Światowy Dzień Chorego. Modlitwa za chorych i konferencja w...

  Światowy Dzień Chorego. Modlitwa za chorych i konferencja w kieleckim hospicjum [ZDJĘCIA]

  /MAT/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Światowy Dzień Chorego. Modlitwa za chorych i konferencja w kieleckim hospicjum [ZDJĘCIA]
  1/24
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Krogulec

  Dziesiątki osób uczestniczyły w uroczystej mszy świętej, a potem konferencji w hospicjum imienia świętej Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów XXVI Światowego Dnia Chorego.
  W samo południe w kaplicy hospicjum odprawiona została uroczysta msza święta, w której kapłani, podopieczni kieleckiego hospicjum, goście i pracownicy hospicjum modlili się o zdrowie dla osób przebywających w placówce. Nabożeństwu przewodniczył biskup kielecki, Andrzej Kaleta.

  Po mszy goście przenieśli się do głównej auli hospicjum, gdzie przez kilka dobrych godzin mówiono o problemach starszych ludzi, o pracy hospicjów, czy wolontariuszach, którzy zgłaszają się do pracy na ochotnika.
  Swoje prelekcję wygłosili: ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas diecezji kieleckiej, ksiądz Robert Kowalski, dyrektor Caritas diecezji radomskiej, ksiądz Sylwester Iwan, kapelan Wojewódzkiego Szpital Zespolonego w Kielcach oraz Artur Drobniak, lekarz medycyny paliatywnej.

  Ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej przypomniał, że chorych, którzy wymagają nieustannej pomocy i kwalifikują się do hospicjum wciąż przybywa. - Ta potrzeba towarzyszy nam nieustannie i ciężko przed tym uciec. My nie chcemy z resztą uciekać przed tymi problemami, ale w odpowiedzialny sposób stawić im czoła. Już w 1996 roku powstało hospicjum w Miechowie. Kilka lat później w Kielcach powstało hospicjum domowe, a od kilku lat funkcjonuje to hospicjum stacjonarne, w którym się znajdujemy imienia świętej Matki Teresy z Kalkuty. Posiada on dwa odziały. W pierwszym znajduje się 27 łóżek dla podopiecznych, a na drugim szesnaście. To duża skala pomocy, ale niestety, nadal nie wystarcza. Nie raz mamy trudne sytuacje, bo musimy prosić o chwilę cierpliwości, poczekania nawet kilkunastu dni - przyznaje dyrektor Caritas diecezji kieleckiej. Dyrektor Caritas diecezji radomskiej, ksiądz Robert Kowalski zaznaczył przybliżył natomiast statystyki zachorowań na raka na przestrzeni 30 lat. W 1980 roku takich zachorowań w Polsce było nieco ponad 64 tysiące, natomiast 30 lat później - w 2010 roku już 140 tysięcy.

  Sporo mówił też o wolontariuszach pracujących w hospicjach. - Wolontariusz nie zawsze musi być profesjonalistą. On musi umieć utulić, wypełnić pustkę w życiu chorej osoby - mówił ksiądz Kowalski.
  Dodajmy, że oprócz kieleckiego hospicjum, na terenie województwa świętokrzyskiego działa sześć hospicjów stacjonarnych. Są to: Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Gomed w Ostrowcu Świętokrzyskim, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny im. Władysława Biegańskiego w Jędrzejowie, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sandomierzu, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Dom Ulgi w Cierpieniu imienia Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

  QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

  Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

  Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

  O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

  Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

  Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]
  ZOBACZ TAKŻE: FAB LAB. Cyfrowe laboratorium dla najmłodszym  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]