Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Świętokrzyscy Burzyciele Barier" z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Poznaj laureatów i wyróżnionych (ZDJĘCIA)

Iwona Rojek
W poniedziałek 3 grudnia w Zespole Szkół Muzycznych w Kielcach po raz trzeci wręczono statuetki i wyróżnienia „ Świętokrzyskim Burzycielom Barier”, którzy czynią życie ludzi niepełnosprawnych łatwiejszym. W tym roku po raz pierwszy konkurs nazwano imieniem nieżyjącej Anny Sowy, pełnomocnika prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych, to ona była jego inicjatorką.

Organizatorami tegorocznego spotkania był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz gmina Kielce.
Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwie części, w pierwszej wręczono statuetki i opowiedziano o dokonaniach wyróżnionych, w drugiej można było zobaczyć piękny koncert utalentowanych osób z województwa świętokrzyskiego.

- Celem tego konkursu jest promowanie osób i instytucji ułatwiającym życie osobom niewidomym, poruszającym się na wózkach inwalidzkich, z chorobą Parkinsona – mówił Andrzej Michalski, dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach. – Nie bez znaczenia jest to, że ta gala odbywa się w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Pokażemy ludzi, którzy działają w tym obszarze i będzie też okazja zobaczyć wszystkich, którzy mają jakieś ograniczenia zdrowotne, a mimo to doskonalą swoje pasje i talenty.

Iwona Duda z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach dodała, że chodzi też o likwidację barier mentalnych, aby nie dyskryminować, ani wykluczać osób z ograniczeniami zdrowotnymi.

Mikołaj Maciejski, prowadzący uroczystość wyjaśnił, że nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: „Łatwy dostęp”, „Skuteczna komunikacja” oraz „Przyjaciel osób niepełnosprawnych”.

W pierwszej kategorii statuetkę otrzymał Geopark Kadzielnia w Kielcach za możliwość dotarcia na wózkach na Kadzielnię i koncerty. Nagrodę odebrał Mirosław Strzelecki , kierownik amfiteatru Kadzielnia. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali : Dom Pomocy Społecznej imienia Jana Pawła przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach za to, że zamontowano tam poręcze przy ścianach, maty antypoślizgowe i inne; oraz Starostwo Powiatowe w Końskich za liczne udogodnienia dla niepełnosprawnych w tym urzędzie - statuetkę odebrał naczelnik Krzysztof Stachera.

W kategorii „Skuteczna komunikacja” statuetkę otrzymał Piotr Franiek z Polskiego Związku Niewidomych, niewidomy kielczanin, który współprowadzi program „Razem Bez Barier” w TVP3 Kielce. Propaguje kolarstwo, wiedzę filmową, często wyświetla filmy z audiodeskrypcją. Wyróżnienia otrzymali: Muzeum Narodowe w Kielcach, za wiele rozwiązań dla zwiedzających, statuetkę odebrała Daria Dyktyńska; Fundacja „Szansa dla niewidomych” z Kielc. Wyróżnienie odebrała tyflospecjalistka Ewa Bąk, która serdecznie podziękowała za docenienie ich działań, oznakowań schodów, miejsc turystycznych.

W kategorii „Przyjaciel osób niepełnosprawnych” statuetkę otrzymała Barbara Zbylut kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Końskich. Wyróżnienie otrzymał Piotr Kusiak ze Szkoły Podstawowej numer 14 Specjalnej.

Senator Krzysztof Słoń przewodniczący kapituły dodał, że ludzie niepełnosprawni potrzebują życzliwości i zrozumienia. - Taką aktywną osobą była Anna Sowa, mimo ciężkiego życia, zawsze miała uśmiech na ustach i nigdy się nie poddawała, mimo bólu służyła pomocą innym. Niektórzy uczestnicy uroczystości żałowali tylko, że nikt nie zaprosił na nią pana Ryszarda, męża Anny Sowy, który pomagał jej od rana do nocy, żeby w ogóle mogła funkcjonować. Było mu przykro. ą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie