Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyscy maturzyści zadowoleni po próbnym egzaminie z języka polskiego. "Zadania zróżnicowane"

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
- Próbna matura z języka polskiego nie sprawiła nam bardzo dużych trudności, aczkolwiek uświadomiła nam, że mamy pewne braki i musimy nad nimi popracować - mówią zgodnie świętokrzyscy maturzyści z którymi rozmawialiśmy po zakończeniu egzaminu. Jakie tematy znalazły się w arkuszu maturalnym?

- Pomyślność własna czy dobro wspólnoty? Która z tych racji jest ważniejsza? Rozważ problem i uzasadnij woje zdanie, odwołując się do fragmentu III części Dziadów Adama Mickiewicza, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów - brzmiał pierwszy temat wypracowania.

Osoby, które nie przepadają za "Dziadami" miały do wyboru jeszcze dwie propozycje. Mogli napisać wypracowanie i odpowiedzieć w nim na pytanie, jaki wpływ może mieć na człowieka obcowanie ze sztuką? - Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu powieści Olgi Tokarczuk "Ostatnie historie" oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów - brzmiała dalsza treść zadania.

Trzecim tematem do wyboru była interpretacja utworu Adama Zagajewskiego, "Miasto w którym chciałbym zamieszkać". Uczniowie mieli postawić tezę interpretacyjną i ją uzasadnić. Ich praca także powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.

Jak na takie tematy zareagowała młodzież? Większość była zadowolona

Tematy były naprawdę przystępne, trzeba było mieć trochę wiedzy, ale każdy mógł znaleźć dla siebie coś odpowiedniego

- komentowała na gorąco Karolina Suchenia - maturzystka z IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Licealistka przyznała, że właśnie matury z języka polskiego najbardziej się obawia, ponieważ trzeba wykazać się na niej dobrą znajomością literatury, spory stres ma także przed egzaminem z matematyki.

Po roku pandemii, znów się udało

Arkusz maturalny z języka polskiego przygotowywali specjaliści z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, którzy są także egzaminatorami. Dyrektor ośrodka, Barbara Dziedzic przyznaje, że bardzo cieszy się, że po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, udało się znów zorganizować Świętokrzyską Maturę Próbną.

od 16 lat

-Bardzo się cieszę, że po roku przerwy możemy zaproponować uczniom nowy arkusz i że do egzaminu przystąpiła tak duża liczba uczniów. Mam już informacje, że uczniowie są zadowoleni z arkusza z języka polskiego, że nie był on bardzo trudny, ale myślę, że będzie też bardzo mobilizujący dla tych, którzy zauważyli pewne niedociągnięcia w zakresie swojej wiedzy

- komentowała pani dyrektor dodając, że jest jeszcze czas na przygotowanie się jeszcze w tym zakresie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie