MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyscy harcerze na Monte Cassino. Pełnili wartę podczas uroczystości 70. rocznicy bitwy (zdjęcia)

Anna ŚLEDZIŃSKA [email protected]
Świętokrzyscy harcerze śpiewają dla Karoliny Kaczorowskiej, wdowy po prezydencie Kaczorowskim.
Świętokrzyscy harcerze śpiewają dla Karoliny Kaczorowskiej, wdowy po prezydencie Kaczorowskim. Chorągiew Kielecka ZHP
W uroczystościach pod hasłem "Łączymy pokolenia" wzięło udział ponad 1400 harcerzy z całej Polski. Wśród nich grupa z województwa świętokrzyskiego - między innymi Kielc, Sandomierza, Ostrowca Świętokrzyskiego, Buska Zdroju.
Grupa przed wyjazdem do Włoch.


Grupa przed wyjazdem do Włoch. Chorągiew Kielecka ZHP

Grupa przed wyjazdem do Włoch.
(fot. Chorągiew Kielecka ZHP)

Grupa dotarła do Włoch w czwartek, miała więc okazję pod drodze zwiedzić Wenecję. Nie zabrakło niespodzianek - członkowie hufca Sandomierz pomagali w organizacji mszy świętej w bazylice świętego Marka.

Uroczystości w regionie Lazio, w tym w mieście leżącym u stóp Monte Cassino trwały kilka dni. W przeddzień 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino otwarto tam Muzeum 2 Korpusu Polskiego. W Museo Historiale odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika generała Władysława Andersa w Cassino. Harcerze mieli okazję spotkać się z córką generała Władysława Andersa, premierem Donaldem Tuskiem, Karoliną Kaczorowską - wdową po Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie, kombatantami - uczestnikami bitwy o Monte Cassino, nawet lokalnymi władzami. W niedzielę pełnili wartę na cmentarzu polskich żołnierzy, wzięli udział w oficjalnej uroczystości, pełnili służbę medyczną.

Szczególnie dla młodzieży była to niezwykła lekcja historii. Bitwa o Monte Cassino, rozpoczęta 17 maja 1944 roku, to w rzeczywistości cztery bitwy stoczone przez wojska alianckie z Niemcami, w rejonie klasztoru na Monte Cassino. Jest uznawana za jedną z najbardziej zaciętych w czasie II wojny światowej. Brytyjski historyk Matthew Parker napisał: Bitwa o Cassino - największa lądowa bitwa w Europie - była najcięższą i najkrwawszą z walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem na wszystkich frontach drugiej wojny światowej.

Żołnierze generała Andersa zdobywając Monte Cassino umożliwili wojskom aliantów marsz na Rzym. Poległo wtedy 923 Polaków, a ponad 2900 zostało rannych. Po wojnie wybudowany został na zboczu wzgórza cmentarz, na którym spoczywa 1052 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego oraz zmarły w 1970 roku w Londynie generał Władysław Anders.

W uroczystościach wzięło udział około 1400 harcerzy z całej Polski.

W uroczystościach wzięło udział około 1400 harcerzy z całej Polski. Chorągiew Kielecka ZHP

W uroczystościach wzięło udział około 1400 harcerzy z całej Polski.
(fot. Chorągiew Kielecka ZHP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie