Święto patronki Starachowic. Przy odnowionej figurze i pochodniach [ZDJĘCIA]

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Monika Nosowicz-Kaczorowska
Uroczystości z okazji święta Świętej Barbary, patronki Starachowic, odbyły się w poniedziałek w Starachowicach.

W tym roku pochód przeszedł ulicami miasta później niż w poprzednich latach. Uczestnicy uroczystości spotkali się przy kapliczce Świętej Barbary przy ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego o godzinie 17.30. Wiernych przywitał kanonik Marek Janas, proboszcz parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Uroczystość poprowadził ksiądz Grzegorz Roszczyk, proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszej Matki Bożej Częstochowskiej, który poświecił odnowioną kapliczkę i odmówił krótką modlitwę.

Głos zabrał prezydent Marek Materek.
- Chciałem wszystkim serdecznie podziękować za to, że uczestniczycie w tym wydarzeniu, związanym ze świętem patronki miasta Świętej Barbary. Od dziewięciu lat spotykamy się 4 grudnia w tym miejscu. Ulica zmieniła nazwę, zmienia się też kapliczka. Figura Świętej Barbary, która została ufundowana przez starachowickich górników i hutników ponad 80 lat temu, została odnowiona. Kapliczka jest jeszcze w trakcie renowacji, która zostanie zakończona wiosną 2018 roku, ale już dziś chciałbym podziękować wszystkim, którzy włączyli się w proces odnowienia kapliczki i figury. Dziękuję Jarosławowi Kołodziejskiemu, Zbigniewowi Zarębie, Łukaszowi Domańskiemu, Dariuszowi Kruszyńskiemu, Tomaszowi Deroniowi, Albertowi Abramczykowi, Januszowi Garbarczykowi, Wojciechowi Gąsowskiemu i spółce Zakład Energetyki Cieplnej. Dziękuję wszystkim księżom, którzy z nami uczestniczą w tej uroczystości – powiedział Marek Materek.

Procesję Świętej Barbary poprowadzili Rycerze Kolumba. Za nimi szły członkinie Kołka Różańcowego z parafii wszystkich Świętych, które niosły różaniec. W pochodzie poszła też – jak co roku – Święta Barbara, której rolę zagrała Oliwia Pastuszka. Uczestnicy procesji przeszli odmawiając modlitwy ulicami Rotmistrza Pileckiego, Konstytucji 3-go Maja, Bohaterów Westerplatte i Świętej Barbary do kościoła Wszystkich Świętych. Procesję prowadzili harcerze ze starachowickiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego, którzy oświetlali drogę pochodniami.

Zanim w kościele rozpoczęły się uroczystości religijne, uczniowie Gimnazjum nr 2 opowiedzieli o najważniejszych wydarzeniach z życia Świętej Barbary, a prezydent Marek Materek wręczył figurkę Świętej Barbary księdzu Grzegorzowi Roszczykowi, prowadzącemu uroczystość. Mszę koncelebrowało ośmiu księży, kazanie wygłosił ksiądz Grzegorz Roszczyk.
- Dziś przyzywając wstawiennictwo Świętej Barbary dziękujemy za opiekę nad miastem, a jednocześnie prosimy o dalsze łaski, o zgodę, miłość, pojednanie, wartości, które chcemy przekazywać młodszemu pokoleniu – powiedział ksiądz Grzegorz Roszczyk.
Uroczystość świętej Barbary, o patronki Starachowic w tym roku obchodzona była po raz dziewiąty. Pierwszy raz obchodzono ją w 2009 roku, kiedy święta Barbara została ogłoszona patronką Starachowic. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli ówczesny prezydent miasta Wojciech Bernatowicz, przewodniczący rady Miejskiej Zbigniew Rafalski, ksiądz Józef Domański oraz arcybiskup Zygmunt Zimowski. Dekret o ustanowieniu świętej Barbary Patronką Starachowic podpisał papież Benedykt XVI we wrześniu 2009 roku. Święta Barbara jest patronką ludzi ciężkiej pracy oraz wszystkich, którzy wykonują niebezpieczne zawody, między innymi górników i hutników, którzy tworzyli Starachowice. Organizatorem uroczystości była parafia pod wezwaniem Wszystkich Świętych oraz Referat Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta.

MĘŻCZYŹNI NOSZĄCY TO IMIĘ SĄ NAJWIERNIEJSI [zobacz listę]

ZOBACZ TAKŻE: Świąteczne Iluminacje w Kielcach

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

?

Czy to nie jest balwochwalstwo i poganizm? Oddawanie czci pomnikowi? Wizerunkowi? Czy to nie jest współczesny poganizm? Marsze z pochodniami i oddawanie czci kamiennym figurom?

B
Barbara

Modlić się przed pomnikiem to tylko kawał kamienia martwego.

Kamień na kamieniu nie zostanie ktos tak kiedys powiedział.

R
Racja w 100%

Racja w 100%

T
Tst

A na zdjeciach jak zwykle "przodownicy" czyli mohery w beretach....jakie miasto taka wizytowka...Jeszcze raz MOCHERY!!!!!Przed telewizor....

s
stce

Pomnik robi furorę przez te usta w dziubek :D 

 

 

a
a.

Figura ładna ogólnie ale zbyt wulgarna na twarzy. Pan który odnawiał figurę zrobił kawał dobrej roboty, ale nie oddał jej świętości. W Starachowicach jest chyba tylko jeden artysta który jest w stanie to oddać. Detale ważą na całości. 

A
Andrzej

Imieniny oj były huczne, oj huczne.

g
gość

Barbara odpicowana jak lala z fejsbuka hahahaha. Za ostre kolory jak na pomnik świętej!

s
siwek

Drodzy mieszkańcy miasta a wiecie dlaczego nie było posła Lipca? bo w tym czasie wolał obchodzić zaległe imieniny z Andrzejem Bętkowskim w urzędzie Wojewódzkim.  

Dodaj ogłoszenie