Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyscy ósmoklasiści poznali wyniki egzaminu. Jak wypadli na tle kraju?

Paulina Baran
Paulina Baran
pixabay
Ponad 10 tysięcy absolwentów świętokrzyskich szkół podstawowych poznało w piątek, 31 lipca wyniki egzaminu ósmoklasisty. Najsłabiej znów wypadła matematyka - średnia dla regionu to 46 procent, lepiej jest w przypadku języka polskiego – tu średnia ósmoklasistów ze świętokrzyskiego wynosi 59 procent.

Wyniki bardzo zbliżone do średniej krajowej

Uczniowie ze Świętokrzyskiego zdobyli średnio 59 procent punktów z egzaminu z języka polskiego, czyli dokładnie tyle, ile wynosi średnia krajowa, 46 procent punktów z matematyki - to także średni krajowy wynik, 52 procent z języka angielskiego - średnia ogólnopolska jest o 2 procent wyższa, 47 procent z niemieckiego - tu nasi ósmoklasiści byli o 2 procent lepsi niż średnia krajowa i 42 procent z języka rosyjskiego przy 48 - procentowej średniej krajowej.

Fantastyczny wynik nasi uczniowie osiągnęli z języka francuskiego - zdobyli 100 procent możliwych do zdobycia punktów. Warto zaznaczyć jednak, że ten przedmiot na egzaminie wybrały tylko 2 osoby.

Każdy może poprosić o wgląd do swojej pracy

Wyniki egzaminu zaważą o tym do jakich szkół dostaną się młodzi ludzie. Każdy z nich może obejrzeć swoją pracę, jeżeli wydaje mu się, że powinien osiągnąć lepszy wynik. Wniosek w tej sprawie można złożyć w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, ale wglądy odbywają się w kieleckim biurze Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Jak wyglądały arkusze egzaminacyjne?
Arkusz standardowy z języka polskiego zawierał 22 zadania: 14 zadań zamkniętych i 8zadań otwartych. Wśród zadań zamkniętych pojawiły się różne ich typy: wyboru wielokrotnego, prawda-fałsz i na dobieranie. Zadania otwarte wymagały od ucznia znajomości wybranych lektur obowiązkowych, wyrażenia opinii na podany w zadaniu temat, interpretacji tekstu kultury –projektu torby inspirowanej twórczością Henryka Sienkiewicza oraz napisania ogłoszenia. W drugiej części arkusza uczeń wybierał jeden z dwóch tematów: wypowiedź o charakterze argumentacyjnym –przemówienie albo wypowiedź o charakterze twórczym –opowiadanie.

Arkusz standardowy z matematyki zawierał 21 zadań. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 30 punktów, w tym 15 punktów (50procent) za rozwiązanie zadań zamkniętych oraz 15 punktów (50 procent) za rozwiązanie zadań otwartych. Wśród zadań zamkniętych większość stanowiły zadania wyboru wielokrotnego, w których należało wybrać jedną z podanych odpowiedzi, w dwóch zadaniach typu prawda-fałsz − ocenić prawdziwość zdań i w dwóch zadaniach na dobieranie− wskazać poprawne uzupełnienia podanych zdań. Zadania otwarte wymagały od ósmoklasistów uważnej analizy treści, w niektórych zadaniach również elementów graficznych, a następnie zaplanowania i zapisania kolejnych etapów rozwiązania oraz sformułowania odpowiedzi.

Arkusz standardowy z języka obcego nowożytnego zawierał 51 zadań, zgrupowanych w 14 wiązek. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 60 punktów, w tym 36 punktów (60 procent ) za rozwiązanie zadań zamkniętych (wyboru wielokrotnego, na dobieranie) oraz 24punkty (40 procent) za rozwiązanie zadań otwartych. Zadania otwarte wymagały od ósmoklasistów samodzielnego sformułowania odpowiedzi (zadania z luką i/lub odpowiedzi na pytania) oraz napisania krótkiego tekstu użytkowego (e-maila).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie