Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości 2019 w Masłowie. Owacje dla Zespołu Pieśni i Tańca Żeromszczyzna! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Oprac. AWA
Archiwum gminy Masłów
Bardzo radośnie i uroczyście świętowano w Masłowie 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Ciesząc się z wolności pokazujemy to, co mamy w naszej gminie najlepsze: różnorodność, utalentowanych mieszkańców i przywiązanie do tradycji – mówił wójt Tomasz Lato.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele Przemienienia Pańskiego odprawiona przez ks. proboszcza Piotra Motykę i ks. Adriana Buczkowskiego. Proboszcz w homilii zwracał szczególną uwagę na patriotyzm i jego postrzeganie w teraźniejszości, przeszłości i przyszłości. Kapłan wiele mówił również o sile modlitwy. Za swoje kazanie został doceniony oklaskami. Uroczystą liturgię śpiewem oprawił Chór Masłowianie pod kierunkiem Michała Kopcia. Wśród uczestników mszy świętej byli między innymi goście: Henryk Milcarz, wiceprzewodniczący Sejmiku oraz Grzegorz Piwko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, podharcmistrz Olga-Zawodnik-Purtak, komendantka Hufca ZHP Kielce-Powiat.

Po modlitwie sprzed kościoła ruszył przemarsz do hali sportowej. Poprowadziły go poczty sztandarowe wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Masłów, poczet masłowskiego oddziału Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Masłowie. Widoczni byli również harcerze z drużyn w Masłowie oraz Mąchocicach Kapitulnych.

Uczestników wydarzenia w hali sportowej witali wspólnie wójt Tomasz Lato wraz z Piotrem Zegadło, przewodniczącym Rady Gminy, radnymi, sołtysami. W swojej przemowie wójt podkreślał szczególne znaczenie patriotyzmu przytaczając przy tym rolę bohaterów walczących o niepodległość.

Później już scena należała do artystów z gminy Masłów. Część artystyczną poprowadził Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom", które odpowiadało za organizację wydarzenia. Jako pierwsza wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Arkadiusza Kasperka. Młodzi muzycy zaprezentowali nową odsłonę swojego patriotycznego repertuaru. Wzbogacono go m.in. o występy solistek Sylwii Bartkiewicz, Patrycji Dudy. Młodzieńcza energia i talent to znaki rozpoznawcze orkiestry, co doskonale udowodnili w czasie koncertu.

Zgodnie z masłowską tradycją nie zabrakło szkolnych występów. W tym roku zaprezentowali się uczniowie z SP im. S. Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii, którzy przeprowadzili publiczność przez historyczne koleje prowadzące do wolności. Nad występem pracowali nauczyciele: Jadwiga Pedrycz, Ewa Staszewska, Daniel Kozłowski.

Na finał z premierowym występem zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna, który od kilku miesięcy działa w „Szklanym Domu” pod kierunkiem choreografek Magdaleny Tambor i Doroty Stawiarskiej oraz instruktora Grzegorza Michty. Zespół wystąpił w strojach z czasów Księstwa Warszawskiego i zrobił prawdziwą furorę swoim żywiołowym śpiewem i tańcem. Nic więc dziwnego, że artyści zostali nagrodzeni owacjami na stojąco.

To jednak nie wszystko. Licznie zgromadzona publiczność mogła oglądać wystawę "To jest mój rok" z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. To wynik współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Masłowie. Co ciekawe wystawę można oglądać w siedzibie biblioteki jeszcze do 22 listopada.

Organizatorzy za pomoc w realizacji wydarzenia dziękują Związkowi Gór Gmin Świętokrzyskich oraz Wojewódzkiemu Domowi Kultury w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie