Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święta góra naszych przodków

Zbigniew TYCZYŃSKI
Z wykopu rozciąga się widok na najwyższe pasma Gór Świętokrzyskich.
Z wykopu rozciąga się widok na najwyższe pasma Gór Świętokrzyskich. Z. Tyczyński
Do transportu ogromnych kamieni ówcześni ludzie wykorzystywali wozy.
Do transportu ogromnych kamieni ówcześni ludzie wykorzystywali wozy. Z. Tyczyński

Do transportu ogromnych kamieni ówcześni ludzie wykorzystywali wozy.
(fot. Z. Tyczyński)

W Stryczowicach, gdzie w roku ubiegłym naukowa wyprawa państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie odkryła najstarszy suchy mur Europy, obecnie badany jest megalityczny grobowiec sprzed 5,5 tysiąca lat. Przy okazji ujawniły się niezwykłe powiązania ówczesnych osad i cmentarzysk z okolicznym... krajobrazem!

Megalityczne grobowce w Stryczowicach osiągają 30, 40 metrów długości.
Megalityczne grobowce w Stryczowicach osiągają 30, 40 metrów długości. Z. Tyczyński

Megalityczne grobowce w Stryczowicach osiągają 30, 40 metrów długości.
(fot. Z. Tyczyński)

W rejonie Stryczowic potwierdzono i częściowo zbadano trzy wzniesienia, na których w epoce kamienia lokowano megalityczne, czyli okładane potężnymi kamieniami, grobowce: w Broniszowicach (badał je dr Tomasz Bąbel), Stryczowicach (obecnie badane) i Garbaczu Skale. Wszystkie znajdują się na jednej linii, której ośrodek stanowi najwyższe wzniesienie w Stryczowicach. W sąsiedztwie stryczowickiego cmentarzyska odkryto w latach 80. ogromną, jak na ówczesne czasy, osadę, otoczoną częściowo fosą. - Najnowsze badania archeoastronomiczne wykryły związki między lokalizacją osady, cmentarzysk a krajobrazem - mówi dr Sławomir Sałaciński z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. - Ich położenie jest na tyle interesujące, że z cmentarzyska w Stryczowicach widzimy zarówno Broniszowice, jak i Garbacz Skały, natomiast z Broniszowic i Garbacza tylko Stryczowice. Jednocześnie sama osada została tak zlokalizowana, aby nie było z niej widać żadnego z tych cmentarzysk. Możemy się tylko domyślać, że dla ówcześnie żyjących były to święte miejsca i za życia miały pozostawać poza świadomością mieszkańców osady - dodaje.

O mocy świętej góry świadczy fakt, że chowani na jej szczycie, wokół głównego grobu, nie posiadali żadnego wyposażenia na drogę w zaświaty. Natomiast pogrzebani na znajdującym się w sąsiedztwie tzw. cmentarzysku płaskim "otrzymywali" interesujące wyposażenie w postaci naczyń, sierpów, kamiennego topora, a nawet kilogram ochry (farby do rytualnego malowania ciał). - Widocznie już sam fakt, że mogli zostać pochowani w obrębie megalitycznej konstrukcji, na ich świętej górze był w jakiś sposób niezwykły i wystarczał, skoro rezygnowano z tradycyjnego wyposażenia - przypuszcza dr Barbara Matraszek, której zdaniem dla ówczesnych ludzi niemal wszystko, co ich otaczało miało wymiar sakralny.

Rewelacją jest także odkryte czoła centralnego grobowca, gdzie chowano ówczesne elity. - Wystarczy spojrzeć na ciekawą konstrukcję - mówi dr Sałaciński, w którego opinii tak ogromny wysiłek, który towarzyszył przetransportowaniu kamieni na szczyt świętej góry, uzasadnia tylko religia budowniczych oraz możliwości techniczne. - Te społeczności na pewno znały koło i wóz, który był pomocny w transporcie - dodaje dr Sałaciński.

Nie dość na tym, w trakcie badań megalitycznego grobowca "wyszły" znacznie starsze warstwy archeologiczne, sprzed 6,5 tysiąca lat. Reprezentują je ślady po zadaszonej piwniczce na płody rolne. Natomiast najmłodsze ze znalezisk, cmentarzysko z wczesnego średniowiecza, o którym pisaliśmy we wtorek, liczy sobie "zaledwie" dziewięćset lat. Takie sąsiedztwo potwierdza ciągłość osadniczą w rejonie stryczowickich kurhanów w ciągu wielu dziesiątków wieków. - Nieprzypadkowo od tysiącleci miejsce to nosi miano świętej góry - dodaje dr Barbara Matraszek.

Prowadzenie badań Stryczowicach jest możliwe dzięki przychylności Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, świętokrzyskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a także Urzędu Gminy w Waśniowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie