Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyscy listonosze obawiają się o swoje zdrowie

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Godziny pracy urzędów pocztowych zostały skrócone, na pocztę może wejść tylko jedna osoba do konkretnego okienka.
Godziny pracy urzędów pocztowych zostały skrócone, na pocztę może wejść tylko jedna osoba do konkretnego okienka. Aleksander Piekarski
Bycie listonoszem, albo pracownikiem poczty w czasie pandemii to niełatwa sprawa. Wszyscy zatrudnieni w tym charakterze boją się o swoje zdrowie i życie. Na kilka pytań o możliwe zabezpieczenia i oczekiwania listonosz chwilkę porozmawia, ale za nic nie poda swojego nazwiska w obawie przez utratą pracy. W województwie świętokrzyskim pracuje 650 listonoszy.

Podobnie zachowują się naczelnicy poszczególnych jednostek, nie chcą się na żaden temat wypowiadać.

Małgorzata Guzy, zastępująca naczelnika z Urzędu Pocztowego przy ulicy Pocieszka 17 w Kielcach informuje, że nie mogą udzielać żadnej informacji, odsyła mnie na pocztę główną przy Placu Niepodległości 2. Tam sytuacja wygląda podobnie, pani sekretarka mówi, że mają zakaz wypowiadania się na ten temat i kieruje mnie do rzecznika Poczty Polskiej w Warszawie.

Jedyne co możemy zaobserwować to fakt, że poczty są otwarte krócej i można do nich wchodzić po jednej osobie. - Wywołuje to ogromne niezadowolenie, zwłaszcza po południu - mówi Witold Maćkowski. - Wczoraj musiałem opłacić pilne rachunki, objeździłem kilkanaście urzędów, wszystkie były zamknięte. Byłem zrozpaczony, aż wreszcie trafiłem na pocztę główną, której czas pracy wydłużono, odstałem na chłodzie w 30 osobowej kolejce, ale sprawę w końcu załatwiłem.

Podobnie można zauważyć, że listonosze roznoszą listy bez masek, rękawiczek. - Oczywiście, że się boimy, że trafimy na kogoś w kwarantannie, albo zarażonego, ale przecież musimy zarabiać na chleb, na rodziny – zdradzał kilka dni temu listonosz z osiedla na Stoku w Kielcach. - Nasi przełożeni uznali, że nie musimy mieć maseczek, jedynie co dostaliśmy to 50 złotych na zakupienie sobie płynu dezynfekującego.

Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej uprawniona do udzielania informacji mówi: - Obecnie Inspektorat Sanitarny rekomenduje dla wszystkich pracowników częste mycie lub dezynfekcję rąk, niedotykanie dłońmi ust, nosa, twarzy, kasłanie i kichanie w zgięcie łokciowe lub chusteczkę, którą jak najszybciej należy wyrzucić do kosza i umyć ręce – wylicza. - Wszelkie nowe zalecenia dotyczące ochrony zdrowia naszych pracowników będziemy niezwłocznie wdrażać. Oprócz tego Poczta Polska prowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną dla pracowników, a informacje o nowych zaleceniach są przekazywane za pośrednictwem internetu raz przez przełożonych.

Ale listonosze narzekają, że nie nie zawsze mają mają dostęp do ciepłej wody i mydła.
- Nasi pracownicy są na bieżąco wyposażani w płyny dezynfekcyjne i jednorazowe rękawiczki oraz inne trudno dostępne środki ochrony – podkreśla rzecznik. - W pierwszej kolejności dostali je listonosze oraz pracownicy mający bezpośredni kontakt z klientami w placówkach pocztowych. Poprzez kontakty na rynku polskim, w Chinach czy w Brazylii Poczta Polska pozyskała ponad sto tysięcy podręcznych buteleczek z płynem dezynfekcyjnym i kilkanaście tysięcy litrów tego płynu w baniakach o wyższej pojemności. Pracownicy otrzymali już łącznie  ponad milion par rękawiczek i ponad 120 tysięcy maseczek . Teraz  kolejna partia środków ochrony jest dystrybuowana. Oprócz tego pracownicy otrzymali po 50 złotych na indywidualne zakupy potrzebnych im środków.

Rzecznik Justyna Siwek dodaje, że placówki pocztowe, w których nie ma tradycyjnych szklanych okienek są doposażane w przesłony szklane lub z pleksi. W całym kraju zostały one zamontowane już w ponad 1360 placówkach.

- W województwie świętokrzyskim proces ten jest w fazie końcowej, zamontowano zabezpieczenie w blisko 60 placówkach pocztowych. Zdecydowana większość placówek była bowiem wyposażona w stanowiska obsługi zabezpieczone szybami. W efekcie ponad 98% placówek ma zabezpieczenie w postaci szyb lub pleksi - mówi.

- W ramach świadczonych usług umożliwiamy szereg różnych rozwiązań, które mogą być szczególnie przydatne w obecnej sytuacji. Oprócz tradycyjnej formy doręczenia wszystkie przesyłki listowe rejestrowane, paczkowe i kurierskie można odebrać bez pokwitowania. W tym przypadku wystarczy jedynie okazanie pracownikowi Poczty Polskiej z bezpiecznej odległości dokumentu tożsamości np. dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy. Pracownik Poczty Polskiej sam spisze 4 ostatnie cyfry numeru weryfikowanego dokumentu - dodaje.

- Wstrzymaliśmy doręczanie korespondencji pod adresy, gdzie przebywają osoby objęte kwarantanną. Do czasu zakończenia przymusowej izolacji listy polecone oraz paczki będą przechowywane w placówkach pocztowych. Poczta otrzymuje codziennie aktualizowane listy adresów objętych kwarantanną. Przekazy pieniężne, w tym emerytalno-rentowe są doręczane pod te adresy z zachowaniem specjalnych procedur - dodaje.

Poczta wprowadziła zmiany w organizacji pracy wobec wzrostu absencji pracowników: godziny obsługi klientów w dni robocze uległy skróceniu do 6 godzin, szczegółowe informacje o czasie pracy poszczególnych placówek można sprawdzić na poczta-polska.pl.

Została skrócona praca placówek całodobowych - są czynne przez 7 dni w tygodniu od godziny 8 do 20.Zawieszeniu uległo funkcjonowanie punktów obsługi klientów w galeriach handlowych. Jedynym źródłem pozyskiwania informacji o aktualnych godzinach pracy placówek pocztowych jest strona Poczty Polskiej:placowki.poczta-polska.plWywieszki o aktualnych godzinach pracy placówek znajdują się w każdej placówce.

W biurze Poczty Głównej w Warszawie dowiadujemy się, że przy obsłudze adresów objętych kwarantanną wprowadzono specjalne zasady bezkontaktowej realizacji usług dla naszych klientów. - Planujemy także montaż skrzynek oddawczych w punktach, w których do tej pory ich nie było, co znacznie zwiększy wzajemne bezpieczeństwo – dopowiada rzecznik . - Zachęcamy naszych klientów do skorzystania z możliwości zakupu skrzynki w naszych placówkach, jak też skorzystania z usługi "R nie awizuj", co umożliwi doręczanie przesyłek rejestrowanych.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie