? - Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w trakcie dalszych badań. Składamy właśnie grant licząc na sfinansowanie badań: jak wyglądał krajobraz Gór Świętokrzyskich we wczesnym dewonie- mówi Szrek. Dzisiaj wyobrażamy sobie to miejsce jako koryto bardzo szerokiej rzeki, która gdzieś w pobliżu uchodziła do morza. Teren był płaski z wieloma wynurzającymi się z wody łachami. I to je oraz brzegi zaczynały porastać kępy roślin. Klimat był ciepły, sprzyjający wegetacji.

W późniejszym okresie, w trakcie fałdowań teren został wypiętrzony i to co dzisiaj widzimy, to sterczące pod kątem 40 stopni w stosunku do pierwotnego położenia wychodnie skalne. Tak ciekawe stanowisko paleontologiczne niełatwo jest znaleźć w lesie porastającym wzgórza. - Dokładne namiary na to stanowisko będą podane w centralnym rejestrze geostanowisk na stronie PIG-u - zapowiada Szrek i dodaje, że to nie koniec. - Parę ciekawostek związanych z kręgowcami i dewonem na naszym terenie wyskoczy w najbliższym czasie.

Artykuł naukowy o odkryciu najstarszych systemów korzeniowych ukazał się niedawno w naukowej prasie. Znalezisko przedstawili na konferencji w estońskim Tartu.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
tyz chlop
2408

Odważny ten chłop. Ja to bym się bał gonić babę z siekierą, raczej bym od takiej uciekał ...

2413
2esad

"odkrycie sprzed 410 milionów lat " - tzn, że 410mln lat temu byli już naukowcy i coś odkryli, czy Echo Dna jak zawsze się popisało?

o
ole
W dniu 07.04.2015 o 23:43, Michał napisał:

410 mln lat? Te wszystkie metody określania wieku skał, skamieniałości itp. są wyssane z palca i nie mają nic wspólnego z nauką.

Kolejny tępak wyedukowany na filmikach YouTube...

s
s

Szrek? Prosto z bajki... on je tam zakopal to teraz znajduje...

G
Gość
W dniu 07.04.2015 o 20:04, . napisał:

Sprawdź czy te odciski to nie są tropy twojej starej.

Sprawdzałem  nie są podobne ale z twojego wpisu widać pasują do twojej starej , przyjedź i zabierz będzie miał na pamiątkę jak ci dała kopa

G
Gość

Ci Panowie napewno odlecieli, tylko nie wiadomo po czym.

A dlaczego nie z przed 40 mln czy 411 mln lat.

A
Aktywista
W dniu 07.04.2015 o 23:43, Michał napisał:

410 mln lat? Te wszystkie metody określania wieku skał, skamieniałości itp. są wyssane z palca i nie mają nic wspólnego z nauką.

Jakbyś się uczył,to miałbyś odpowiednią wiedzę.A co,powstanie świata okresla życie jakiegoś Jezusa?

M
Michał

410 mln lat? Te wszystkie metody określania wieku skał, skamieniałości itp. są wyssane z palca i nie mają nic wspólnego z nauką.

o
ohhh

Tetraprod te tropy jak by go zwał Zachełmie gm Zagnańśk

h
hmmm

W Zachełmiu to odkryli gówniarze i moto crosowcy nie wiedązc co to jest a nie naukowcy. i zagadka czemu prywatna osoba ma dom części kamieniołomu? który 

y
y

Niezłe mają głowy żeby pamiętać co się działo na ziemi ponad 400 mln lat temu .

a
aw

Brawo panowie, dobra robota. Wreszcie na Echo jakiś sensowny news a nie typu "chłop gonił babe z siekiero w okolicach Daleszyc"

M
Maciej

Nowy Wójt nowe odkrycia :)

.
W dniu 07.04.2015 o 19:33, Gość napisał:

W wiosce Belno koło Zagnańska przed świętami Wielkanocnymi na oranym polu które położone jest na dość dużym stoku i w pobliżu przepływa strumyk znalazłem kamień z tropami dinozaura.Są podobne do tych znalezionych w  Łączna -Osełków, może trochę większe.Myślę że zostawił ich podobny gad pływający z okresu dolnego triasu. Jak zrobię zdjęcia to umieszczę w internecie. Z moich laika obserwacji i odkryć że na terenach i Łącznej i Belna żyły przed 240 milionami lat te gady,,Cynognathus'' które po zagładzie permskiej odbudowały wymarłe zwierzęta

Sprawdź czy te odciski to nie są tropy twojej starej.

G
Gość
W dniu 07.04.2015 o 19:29, Gość napisał:

Jak to ? Pa Piotr sam pisze sam komentuje nawet filmy produkuje coś mi to nie pasuje !

Na Googlach napisz 

 

Film Śladami dinozaurów pod redakcją Kosierkiewicz

 

A wtedy będzie tobie wszystko pasowało

 

 

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie