Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Antykoncepcji. Jakie metody stosowano dawniej, a jakie obecnie?

IMO
Freeimages.com
Stosowanie pasty z odchodów krokodyla, połykanie kijanek i żywych os, okłady z pająków… brzmi nieprawdopodobnie, ale takie właśnie metody antykoncepcji stosowano w starożytności. Współcześnie metod zabezpieczania się przed ciążą wciąż jest wiele, choć już nie tak niesamowitych jak dawniej.

Starożytne metody antykoncepcji opierały się bardziej na wierzeniach, niż na rzeczywistej skuteczności, ale szkoda byłoby o nich nie wspomnieć – to fantazja w czystej postaci. Kampania informacyjna „Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji”, podaje, że nasi przodkowie, aby uniknąć ciąży, stosowali pasty z odchodów krokodyla z kwaśnym mlekiem, spożywali nasiona dzikiej march-wi, stosowali płukanki z octu i słonej wody, okłady z pająków, a nawet połykali kijanki i żywe osy, globulki z odchodów słoni. Nieobce było im również skakanie do tyłu czy noszenie naszyjników z kości kota.

Droga do osiągnięcia skuteczności w dziedzinie antykoncepcji nie była usłana różami. Na szczęście w XXI wieku wiedzę i nowoczesne rozwiązania przyniosła nam medycyna. Współcześnie możemy korzystać z różnorodnych metod, ale o żadnej nie powiemy, że jest idealna, uniwersalna dla wszystkich i dająca 100 procent skuteczności. Jej wybór zależy od wielu czynników, między innymi od wieku kobiety, jej stanu zdrowia, częstotliwości współżycia.

Nie da się jednak ukryć, że wśród najbardziej skutecznych metod antykoncepcji wymienia się metody hormonalne. Dodatkowo, badania pokazują, że wyższą skuteczność zapewniają nowoczesne metody niecodzienne, na przykład pierścień antykoncepcyjny, plaster czy implant, ponieważ kobiety nie zapominają o nich tak, jak w przypadku tabletek przyjmowanych codziennie.
W skali ogólnoświatowej najpowszechniejszą metodą antykoncepcji są prezerwatywy.
– Prawidłowo założone chronią przed ciążą w 80-90 procentach. Ich skuteczność można zwiększyć – najlepiej stosując jednocześnie z antykoncepcją hormonalną lub środkami plemnikobójczymi. Zwiększy to ochronę w razie pęknięcia lub zsunięcia się prezerwatywy – radzi doktor Mateusz Posłowski z Centrum Zdrowia Kobiety Komed w Kielcach.

Antykoncepcji chemicznej, czyli globulek, kremów i pianek plemnikobójczych, nie zaleca się stosować na wyłączność, raczej jako dodatkową ochronę przy antykoncepcji mechanicznej.
– Trzeba mieć również na uwadze możliwość uczulenia na substancje czynne, podrażnienia błony śluzowej pochwy, sromu i żołędzi – przestrzega ginekolog.

Każdy ze sposobów antykoncepcji ma swoje wady i zalety – aby dobrać najlepszą, zawsze najlepiej skonsultować się z ginekologiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie