Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyscy ósmoklasiści poznali wyniki egzaminu. Jak wypadli na tle kraju? Zobacz wideo

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
15 tysięcy absolwentów świętokrzyskich szkół podstawowych poznało w piątek, 1 lipca wyniki egzaminu ósmoklasisty. Najsłabiej, ale aż o 12 punktów procentowych lepiej niż w ubiegłym roku, wypadła matematyka - średnia dla regionu to 57 procent, egzamin z języka polskiego nasi uczniowie napisali średnio na 59 procent, czyli o jeden procent gorzej niż wynosi średnia krajowa. Zobaczcie szczegółowe wyniki.

Wyniki bardzo zbliżone do średniej krajowej

Egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony od 24 do 26 maja 2022 roku, w Świętokrzyskiem pisało go 15 tysięcy osób.

Uczniowie ze Świętokrzyskiego zdobyli średnio 59 procent punktów z egzaminu z języka polskiego, czyli o jeden punkt procentowy mniej niż wynosi średnia krajowa, 57 procent punktów z matematyki - tyle samo wyniósł średni krajowy wynik, 65 procent z języka angielskiego - średnia ogólnopolska jest o 2 procent wyższa i 60 procent z niemieckiego - tu nasi ósmoklasiści byli aż o 10 procent lepsi niż średnia krajowa.

Szczegółowe wyniki przedstawiła nam świętokrzyska wicekurator oświaty, Katarzyna Nowacka. Pani kurator zaznaczyła, że jako region możemy by dumni z naszych uczniów, zauważyła także, że dużo lepiej wypadli uczniowie ze szkół kieleckich niż ze szkół zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach. Tutaj różnicę widać przede wszystkim w wynikach egzaminu z matematyki - średnia dla województwa to 57, a średnia dla Kielc to aż 67. Zauważyć należy też świetny wynik z języka niemieckiego - uczniowie z Kielc napisali egzamin na 72 procent, przy średniej wojewódzkiej wynoszącej 60 procent i krajowej wynoszącej zaledwie 50 procent.

Każdy może poprosić o wgląd do swojej pracy

Wyniki egzaminu zaważą o tym do jakich szkół dostaną się młodzi ludzie. Każdy z nich może obejrzeć swoją pracę, jeżeli wydaje mu się, że powinien osiągnąć lepszy wynik. Wniosek w tej sprawie można złożyć w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, ale wglądy odbywają się w kieleckim biurze Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Jak wyglądały arkusze egzaminacyjne?

Język polski
Arkusz standardowy z języka polskiego zawierał 19 zadań. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 45 punktów, w tym 12 punktów za rozwiązanie zadań zamkniętych i 33 punkty za rozwiązanie zadań otwartych. Arkusz składał się z dwóch części. Pierwsza część zawierała 18 zadań zorganizowanych wokół dwóch tekstów zamieszczonych w arkuszu: tekstu literackiego (fragmentu Zemsty Aleksandra Fredry) oraz nieliterackiego (fragmentu tekstu Pochwała przyjaźni, którego autorem jest Andrzej Kojder). Zadania w tej części arkusza wymagały od ucznia znajomości wybranych lektur obowiązkowych, udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące treści tekstów zawartych w arkuszu egzaminacyjnym, interpretacji tekstu kultury – grafiki Pawła Kuczyńskiego – oraz napisania zaproszenia. W drugiej części arkusza uczeń wybierał jeden z dwóch tematów: wypowiedź o charakterze argumentacyjnym – rozprawkę – albo wypowiedź o charakterze twórczym – opowiadanie.

Matematyka
Arkusz standardowy zawierał 19 zadań, w tym 15 zadań zamkniętych (zadania wyboru wielokrotnego, zadania prawda-fałsz i zadania na dobieranie) i 4 zadania otwarte. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 25 punktów. Zadania w arkuszu egzaminacyjnym obejmowały zagadnienia z zakresu między innymi arytmetyki, algebry i geometrii. Od ósmoklasistów wymagały uważnej analizy treści i elementów graficznych, a w przypadku zadań otwartych – dodatkowo zaplanowania i zapisania kolejnych etapów rozwiązania oraz podania wyniku.

Język obcy nowożytny
Arkusz standardowy zawierał 46 zadań, zgrupowanych w 14 wiązek. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 55 punktów, w tym 34 punkty (62 procent) za rozwiązanie zadań zamkniętych (wyboru wielokrotnego, na dobieranie) oraz 21 punktów (38procent) za rozwiązanie zadań otwartych. Zadania otwarte wymagały od ósmoklasistów samodzielnego sformułowania odpowiedzi (zadania z luką i/lub odpowiedzi na pytania) oraz napisania krótkiego tekstu użytkowego (e-maila).

O czym świadczą wyniki egzaminu?

Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem z języka polskiego, które sprawdzało umiejętność odbioru tekstu kultury, w szczególności wyszukiwania w tekście informacji wyrażonych wprost i pośrednio. Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością wykonywania prostych rachunków pamięciowych na liczbach całkowitych w sytuacji praktycznej. Na egzaminie z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści rozwiązujący zadania z języka angielskiego oraz języka niemieckiego najlepiej poradzili sobie z zadaniem zamkniętym sprawdzającym znajomość funkcji językowych. Egzamin wskazał również umiejętności, które ósmoklasiści opanowali słabiej. Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie z zakresu kształcenia językowego sprawdzające umiejętność poprawnego używania znaków interpunkcyjnych. Z matematyki trudne okazało się zadanie zamknięte, którego rozwiązanie wymagało umiejętności prawidłowej interpretacji zapisu wyrażenia algebraicznego. W przypadku języka angielskiego najtrudniejsze dla ósmoklasistów było zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych, natomiast uczniowie przystępujący do egzaminu z języka niemieckiego najniższe wyniki uzyskali za zadania otwarte sprawdzające znajomość środków językowych oraz rozumienie ze słuchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie