Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Wojska Polskiego w Ostrowcu. Hołd bohaterom z "Chreptowicza" (zdjęcia)

Anna ŚLEDZIŃSKA
A. Śledzińska
Odniesienia do aktualnej sytuacji w kraju, można było dostrzec w przemówieniu prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego z okazji 90. rocznicy bitwy Warszawskiej.

[galeria_glowna]
Obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej, słynnego "Cudu nad Wisłą", który powstrzymał zmierzającą na zachód rosyjską armię, to w Ostrowcu Św. szczególnie święto. Chociaż miasto nie brało udziału w wydarzeniach z 15 sierpnia 1920 roku, to jednak ostrowiecka młodzież, około dwudziestu ochotników, w tym uczniowie gimnazjum im. J. Chreptowicza, jest wśród tych którzy zginęli w wojnie polsko- bolszewickiej. Ich nazwiska są wyryte na pomniku na cmentarzu parafialnym przy ul. Denkowskiej.

W tym roku uroczystości rozpoczęła msza święta w kolegiacie p.w. św. Michała Archanioła. Potem tradycyjnie zebrano się przy pomniku na cmentarzu parafialnym przy ul. Denkowskiej. W swoim przemówieniu prezydent miasta Jarosław Wilczyński nie tylko przypomniał przebieg i genezę wojny z 1920 roku, ale odniósł się do aktualnej sytuacji w kraju. Użył przy cytatu noblisty Czesława Miłosza ""Polska. Dlaczego tylko co najniższe, dlaczego tylko co najwyższe, a nic pośrodku? I dlaczego wierność polskości obraca się na tej polskości szkodę, a bunt przeciwko polskości jest jej uświetnieniem?".

- Pouczenia sprzed 90 lat pozostają wciąż aktualne, chociaż sytuacja naszego kraju zasadniczo się zmieniła. Mamy bezpieczne granice, stabilną pozycję międzynarodową oraz najlepsze od kilkuset lat warunki do budowy nowoczesnego i silnego państwa. Ale najnowsza historia pokazuje, że mimo, iż w sytuacji zagrożenia potrafimy stanąć ponad podziałami i mówimy jednym głosem, na co dzień nie widać w nas tej jedności. Ku zaskoczeniu wszystkich potrafimy spierać się o sprawy, które zawsze w naszej historii łączyły, a nie dzieliły- mówił Jarosław Wilczyński.

Przebieg Bitwy Warszawskiej przypomniał jeden z założycieli OSW Strzelec w Ostrowcu- insp. Dariusz Kaszuba. Głos zabrali również przedstawiciele organizacji kombatanckich i asystent posła Jarosława Rusieckiego- Artur Głąb.

Tradycją ostrowieckich obchodów jest oddanie hołdu dzielnym gimnazjalistom "Chreptowicza". Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, środowisk kombatanckich, partii i organizacji społecznych. Wartę honorową zaciągnęli Strzelcy, a całą uroczystość zakończyło odegranie "Pierwszej Brygady".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie