Spis treści
Jak poznać, że jabłka i gruszki są dojrzałe?
Zbiór owoców uzależniony jest od pogody i terminów dojrzewania. Te, które chcemy przechowywać, mogą być zerwane wcześniej, a tym, które chcemy bezpośrednio spożywać, warto dać więcej czasu do osiągnięcia pełni dojrzałości, co równa się pełni smaku. W przypadku jabłek i gruszek najlepiej sprawdzać, czy owoce łatwo dają się wykręcać z gałęzi. Jeśli tak, są już dobre i nie trzeba czekać, aż spadną same z drzew.
Owoce są także gotowe do zbioru, gdy:
- zmienia się barwa,
- pojawiają się rumieńce,
- nasiona brązowieją.
Kiedy zbierać jabłka? Każdy sad obrodzi inaczej
Na to, kiedy zrywać konkretne odmiany jabłek, wpływa wiele czynników, np. pogoda, region, gleba i podkład. Wczesne odmiany można dostać latem, są to m.in. popularne papierówki, które sprawdzą się przy pieczeniu szarlotki. Sadownicy wyróżniają również odmiany jesienne i zimowe.
W drugiej połowie września niektórzy zaczną zbierać Kosztele lub Lobo, część zrobi to pod koniec miesiąca. W wielu częściach kraju jednocześnie będzie się zbierać odmiany zimowe do przechowywania. Umownie okres dojrzewania Idaredów, Szampionów, Glosterów czy Jonagoldów przypada na przełom września i października, ogrodnicy często zrywają je jednak wcześniej.
Kiedy zbierać gruszki? Te odmiany królują jesienią
Podobnie jak w przypadku jabłek, gruszki można podzielić na letnie, jesienne i zimowe. Te wczesne jeszcze latem pojawiały się na bazarkach. W sierpniu mogliśmy cieszyć się smakiem Klapsy, na początku września pojawiły się twarde i mięsiste Bonkrety Williamsa. W drugiej połowie września dojrzewają Konferencje – przez wielu nazywane najlepszymi gruszkami jesieni. Przełom września i października przyniesie zbiory odmian, które świetnie nadadzą się do przechowywania, są to m.in. Komisówki, Lukasówki i Generał Leclerc.
Przechowywanie jabłek i gruszek. Czy można zrobić to w piwnicy?
Do skrzynek powinny trafiać owoce bez uszkodzeń. Te, które po zerwaniu są obite, robaczywe lub zbyt miękkie, warto odłożyć na bok i wykorzystać na przetwory lub do ciast. Do przechowywania nadają się późne odmiany, zebrane odpowiednio wcześniej, nim osiągną pełną dojrzałość. Owoce muszą mieć konkretne warunki, w których nie zgniją zbyt szybko, ani nie zmarzną.
Pomieszczenia powinny być chłodne i ze stałym dostępem do powietrza. Optymalna temperatura dla jabłek to 0-3 stopnie Celsjusza, dla gruszek 0-1 stopni Celsjusza. Najlepiej postawić skrzynki na podwyższeniu i w regularnych odstępach od ścian. Dzięki temu nie zostaną one zaatakowane przez gryzonie, nie dostanie się do nich również wilgoć. O ile sadownicy posiadają chłodnie, o tyle właściciele mniejszych ogródków wybierają piwnice. Utrzymanie wilgotności powietrza jest tam ciężkie, dlatego warto częściej kontrolować boksy, wietrzyć je, a nawet ustawiać wiadra z wodą, które nieco nawilżą aurę.
Nie każdy ma też możliwość stworzenia odpowiednich warunków do przechowywania jabłek (wysoka wilgotność powietrze i temperatura 0-3 stopni Celsjusza), wtedy warto przerobić je na przeciery lub dżemy, przypomina na swojej stronie Polski Związek Działkowców.
Konferencja ministra Telusa w Skierniewicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?