Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyscy ludowcy zaprezentowali w niedzielę w Kielcach "Plan dla Polski". Trzy filary programu Polskiego Stronnictwa Ludowego

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Świętokrzyscy ludowcy zaprezentowali w niedzielę w Kielcach "Plan dla Polski". Trzy filary programu Polskiego Stronnictwa Ludowego to zdrowie dla Polaków, rozwój przedsiębiorczości oraz lepszy start dla młodych. - Chcemy dać odpowiedź jako pierwsza partia opozycyjna na tak zwany "Polski ład" - mówił europoseł oraz prezes Stronnictwa w regionie Adam Jarubas.

Konferencja prasowa PSL odbyła się w symbolicznym dla tego środowiska politycznego miejscu - przed pomnikiem Wincentego Witosa w Kielcach. Termin spotkania z mediami także wybrano nieprzypadkowo. Na niedzielę przypadało tradycyjne święto ruchu ludowego.

- To dla nas okazja do tego, by podziękować rolnikom za ich codzienną pracę, za to, że dają nam poczucie bezpieczeństwa żywnościowego. Chcemy upominać się o interesy tej grupy zapomnianej przez władzę. Nadal będziemy dbać o wieś i rolników - podkreślił Adam Jarubas.

Europoseł oraz szef PSL w województwie świętokrzyskim zaznaczył, że Stronnictwo jako pierwsza partia opozycyjna prezentuje "Plan dla Polski", czyli programową odpowiedź na "Polski ład" przygotowany przez rządzącą Zjednoczoną Prawicę. Jak poinformował Adam Jarubas, oferta ludowców składa się z trzech głównych filarów: zdrowie dla Polaków, rozwój przedsiębiorczości, lepszy start dla młodych.

- Chcemy jako środowisko polityczne, które od lat było na ziemi świętokrzyskiej bardzo aktywne, głosić swoje postulaty. Plan dla Polski to program skalkulowany tak, by zapewnić rozwój Polski po pandemii, by dawać możliwości rozwoju gospodarki, by nie krępować przedsiębiorczości - podkreślił Adam Jarubas.

Ludowcy proponują między innymi zwiększenie nakładów na system ochrony zdrowia do poziomu 6,8 procent PKB, 30-procentowy wzrost wynagrodzeń dla wszystkich pracowników medycznych oraz możliwość odliczenia do 1000 złotych rocznie wydatków, które Polacy ponoszą w prywatnej opiece medycznej.

- Skąd na to wziąć pieniądze? Nie z kolejnych opłat, obciążeń i podatków, ale z przesunięcia środków ze składki rentowej. Kilkanaście lat temu było ponad dwa miliony rencistów, dziś to niespełna 700 tysięcy. To daje kwotę około 15 miliardów złotych. Do tego środki z akcyzy za alkohol i papierosy. W sumie da to wartość 20 miliardów złotych i pozwoli w ciągu roku oddłużyć wszystkie szpitale w Polsce - wyjaśniał Adam Jarubas.

W pakiecie rozwiązań dla przedsiębiorców ludowcy zawarli takie instrumenty jak dobrowolny ZUS, odbiurokratyzowanie, czyli jedna kartka - jeden wniosek oraz gwarancje niezmienności prawa podatkowego w ciągu najbliższych dwóch lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie