Wybierz miasto:
  Światowy Dzień Wcześniaka. Budynek szpitala w Kielcach...

  Światowy Dzień Wcześniaka. Budynek szpitala w Kielcach świecił na fioletowo

  Zdjęcie autora materiału

  Paula Goszczyńska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Światowy Dzień Wcześniaka. Budynek szpitala w Kielcach świecił na fioletowo
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Aleksander Piekarski

  W piątek, 17 listopada, obchodziliśmy Światowy Dzień Wcześniaka. W tym roku w Polsce świętowaliśmy go już po raz siódmy. Z tej okazji w geście solidarności wiele budynków rozbłysnęło na fioletowo - również w regionie świętokrzyskim. To kolor przypisany właśnie dzieciom przedwcześnie urodzonym.


  Maleństwo pod szczególną opieką
  Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby podnieść świadomość społeczną i przypomnieć o najważniejszych potrzebach i problemach wcześniaków. To ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek, ale przede wszystkich dla dzieci urodzonych przed planowanym terminem i ich rodziców.

  Wiedza na temat wcześniactwa jest bardzo mała. Osoby, które nigdy nie zetknęły się z tak maleńkim dzieckiem nie zdają sobie sprawy z powikłań zdrowotnych z jakimi muszą się zmagać już w pierwszych dniach życia.

  W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach rodzi się najwięcej dzieci w regionie. Wśród nich są również wcześniaki. Anna Mazur-Kałuża, rzeczniczka prasowa lecznicy informuje, że w pierwszej połowie bieżącego roku, w szpitalu przyszło na świat 117 przedwcześnie urodzonych dzieci. Sześcioro z nich urodziło się między 23. a 28. tygodniem ciąży, 18 noworodków między 29. a 33. tygodniem, a 92 spośród nich między 33. a 36. tygodniem ciąży. Jak podkreśla Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologi, wszystkie udało się uratować, a ich stan w większości jest satysfakcjonujący. - Dzieci urodzone przed terminem porodu wymagają szczególnej opieki medycznej do trzeciego roku życia. Jest to spowodowane tym, że ich rozwój jest indywidualny. Konieczna jest obserwacja napięcia mięśniowego, rozwoju ruchowego, percepcji, mowy, procesu widzenia, słuchu, a także reakcji na bodźce zewnętrzne. Niekiedy trzeba wykonać naprawdę wiele badań po to, aby być pewnym, że cały proces leczenia idzie w dobrym kierunku – mówi lekarz.

  Wdzięczność za uratowane życie
  Grażyna Pazera dodaje również, że wcześniaków będzie przychodzić na świat coraz więcej, gdyż w fazę rozrodczą wchodzi pokolenie, które samo wymaga leczenia w poradni specjalistycznej. Na wzrost liczby przedwczesnych porodów ma wpływ także stres, zanieczyszczenie środowiska i duża liczba cesarskich cięć. Zwraca również uwagę na reakcje rodziców, którzy w końcu mogą zabrać pociechę do domu. – Nieustannie spotykamy się z wyrazami wdzięczności, radości, z poczuciem satysfakcji, gdy dziecko wychodzi z kliniki. Ściany w oddziale są obwieszone podziękowaniami, rysunkami, zdjęciami dzieci, które urodziły się przedwcześnie i przeżyły. Rodzice utrzymują z nami kontakt, wysyłają zdjęcia z okazji kolejnych rocznic, nawet wtedy, gdy dzieci mają kilka lat, wyrażając w ten sposób wdzięczność za uratowane życie – opowiada kierownik Kliniki.

  Budynek główny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego również został w piątek podświetlony na fioletowo. To inicjatywa Stowarzyszenia na rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich, które działa na bazie Kliniki Neonatologii. Warto wspomnieć, że od kilku lat szpital organizuje Zjazdy Wcześniaków Świętokrzyskich w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu. – Miłość jest najważniejsza, każde życie jest bezcenne i należy ze wszech miar o nie walczyć. Dzieci urodzone przedwcześnie mają szansę, aby żyć, dobrze się rozwijać i być przede wszystkim szczęśliwymi – podsumowuje Grażyna Pazera.

  Statystyki:
  - Problem wcześniactwa istnieje na bardzo dużą skalę i dotyka bardzo wielu rodzin. Na szczęście duży postęp w medycynie sprawia, że wiele wcześniaków wyrasta na zupełnie zdrowe dzieci.
  - Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Niektóre ważą mniej niż 1500 gramów.
  - W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach rocznie rodzi się około 200 wcześniaków.
  - W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach w pierwszej połowie bieżącego roku urodziło się 117 wcześniaków.
  - W całym województwie świętokrzyskim około 6 procent dzieci rodzi się przedwcześnie. To oznacza, że na 10 tysięcy urodzonych dzieci 600-1000 jest wcześniakami.
  - W Polsce rodzi się co roku 28 tysięcy wcześniaków. Niektóre ważą mniej niż 1500 gramów i mieszczą się na dłoni dorosłego człowieka.
  - Każdego roku na całym świecie rodzi się około 15 milionów wcześniaków. To co dziesiąte dziecko.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]

  Jedzenie i zabawa

  Na językach