Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Wojska Polskiego w Kielcach z kilkoma setkami widzów

MAT
Kilkaset osób uczestniczyło w obchodach Święta Wojska Polskiego na Placu Wolności w Kielcach. Zobacz zdjęcia i wideo.

Uroczystości Święta Wojska Polskiego w Kielcach rozpoczęły się o godzinie 10 mszą świętą polową w intencji żołnierzy w kościele garnizonowym w Kielcach. O godzinie 11 nastąpił przemarsz pododdziałów na Plac Wolności. Tam już odegrano hymn Polski, wręczono akty mianowań i medali przyznanych między innymi przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę i Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka. Jednym z wyróżnionych przez prezydenta, za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci najnowszej historii Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został jeden z najstarszych mieszkańców regionu 102-letni kielczanin Henryk Dłużewski.

Kilkudziesięciu żołnierzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z kieleckiej Bukówki oraz z jednostki z Sandomierza zostało mianowanych na wyższe stopnie wojskowe. Następnie był też apel pamięci i salwa honorowa. Na koniec delegacje władz wojewódzkich na czele z wojewodą Agatą Wojtyszek, miasta Kielce, władz samorządowych, politycznych i różnych organizacji złożyły wieńce pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości zakończyła natomiast defilada wszystkich pododdziałów.

- To bardzo ważny dzień dla każdego żołnierza, ale powinno być też ważne dla każdego obywatela. Obchodzimy je w rocznicę obchodów bitwy warszawskiej, zwycięstwa polskiego oręża w wojnie z bolszewikami. To zwycięstwo nad Wisłą w 1920 roku miało przełomowe znaczenie dla losów państwa i naszego narodu. Zrodził ją patriotyczny zryw tysiąca ochotników. To było bohaterstwo naszych żołnierzy - przypominał pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Bukówce. Wojewoda Agata Wojtyszek odczytała natomiast list od premiera Polski, Mateusza Morawieckiego.

Jeszcze zanim rozpoczęły się oficjalne uroczystości na kieleckim Placu Wolności odbywał się piknik historyczny, na którym można było podziwiać wojskowe sprzęty, karabiny, granaty, samochody bojowe. - Synek sam chciał iść na te uroczystości, zainteresowanie wojskiem ma chyba po tacie. Ale jestem zaskoczona, że sam w wieku sześciu lat potrafi już przeładować karabin - uśmiecha się mama chłopca, Emilia Bartkiewicz.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto