Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Policji we Włoszczowie. Awanse i odznaczenia dla naszych funkcjonariuszy [ZDJĘCIA]

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Uroczystości Powiatowego Święta Policji odbyły się we Włoszczowie w piątek, 24 lipca. Z uwagi na sytuację epidemiczną - bez udziału publiczności. Przedstawicie samorządów i instytucji modlili się z policjantkami i policjantami na mszy świętej w sanktuarium błogosławionego Józefa Pawłowskiego. Dziękując za ofiarną służbę bliźnim, jednocześnie prosząc o dalsze błogosławieństwo w służbie i życiu rodzinnym.

Tegoroczne obchody były wyjątkowe, ponieważ świętowanie przypadło na czas pandemii. – W ubiegłym roku obchodziliśmy setną rocznicę powstania Policji Państwowej. Nie wiedzieliśmy, że za kilka miesięcy znajdziemy się w innej rzeczywistości i czekają nas nowe zadania – mówił w czasie piątkowej skromnej uroczystości inspektor Mariusz Przyborowski, komendant powiatowy policji we Włoszczowie. W przemówieniu podkreślił, jak w ostatnim czasie zmieniła się praca funkcjonariuszy, którzy każdego dnia służą innym, narażając swoje zdrowie i życie. Podziękował im także za odwagę i ofiarną służbę.

Obchody Święta Policji rozpoczęły się uroczystym apelem na placu apelowym Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie. Następnie w kościele pod wezwaniem błogosławionego Księdza Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie odbyła się uroczysta msza święta w intencji policjantów i pracowników policji. W uroczystości udział wzięli między innymi komendant powiatowy policji we Włoszczowie inspektor Mariusz Przyborowski, starosta włoszczowski Dariusz Czechowski, przedstawiciele władz samorządowych, zaprzyjaźnionych służb mundurowych, a także funkcjonariusze i pracownicy włoszczowskiej komendy. W tym roku komendant główny policji mianował inspektorem policji młodszego inspektora Mariusza Przyborowskiego – komendanta powiatowego policji we Włoszczowie.

Podczas uroczystego apelu inspektor Mariusz Przyborowski podziękował wszystkim policjantkom, policjantom i pracownikom cywilnym za ciężką i pełną wyrzeczeń pracę. W dalszej części odczytano rozkazy, po czym przystąpiono do uroczystego wręczania aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne. Pierwszy zastępca komendanta powiatowego policji we Włoszczowie nadkomisarz Marek Gaj odczytał list komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach nadinspektora Pawła Dzierżaka, który dziękował za pracę funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym.

W tym roku awansowanych zostało 28 funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie. Podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji w Kielcach włoszczowscy policjanci otrzymali awanse oraz odznaczenia. Komendant główny policji z dniem 24 lipca 2020 roku mianował inspektorem policji młodszego inspektora Mariusza Przyborowskiego – komendanta powiatowego policji we Włoszczowie. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył „Medalem za Długoletnią Służbę” nadkomisarz Edytę Kołdon-Prokopowicz, a minister spraw wewnętrznych i administracji odznaczył „Brązową odznaką Zasłużony Policjant” aspiranta sztabowego Marcina Suchackiego oraz aspiranta Piotra Sobczyka. Warto podkreślić, iż podczas uroczystości komendant wojewódzki policji w Kielcach nadinspektor Paweł Dzierżak wręczył nadany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji „Medal za Zasługi dla Policji” nauczycielowi Zespołu Szkól numer 3 we Włoszczowie - Sylwii Purze-Maciejczyk.

Następnie odbyła się uroczysta msza święta w intencji policjantów i pracowników policji celebrowana przez kapelana włoszczowskich policjantów księdza kanonika Leszka Dziwosza oraz proboszcza parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie księdza prałata Zygmunta Pawlika. W trakcie uroczystości komendant powiatowy policji we Włoszczowie podziękował gościom za zaangażowanie oraz współpracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.

Warto dodać, że w tym roku przypada 95 rocznica powstania formacji kobiecej w policji. Decyzję w sprawie utworzenia kobiecej policji podjął 26 lutego 1925 roku ówczesny minister spraw wewnętrznych – Cyryl Ratajski. Na czele brygady sanitarno-obyczajowej stanęła Stanisława Filipina Paleolog.

Żeby zostać policjantką, należało sprostać wielu wymogom. Do służby przyjmowano wyłącznie panny lub bezdzietne wdowy w wieku od 25 do 45 lat. Kandydatki musiały odznaczać się nienaganną opinią i zobowiązać się, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat nie wyjdą za mąż. Wymogiem do wstąpienia do służby były także dobry stan zdrowia, krótkie włosy oraz co najmniej 164 centymetry wzrostu.

Kobieca brygada sanitarno-obyczajowa liczyła początkowo 18 nieumundurowanych funkcjonariuszek. Ich głównym zadaniem było zwalczanie przestępstw przeciwko kobietom: handlu ludźmi, stręczycielstwa, sutenerstwa czy przestępstw popełnianych na tle seksualnym. Zajmowały się także przestępstwami przeciwko rodzinie i opiece oraz przestępstwami nieletnich. Zaczęły rozwijać działalność o charakterze typowo prewencyjnym, której celem była eliminacja zagrożeń wśród dzieci, młodzieży i kobiet.

Jak przypomina Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa, w ciągu 95 lat dwie kobiety kierowały jednostką we Włoszczowie - inspektor Marzena Piórkowska to pierwsza kobieta - komendant we włoszczowskiej policji od 1999 roku (po podinspektor Lidii Maksalon). Objęła to stanowisko w 2016 roku, obecnie pracuje w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie