Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyscy naukowcy za Senegalem i Ugandą

Piotr BURDA
Świętokrzyskie uczelnie wyższe nie imponują dorobkiem naukowym. Tak wynika z tak zwanej "listy Krysztofiaka", która pojawiła się w Internecie.

Wojciech Krysztofiak jest profesorem na Uniwersytecie Szczecińskim, z wykształcenia filozofem. Najbardziej interesuje go filozofia nauki. Swoje teksty publikuje głównie w zagranicznych czasopismach, w Polsce często w Internecie.

Ostatnio zainteresował się rankingiem jakości nauczania instytucji "Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC)" - jednej z największych na świecie instytucji zajmujących się badaniami naukowymi. W lipcu opublikowała ona ranking praktycznie wszystkich uczelni wyższych na świecie. Powstał on na podstawie ilości artykułów naukowych, które pojawiły się w sieci internetowej, na stronach poważnych portali naukowych.

Autorzy raportu wykonali gigantyczną pracę, bo w ich zestawieniu znalazło się aż 20 475 uczelni wyższych z całego świata. Sporą prace wykonał też profesor Wojciech Krysztofiak, bo z tej światowej listy "wyłowił" polskie uczelnie. W swoim komentarzu nie zostawia złudzeń. - W naszym kraju funkcjonuje około 448 szkół wyższych. 64 szkoły wyższe posiadają zauważalny dorobek naukowy. Oznacza to, że tylko 14 procent szkół wyższych prowadzi zauważalne czyli wartościowe poznawczo, badania naukowe. 86 procent polskich szkół wyższych w ogóle nie para się nauką, są to szkoły bezwartościowe naukowo - pisze Wojciech Krysztofiak w swoim komentarzu.

Wśród 64 polskich uczelni znajdujących się "na liście Krysztofiaka" i posiadających dorobek naukowy pojawiły się obydwie kieleckie uczelnie państwowe. Znajdują się jednak na odległych pozycjach. Uniwersytet Jana Kochanowskiego (jeszcze pod nazwą Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy) znalazł się na 46 miejscu w Polsce i 2 319 na świecie. Politechnika Świętokrzyska sklasyfikowana został na 59. miejscu w kraju i 3 150 na świecie. Naukowcy z naszych uczelni mają jednak mniej publikacji w Internecie niż pracownicy uniwersytetów z Senegalu, Ugandy czy Zimbabwe.

Szczeciński naukowiec zaprezentował też listę 57 najniżej notowanych polskich uczelni w lipcowym rankingu CSIC. Znajduje się na niej Wyższa Szkoła Umiejętności Zawodowych w Pińczowie, sklasyfikowana na 16 198 miejscu na świecie. W grupie 25 procent najgorszych uczelni świata aż 13 procent to uczelnie polskie.

Najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią jest w tym zestawieniu Uniwersytet Jagielloński. Zajmuje on jednak odległe, 457 miejsce w rankingu światowym.

Cały tekst Wojciecha Krysztofiaka można znaleźć pod adresem: blogi.newsweek.pl/

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie