Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święta w Rytwianach są wyjątkowe. Kto i dlaczego wybiera na te dni pustelnię? Opowiada ksiądz Wiesław Kowalewski

ach
Ksiądz Wiesław Kowalewski mówi o wyjątkowych świętach w Rytwianach
Ksiądz Wiesław Kowalewski mówi o wyjątkowych świętach w Rytwianach archiwum
Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach to wyjątkowe miejsce. Ludzie przyjeżdżają tu nie z obowiązku, ale dlatego, że chcą, potrzebują. Dlatego, że czują się tutaj jak w domu. Dlatego, że czują obecność Boga. Czują tutaj spokój i wspólnotę. Dlatego spędzają tu święta Bożego Narodzenia goście z całej Polski i z zagranicy, a także samotni mieszkańcy regionu. Tak też będzie w tym roku - to będą wyjątkowe dni w Rytwianach.

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia w Pustelni Złotego Lasu będą troszeczkę inne niż dotychczasowe. Po pierwsze dlatego, że będą one obchodzone rok po tym jak obchodzono 400 - lecie Pustelni, a także dlatego, że znajdujemy się w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To też ma wpływ na sposób obchodzenia świąt, ponieważ będą obecne akcenty patriotyczne i narodowościowe. Ponadto w grudniu zdemontowano rusztowania, które praktycznie przez całe lato zasłaniały główną nawę świątyni. Po pracach konserwatorskich odsłoniły się przepiękne sklepienie i polichromie. Na pewno podczas zbliżających się nabożeństw będą one specjalnie podświetlone. Pustelnia Zotego Lasu została w grudniu uznana za Pomnik Historii - to również cieszy i o tym również będzie wspomniane.

- Jeśli natomiast chodzi o sposób przeżywania nabożeństw - niewiele się zmieni. Będziemy śpiewać kolędy podczas nabożeństw, a także podczas wieczorów wspólnego kolędowania, które planujemy w pierwszy i drugi dzień świąt, około godziny 17. Są to wydarzenia organizowane z myślą o naszych gościach, ale jeśli mieszkańcy zechcą do nas dołączyć - również są mile widziani. Przygotowaliśmy specjalny śpiewnik z kolędami dla naszych gości - mówi ksiądz rektor Wiesław Kowalewski, gospodarz Pustelni.

Nie z obowiązku

W tym roku święta Bożego Narodzenia w Pustelni Złotego Lasu spędzi około 30 gości. Są to osoby z całej Polski, a także dwie osoby, które przyjadą specjalnie aż z Austrii.

- Myślę, że połowa to są nasi stali goście, którzy spędzają z nami nie pierwsze święta, których dobrze znamy, z którymi utrzymujemy kontakt w ciągu roku. To osoby, które kiedyś tutaj przyjechały i pokochały to miejsce. Bo do Pustelni przyjeżdża się nie z obowiązku - tylko właśnie dlatego, że tutaj ludzie czują się dobrze, spokojnie. Zostawiają swoją pracę, swoje obowiązki, opuszczają na te kilka dni swoje parafie i wybierają Pustelnię Złotego Lasu. Chcą z nami, wspólnie spędzić święta. Być z nami na wieczerzy wigilijnej, później wspólnie kolędować podczas wcześniej wspomnianych wieczorów, a także modlić się. Z drugiej strony przyjeżdżają do nas także osoby samotne, które opuszczają swoje korporacje i nie mają z kim spędzić świąt. Są też tacy, którzy chcą szukają u nas ciszy, spokoju i samotności...W tym roku będzie z nami także dwóch samotnych panów ze Staszowa i Rytwian, których zaprosiłem żeby nie spędzali świąt w samotności - zgodzili się przybyć. Podczas wieczerzy wigilijnej nie zabraknie także tradycyjnego nakrycia dla niespodziewanego gościa. Jeśli taki lub tacy się pojawią - przyjmiemy ich z otwartymi rękami i sercami. Zaprosimy ich do wielkiego stołu, przy którym wszyscy wspólnie będziemy spożywać posiłek - mówi ksiądz Wiesław Kowalewski.

Wigilia, w której będą uczestniczyć goście będzie typową, rodzinną wigilią. Nie zabraknie czytania Słowa Bożego, dzielenia się opłatkiem i życzeń. Nawet jeśli jest ktoś po raz pierwszy i nie zna pozostałych - zawsze jest zapraszany do wspólnoty, żeby nikt nie był sam.

Najważniejszy wymiar religijny i pojednanie

- Co według księdza jest najważniejsze podczas świąt Bożego Narodzenia? - pytamy podczas rozmowy z księdzem Wiesławem Kowalewskim.

Po krótkiej chwili zastanowienia odpowiada nam: - Myślę, że aspekt religijny. Mam na myśli to, że święta, które w swojej nazwie mają Boże Narodzenie - są świętami religijnymi i nie możemy tego jakby zagłuszyć. Ani zakupami, ani jedzeniem, ani ucztami i innymi zajęciami, które sobie wynajdujemy. Najważniejsze jest to, aby wspominać narodzenie Chrystusa. Natomiast drugie to co jest według mnie najważniejsze to aspekt rodzinny. Święta pozwalają zatrzymać się w codziennej pogoni za pieniędzmi, za pracą - pozwalają odetchnąć i poświęcić ten czas najbliższym i rodzinie. Ważne jest to, żebyśmy umieli to wykorzystać. Podarować uśmiech, podarować chwile rozmowy, podarować swoją obecność najbliższym. Bo życie tak szybko przemija... Bo ci, których kochamy tak szybko odchodzą i nigdy nie możemy mieć pewności czy to nie są ostatnie święta, które jest dane nam z nimi spędzić. Nie traćmy więc okazji do spotkania z tymi, których kochamy - mówi ksiądz Wiesław Kowalewski i dodaje: - Z mojego punktu widzenia, z punktu widzenia księdza ważne jest także to, abyśmy umieli sobie nawzajem podać rękę i przebaczyć. Ważne jest pojednanie - pojednanie z Bogiem, przebaczenie bliźniemu, a także przebaczenie sobie samemu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. ŚWIĘTA DADZĄ NAM PO KIESZENI, ZNÓW WYDAMY WIĘCEJ

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie