Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Sandomierzu ze słodką niespodzianką - słynne rogale od Marcinów - Marca i Piwnika, burmistrza i starosty

Klaudia Tajs
Podczas świętowania Marcin Piwnik, sandomierski starosta z lewej  i Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza po raz pierwszy, w nawiązaniu do tradycji na Dzień Świętego Marcina zaproszą na słodką niespodziankę.
Podczas świętowania Marcin Piwnik, sandomierski starosta z lewej i Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza po raz pierwszy, w nawiązaniu do tradycji na Dzień Świętego Marcina zaproszą na słodką niespodziankę. Klaudia Tajs
Marcin Piwnik, sandomierski starosta i Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowali dla uczestników sandomierskich obchodów słodką niespodziankę - rogale świętomarcińskie.

Sandomierskie obchody niepodległościowego święta w poniedziałek, 11 listopada rozpoczną się w Bazylice Katedralnej o godzinie 10.30.

Część oficjalna na Cmentarzu Katedralnym rozpocznie się godzinie 12. Po zakończeniu wszyscy przejdą przed pobliski budynek Starostwa Powiatowego w Sandomierzu, gdzie zaprezentowany zostanie koncert pieśni patriotycznych. Dla wszystkich uczestników święta będzie bezpłatna grochówka wojskowa wydawana w otoczeniu motocyklistów z Grupy Moto Sandomierz.

Podczas świętowania Marcin Piwnik, sandomierski starosta i Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza po raz pierwszy, w nawiązaniu do tradycji na Dzień Świętego Marcina zaproszą na słodką niespodziankę.

Burmistrz i starosta nawiązują do tradycji Świętego Marcina. Rogal marciński – rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany był w Poznaniu i niektórych częściach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina - 11 listopada. Rogale świętomarcińskie są głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin w Poznaniu. Tradycja ta wywodzi się z czasów pogańskich, gdy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub, w zastępstwie, z ciasta zwijanego w wole rogi. Kościół łaciński przejął ten zwyczaj, łącząc go z postacią świętego Marcina. Kształt ciasta interpretowano jako nawiązanie do podkowy, którą miał zgubić koń świętego. W Poznaniu tradycja wypieku rogali świętomarcińskich na 11 listopada istniała już na pewno w 1860, kiedy to opublikowano w „Dzienniku Poznańskim” najstarszą dziś znaną reklamę rogala świętomarcińskiego.

Starosta sandomierski Marcin Piwnik: - Z panem burmistrzem za prywatne pieniądze zamówiliśmy rogale w piekarni w Sandomierzu i będziemy je rozdawać podczas obchodów Święta Niepodległości przed Starostwem Powiatowym. Chcemy nawiązać do pięknej tradycji z Wielkopolski.

POLECAMY: JEDZENIE I ZABAWA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie